KADIN

TikTok’un sahte trendleri yüzünden cinsel organınızı perişan etmeyin

Bir jinekoloğa göre vajinayı güvenli ve etkili bir şekilde sıkılaştırmanın bazı yöntemleri var. Ancak TikTok gibi platformlarda, kaynağı güvenilmez ve uzmanlığı belirsiz kişilerin verdiği bazı yöntemler cinsel organınıza zarar verebilir. Evde kullanılan lazerler, çeşitli çubuklar, şifalı otlar ve jeller gibi vajina daraltma yöntemleri test edilmediği için kesinlikle güvenli değildir. Vajinanızı sıkılaştırmanın en güvenli yolu, pelvik tabanınızı güçlendiren Kegel egzersizleri yapmaktır.

TikTok’un sahte trendleri yüzünden cinsel organınızı perişan etmeyin

Kadınlar doğum yaptığında veya menopoza girdiğinde cinsel organlarında büyük değişiklikler olur. Kaslardaki bağ dokuları hasar görürse vajinanın daha gevşek olmaya başlar. Vajina sıkılaştırdığını iddia eden TikTok tarafından popüler hale getirilen birçok ürün ve prosedür var. Ancak bunların çoğu araştırılmamış ve hatta tehlikeli olabilir.

iStock-1037951520

VAJİNA DARALTMA NEDEN YAPILIR?

Hamilelik, doğum ve menopoz, östrojen ve progesteron seviyelerinizde değişikliklere neden olur. Toronto Üniversitesi'nde ürolojik cerrah ve profesör olan Dr. Dean Elterman , bu seviyeler değiştiğinde vajinal dokunuzun da değiştiğini söylüyor. Vajinal gençleştirme olarak da adlandırılan vajina daraltma , hormon değişikliklerinden kaynaklanan bazı vajinal sorunlarla savaşmaya yardımcı olabilir.

Yaygın endişelerden bazıları şunlardır:

  • Vajinal kanalın gevşekliği
  • Vajinal kuruluk
  • Seks sırasında ağrı
  • Seks sırasında hissizlik
  • İdrarda sızdırma veya tutmada sorun yaşama

Deneyebileceğiniz birçok farklı vajinal daraltma prosedürü vardır, ancak bazıları daha az araştırılmış ve diğerlerinden daha risklidir.

ÜRÜNLER NE KADAR GÜVENLİ?

Piyasada vajinayı sıkılaştırdığını iddia eden birçok ürün var. Sıkılaştırdığını iddia eden ürünlerin çoğu herhangi bir testten geçmediği için kadın sağlığı için risk teşkil ediyor. Vajinanın doğal pH'ını bozabilecekleri için vajinanıza jel veya şifalı otlar sürmek özellikle riskli olabilir. Vajinal pH'ınız düştüğünde, bakteri ve diğer enfeksiyonların büyümesi daha kolaydır. Evde lazer veya elektromanyetik cihazlar vajina dokunuzu ısıtarak çalışır, bu nedenle yanlışlıkla vajinanızı yakma riskini taşırsınız.

Vajina daraltma için bir uzmandan yardım istemekle beraber kegel egzersizlerini de deneyebilirsiniz.


Geri Dön

En Çok Aranan Haberler