HABER

Topuz'dan Erdoğan'ın ABD gezisine eleştiri

ANKARA (İHA) - CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, Başbakan Erdoğan'ın ABD gezisini eleştirerek, Beyaz Saray'da yapılan görüşmelerden sonra karşılığı başka bir şekilde ödenmek üzere, ABD'nin PKK konusunda Türkiye'ye yardım etmiş gibi gözükeceğini öne sürdü.

Topuz, "Böyle bir şeye razı olan hükümetin, milli bir hükümet olduğunu söylemek mümkün değildir. Başbakan, bunu kabul edecek olursa, milli politikayla bağdaşmaz" dedi. Topuz, bugün Parlamento'da basınla düzenlediği sohbet toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD gezisini eleştirerek, kapalı kapılar ardında yapılan konuşmalardan endişe duyduğunu ifade etti. Bazı sorumsuz çevrelerin terör örgütü PKK ile Türkiye Cumhuriyeti'nin karşılıklı ateşkes sağlamasını istediğini hatırlatan Topuz, ABD'nin, "PKK'yı ortadan kaldıralım ama siz de Irak'ın filan bölgesine asker gönderin" dediği şeklinde haberlerin çıktığına dikkat çekti. Bütün bunların, kapalı kapıların arkasında PKK konusunda birileriyle bazı pazarlıkların yapıldığının işareti olduğunu savunan Ali Topuz, pazarlık ortamı olmasa, bu söylentilerin ortaya çıkmayacağını söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ABD Başkanı George Bush ile belli ödünler karşılığında PKK'ya karşı tavır alma veya PKK'yı bir başka biçime dönüştürme senaryolarının konuşacağını öne süren Topuz, "ABD, PKK'yı, Ortadoğu politikası dolayısıyla uzunca bir zamandan beri Türkiye'ye karşı bir silah olarak kullanma niyetindedir. Kendisinin El Kaide'ye karşı yok edici girişimleri yanında, bizim açımızdan El Kaide'den farklı olmayan PKK'ya karşı kendi egemenliğinin sürdüğü Irak'ta, PKK'ya karşı herhangi önleyici önlem almaması, ABD'nin, PKK'yı bize karşı açıkça koz olarak kullandığı anlamına geliyor. Beyaz Saray'da yapılan görüşmelerden sonra karşılığı başka bir şekilde ödenmek üzere, PKK konusunda ABD bize yardım etmiş gibi gözükecek. Böyle bir şeye razı olan hükümetin, milli bir hükümet olduğunu söylemek mümkün değildir. Başbakan, bunu kabul edecek olursa, milli politikayla bağdaşmaz" dedi.

Bir süre sonra terör örgütü PKK hareketini siyasallaştıran bir sürecin Türkiye'nin önüne getirileceğine yönelik kaygıları olduğunu ifade eden Topuz, AK Parti'nin yıpranmakta ve oy kaybetmekte olduğunu gördüğünü, masa başı oyunlarla ve ABD'nin 'güçlü desteğiyle' bunu telafi etmek istediğini ifade etti. AK Parti'nin Anayasa ve seçim yasasını değiştirme gayreti içinde olduğunu ifade ederek, bunlar için ise yeterli zaman olmadığını savunan Topuz, kendilerine böyle bir teklif gelirse buna itibar etmeyeceklerini bildirdi. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in TBMM Genel Kurulu'nda dün yaptığı konuşmayı da değerlendiren Topuz, "Sayın Cumhurbaşkanı'nı, CHP adına kutluyorum. Rejim sorunlarımızı, anayasa sorunlarımızı berrak bir şekilde ortaya koymuştur. Hem de Sayın Başbakan'ın 'yok' dediği şeyi, var olduğunu kanıtlayarak ortaya koymuştur" ifadelerini kullandı. Adalet Bakanı Cemil Çicek'in 'irticanın tanımının TCK'da olmadığını' söylediğini hatırlatan Topuz, "Bu sözü milletin irtica konusundaki algılamasını perdelemek için kullanmış olmasından dolayı kendisine üzüntülerimi ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön