HABER

Tırnak mantarına ne iyi gelir? Evde tırnak mantarı nasıl geçer, doğal tedavi yöntemleri neler?

Toplumda oldukça yaygın olarak görülen ve bulaşıcı bir enfeksiyon olan tırnak mantarı yaşam kalitesini düşüren rahatsızlıklardan biridir. Tırnak mantarı nedenlerini bilmek mantarı engellemek için önem taşır. Tırnak mantarına ne iyi gelir? Evde tırnak mantarına iyi gelen çözümler üretmek için doğal yöntemler kullanmak gerekir. Kısa sürede iyileşmeye yardımcı olan doğal şifa kaynağı besinlerden sarımsak, kekik yağı ve çay ağacı yağı nasıl kullanılır? Tırnak mantarına ne iyi gelir?

Tırnak mantarına ne iyi gelir? Evde tırnak mantarı nasıl geçer, doğal tedavi yöntemleri neler?

Oldukça yaygın bir hastalık olan tırnak mantarları, daha çok el ve ayak parmakları tırnaklarında görülür. Tedavisi son derece uzun sürebilir ve bu süreçte güçlü ilaçlar kullanılması gerekir. Tedavi aşamasında tercih edilebilecek çok sayıda ilaç olsa da bazılarının ciddi yan etkisi olduğundan mutlaka uzman bir hekim takibinde tedavi sürecini yönetmek gerekir.

Tırnak Mantarı Nedir?

Tıptaki adıyla "onikomikoz" olarak bilinen tırnak mantarı, tırnak uçlarının altında oluşan sarı veya beyaz noktalarla başlayan bir enfeksiyon rahatsızlığıdır. Hastalık ilerledikçe tırnak rengi değişir, kalınlaşır ve hatta zamanla kırılarak parçalanabilir. Eğer rahatsız edici ve ağrılı bir hastalık süreci geçiriliyorsa, mutlaka doktor kontrolünde ilaç kullanılması gerekir.

Tırnak mantarı tek bir tırnakta gelişebileceği gibi birkaç tırnak ya da tırnakların tamamında da oluşabilir. Fark edildiği ilk anda tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde tırnakta oluşan enfeksiyon durumu vücudun diğer alanlarına da yayılabilir. Toplumun en az yüzde 10'unda görülen bu hastalık genellikle 65 yaş ve üzeri kişilerde çok daha yaygındır.

Tırnak Mantarının Belirtileri Nelerdir?

Tırnakların normal formunu kaybetmesi ve olduğundan daha farklı görünmesine neden olan pek çok sebep olabilir. Sorunun tırnak mantarı olduğunun tespit edilebilmesi için öncelikle bir hekime danışılmalıdır. Sıklıkla görülen tırnak mantarı belirtilerini takip ederek, sorunu siz de önceden tespit edebilirsiniz. Tırnak mantarı belirtileri şunlardır:

 • Kalınlaşmış, kurumuş ve yer yer parçalanmış tırnak,
 • Şekil bozukluğu görülen tırnak,
 • Beyaz ya da sarı çizgilerin var olduğu tırnak,
 • Matlaşan ve parlaklığını yitiren tırnak,
 • Rengi koyu sarıya dönen tırnak,
 • Koku ve bazen de akıntı oluşabilen tırnak.

Tırnak mantarının sık görülen belirtilerinden bir ya da birkaçını tırnağınızda gördüyseniz, mutlaka bir dermatoloji uzmanına görünmeniz gerekir. Aksi halde enfeksiyon ilerleyerek tırnağın, tırnak yatağından çıkmasına neden olabilir. Bu da son derece ağrılı bir durumdur. Özellikle diyabet hastaları mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Tırnak Mantarının Oluşum Nedeni

Hastalığa neden olan mantar formları hayatta kalmak ve çoğalmak için güneş ışığına ihtiyaç duymayan mikroskobik yaşam süren organizmalardır. Bunlardan biri olan dermatofit mantar türleri normalde zararsız olsalar da bazen enfeksiyona neden olabilirler. Tırnak mantarına yakalandıysanız ve nedenini merak ediyorsanız, son zamanlarda bulunduğunuz alanları sorgulamanız gerekir. Çünkü dermatofit mantar türleri, duş, hamam ve yüzme havuzları gibi nemli ve ılık ortamlarda yaşamayı sever.

Tırnak mantarına neden olan mantar formlarının çoğu sıcak, karanlık ve nemli ortamda gelişir. Bu nedenle iyi temizlenmeyen ayakkabı içi mantar gelişmesi için son derece uygun bir alandır. Ayrıca ayak parmakları, vücuttaki en az kan akışının olduğu yerdir. Bu nedenle bağışıklık sistemi bu alanda koruyucu görevini tam olarak yapamaz. Diğer bir deyişle, bağışıklık sistemi oluşan enfeksiyonun bulunmasını zorlaştırır.

Eğer sporcuysanız, sigara kullanıyorsanız, nemli ortamlarda fazla zaman geçiriyorsanız, ayakları terleten kalitesiz ayakkabı kullanıyorsanız ve ayaklarınızı temiz tutmuyorsanız, ortak kullanılan soyunma odası, duş ya da spor salonlarında çıplak ayakla dolaşıyorsanız, tırnak mantarına yakalanma riskinizin yüksek olduğunu bilmeli ve bu konuda hemen önlem almalısınız.

Tırnak Mantarı Nasıl Teşhis Edilir?

Tırnak mantarı teşhisi için bir dermatolog ya da ayak uzmanına (podyakrist) başvurmanız gerekir. Bazı durumlarda fizikî muayene tek başına yeterli olmasına rağmen bazen tırnak altından bazı parçalar alınarak laboratuvarda incelenmesi gerekir. Tırnak mantarı çözüm bulunması kolay bir hastalıktır. Ancak tedavi sürecinin uzunluğuna ve kullanılacak ilaca karar vermek için öncelikle enfeksiyonunun sebebini bilmek gerekir. Daha sonra doktorun teşhisine göre belirlenen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.

Tırnak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tırnak mantarına yakalanmamak, sonrasında uzun ve yorucu bir tedavi süreci geçirmemek için öncelikle korunmayı bilmek gerekir. Bunun için mutlaka ayaklar temiz ve kuru tutulmalıdır. Hastalığın başlangıç aşamasındaysanız ve rahatsızlık hissediyorsanız, “Tırnak mantarına ne iyi gelir? sorusunu merak ediyor olabilirsiniz. Bu konuda eczacınıza danışabilir, kendisinin önerdiği antifungal tırnak kremleri veya tırnak yumuşatma kremlerinden destek alabilirsiniz.

 • İlerlemiş hastalık durumunda ise reçete ile satılan ilaç kombinasyonları kullanmanız gerekebilir.
 • Tırnak mantarı temizleme konusunda önerilen ilaç rutininde önce bir topikal krem kullanılır.
 • Daha sonra tırnak törpülenerek temizlenir ve üzerine topikal tırnak cilası uygulanır. Tedavi süresince tırnakların iyice temizlenmesi gerekir. Bu işlem aynı zamanda ağrı ve acının da azalmasını sağlar.
 • Gerekli durumlarda ise son olarak antifungal haplar reçete edilebilir. Bu tür ilaçlar diğer tırnaklarında enfekte olmasını engelleyerek, hasta alanları yavaş yavaş tedavi eder.
 • İlaç kullanımı 12 haftaya kadar devam edebilir. Ancak bu tür ilaçların özellikle gebelerde, karaciğer hastalarında ya da konjestif kalp yetmezliği yaşayan kişilerde ciddi yan etkileri olduğundan bu kişiler tarafından mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Son zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte yüksek enerjili lazer tedavisi uygulanmaya başlanmıştır. Özellikle antifungal tırnak kremleri ile birlikte karbondioksit içeren lazer tedavilerinin tırnak mantarı üzerinde etkili olduğuna dair çalışmalar yapılmıştır. Ancak sadece özel durumlar yapılan bu tedavi şekli pahalı olabilir.

Tüm tedavi yöntemleri sonuç vermiyor veya tırnak enfeksiyonu çok ileri düzeye gelerek aşırı ağrı yaratıyorsa, tırnağı tamamen çıkarmak için cerrahi müdahale gerekebilir. Genellikle lokal anestezi altında yapılan kısa süreli operasyon sonrasında sağlıklı tırnağın yeniden çıkması mümkündür.

Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir? Evde Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak mantarına iyi gelen yöntemler arasında doğal şifalı bitkiler de bulunur. Ağrı ve acıyı azaltmaya yarayan bu yöntemler arasında elma sirkesi, zeytinyağı ve sarımsak kürü, mısır unu, hindistan cevizi yağı, aynısefa kürü, sarımsak, kekik yağı, çay ağacı yayı, limon suyu ve sirke ve ağız temizleme suyu gibi besin maddeleriyle hazırlanmış kürler yer alır. Evde tırnak mantarı tedavisi için uygulanması gerekenler:

Aynısefa Kürü

Tırnak mantarın iyi gelen yöntemler arasında aynısefa kürü tavsiye edilir. Mantar olan bölgeye aynısefa kürü uygulanarak kısa sürede iyileşme sağlanabilir. Bunun için:

Bir avuç aynısefa 2 bardak su ile 6-7 dakika kadar kaynatılır ve ılımaya bırakılır. Ardından aynısefalı suyu süzülerek ayak banyosunda kullanılır.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı ayak tırnak mantarı tedavisinde oldukça etkili bir içeriğe sahiptir. Tırnağı besleyen hindistan cevizi yağı, tırnak mantarını yok ederek mantarın neden olduğu olduğu kötü görüntüyü ortadan kaldırır.

Hindistan cevizi yağı ile tırnak mantarı tedavisi için mantar olan tırnağa birkaç damla Hindistan cevizi yağı uygulamak yeterli olur. Tırnak tamamen iyileşene kadar günde 2 kez uygulama tekrarlanır.

Mısır Unu

Tırnak mantarından etkilenen tırnaklara mısır unu uygulanabilir. Böylece kısa süre içinde mantarın azaldığı görülür.
Tırnakların güzel bir görünüme kavuşmasını sağlayan yöntem için 1 litre suya 1 kase mısır unu dökerek karıştırmak gerekir. Ardından ayaklar hazırlanan suyun içinde 30 dakika kadar bekletilir.
Süre dolduktan sonra su ile durulanır ve temiz bir havlu ile kurulayın. Mısır unu banyosunun 1 ay boyunca her gün uygulanması gerekir.

Sirke ve Ağız Temizleme Suyu

Evde tırnak mantarı tedavisi için uygulanan bir yöntem de sirke ağız temizleme suyu olan gargaralarla yapılır. Kapta karıştırılan ikili pamuk yardımıyla mantarlı bölgeye uygulanır. Ardından pamuk, bandaj yardımıyla mantarlı bölgeye sarılarak 40 dakika kadar bekletilir. Yöntem tırnak tamamen düzelene kadar hafta 2 ya da 3 kez uygulanmalıdır.

Zeytinyağı ve Sarımsak

Dezenfekte edici sarımsak kürü tarifi ile tırnak mantarı nasıl yok edilir?

Mantar enfeksiyonu ile mücadelede sarımsağın faydası oldukça büyüktür. Zeytinyağı da cildi nemlendirmek ve kaşıntıyı azaltmak için kullanılır.

Bunun için sarımsağı ezin, biraz zeytinyağı ile karıştırın. Karışımı ocakta ısıtın ve soğumaya bırakın. Soğukan karışımı mantarlı bölgeye uygulayın. Zeytinyağı sarımsak kürünü mantar yok olana kadar her gün uygulamak gerekir.

Limon Suyu ile Mantar Tedavisi

Tırnak mantarı evde doğal yöntemlerle de iyileştirilebilir. Bunun için en etkili olan yöntemlerden biri de limon suyu uygulamasıdır. İçeriğinde asit ve vitaminler barındıran limon, enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur. Ayrıca tırnakları güçlendirir. Bunun için yapmanız gerekense sadece limonun suyunu sıkıp mantarlı bölgeye uygulamaktır.

Çay Ağacı Yağı

Tırnak mantarı evde uygulanan bitkisel doğal yöntemlerle de tedavi edilebilir. Çay ağacı yağı antibakteriyel özelliği sayesinde tırnak mantarına karşı oldukça etkilidir. Tırnak mantarı tedavisi için aranılan doğal çözümlerin başında gelen çay ağacı yağını uygulamak da oldukça kolaydır.

Tırnak mantarı tedavisi için mantarlı tırnağa 2-3 damla damlatmak ve masaj yaparak yedirmek mümkündür. Günde 2 kez uygulanabilen çay ağacı yağı tedavisine tırnak sağlıklı görünüme kavuşana kadar devam edilebilir. Güçlü içeriği sayesinde tırnak mantarı sorununu birkaç gün içinde ortadan kaldırmak mümkündür.

Kekik Yağı ile Tırnak Mantarı Tedavisi

Kekik yağı tırnak mantarı tedavisi için doğal bir reçete olarak görülür.
Tırnağın doğal ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlayan kekik yağı, tırnak mantarını tamamen yok etmeyi sağlar.

Kekik yağı ile tırnak mantarı tedavisinde mantarlı tırnağın üzerine 3 damla kekik yağı damlatılır ve yağ emilene kadar masajla tırnağa yedirilir. Tırnak tamamen iyileşene kadar günde 2 kez uygulanabilir.

Elma Sirkesi

Birçok cilt sorununa iyi gelen elma sirkesi tırnak mantarına iyi gelir mi? Tırnak mantarı tedavisinde evde uygulanan doğal kürler de etkili olmaktadır. Elma sirkesi de güçlü içeriği sayesinde tırnak mantarını iyileştirme özelliğine sahiptir. İçindeki organik asitlerle enfeksiyon nedeni mantarların büyüyüp çoğalmasını engelleyen elma sirkesi, pamuk yardımıyla mantar bulunan tırnağa uygulanır. Bandaj yardımıyla pamuk tırnağa sarılır. 1 gece bandaj açılmadan beklenir. Bu uygulama mantar geçene kadar düzenli olarak her gün uygulanır.

Sarımsak

Tırnak mantarı evde nasıl tedavi edilir diyenlerin başvurduğu yöntemler arasında doğal yöntemler yer alır. Tırnak mantarı tedavisi için şifa kaynağı bitkisel çözümler arayan kişiler sarımsak mucizesinden de yararlanabilirler.

Enfeksiyonlarla savaş söz konusu olduğunda akla gelen ilk uygulama sarımsakla yapılanlar olur. Tırnağı temizlemeye yardımcı olan sarımsak, mantarlı yüzeyi yok ederek tırnağın daha sağlıklı bir forma bürünmesini sağlar.

Enfeksiyon belirtilerini ortadan kaldıran sarımsak ince ince doğranır ya da ezilir. Ardından tırnağın üzerine uygulanır ve bandajla sarılır.
Bu şekilde en az 45 dakika bekleymek gerekir. Ardından bölge ılık su ile temizlenir. Yöntem, tırnak tamamen iyileşene kadar her gün uygulanabilir.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler