HABER

Sözde referandumla Rusya'ya katıldılar! Kremlin'den dikkat çeken açıklama: Yeni topraklar...

Ukrayna'daki ayrılıkçı bölgelerde yapılan sözde referandum sonrası Rusya, 4 bölgeyi ilhak etti. Tüm bölgelerde Rusya Federasyonu'na katılım için evet oyu çıkarken Kremlin'den dikkat çeken bir açıklama geldi. Birçok ülke yapılan sözde referanduma tepki gösterirken Dmitriy Peskov, yeni topraklara yönelik saldırıların "Rusya'ya karşı saldırganlık" kabul edileceğini söyledi.

Sözde referandumla Rusya'ya katıldılar! Kremlin'den dikkat çeken açıklama: Yeni topraklar...

Ukrayna'ya karşı başlattığı savaşta, ayrılıkçı bölgeleri ilhak eden Rusya, sözde referandum düzenledi. 4 bölgede de Rusya'ya katılım için evet oyu çıktı. Başta Batı olmak üzere birçok ülke tepki gösterirken, Kremlin, yeni topraklarla ilgili dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, başkent Moskova'da, gündemdeki konulara ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu.

TÖRENLE İMZALANACAK

Ukrayna'daki Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki sözde Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri ile Rus ordusunun ele geçirdiği Herson ve Zaporijya bölgelerinde Rusya’ya katılmasına yönelik bugün tören düzenleneceğini aktaran Peskov, törende 4 anlaşma imzalanacağını bildirdi.

Sözde Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri'nin 2014'teki sınırlarında Rusya tarafından tanındığını anımsatan Peskov, Herson ve Zaporijya bölgelerinin sınırlarının netleştirileceğini söyledi.

"SALDIRGANLIK OLARAK KABUL EDİLECEK"

Bir gazetecinin, "Ukrayna ordusunun bu bölgelere yönelik saldırıları Rusya'ya karşı saldırganlık olarak kabul edilecek mi?" sorusuna Peskov, "Bundan başka bir şey olamaz." yanıtını verdi.

thumbs_b_c_f68f71763abaf307c9d6ee0ae81444bf

Peskov, Ukrayna tarafının Rusya ile müzakerelerden tamamıyla çekildiğine dikkati çekerek "Ukrayna tarafı, müzakereleri devam ettirmek istemediğini defalarca açıkladı. Bu koşullarda özel askeri operasyonun sürdürülmesi üzerinde duruluyor." diye konuştu.

"KUZEY AKIM HATLARINDAKİ PATLAMALAR TERÖR EYLEMİ"

Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hatlarında yaşanan patlamalara değinen Peskov, bunun "terör eylemi" olduğunu ve "ciddi" şekilde soruşturulması gerektiğini vurguladı.

Söz konusu boru hatlarında gaz sızıntılarının devam ettiğini belirten Peskov, "Hatların durumu, araştırıldıktan sonra tespit edilecek." dedi.

Peskov, TürkAkım boru hattının lisansının iptal edilmesine ilişkin "Bu, hattın çalışmasını etkilemiyor, gaz gidiyor." ifadesini kullandı.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler