HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Talasemi hastalarına müjde

Nazilli Devlet Hastanesi Baştabibi İç Hastalıkları ve Hematoloji Uzmanı Dr. Şükrü Yenice, Talasemi (Akdeniz Anemisi) hastaları için hayati önemi olan Kanada menşeli Deferiprone adlı ithal ilacın piyasada satılmaya başlandığını belirterek, "Talesemi hastaları, artık daha rahat tedavi olabilecek" dedi.

Talasemi hastalarına müjde

Bu rahatsızlığa sahip hastaların ömürleri boyunca 3 hafta ara ile kan almak ve vücutlarında demir birikmesini önlemek için ilaç kullanmak zorunda olduklarını kaydeden Başhekim Yenice, "Bu ilaç ancak bedenlerine bir askı ile asılan yaklaşık 20-25 cm kadar büyüklüğünde bir elektronik pompa ile günde 8 saat kadar göbekten cilt altına sokulan bir iğneyle verilebiliyor. Bu işlem, haftanın en az 5 günü yapılmak zorunda olduğundan, talasemi hastalarının günlük aktivitelerini güçleştiriyor" diye konuştu.

Kanada menşeli Deferiprone adlı ithal ilacın piyasaya sunulması ile birlikte hastaların rahatlayacağını ifade eden Dr. Yenice, "Hastaların kullanmakta büyük sıkıntı çektiği ve birçok hasta çocuğun kullanmaktan kaçtığı elektronik pompa ile verilen iğnelerin yerine, ağızdan verilen ilaçlarla ilgili araştırmalar yıllardır yapılıyordu. Artık ilaç piyasaya çıktı. Tablet şeklinde ağızdan alınan bu ilaç, hastalar için çok büyük bir rahatlama sağlayacak. Ancak bu ilacı kullanırken, haftada 1 defa akyuvarlarda azalma olup olmadığını anlamak için kan sayımı yapılması gerekmektedir. İlacın 10 yaşın altında olan, bilhassa 6 yaşın altındaki çocuklarda güvenli kullanımına dair yeterli veri olmadığı için dikkat edilmelidir" şeklinde konuştu.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler