HABER

Türk Bilimadamları'ndan bir ilk

TOKAT (İHA) - Türkiye'de ilk kez Türk bilim adamları tarafından; uzaktan kumandalı, yüksek çözünürlüklü dijital görüntü kaydedebilen bir hava aracı tasarlandığı ve başarıyla fotogrametrik görüntü kayıtları alındığı kaydedildi.

Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahri Işık başkanlığında yürütülen "Patara Antik Kenti" çalışmalarında, Anadolu Üniversitesi Mimarlık Bölümü ve Arkeoloji Bölümleri ile Türkiye'de teknoloji geliştiren firmalardan biri olan ve şu an Eskişehir ATAP Teknokent'te AR-GE faaliyetlerine devam eden Akropol Bilgisayar Mühendislik Şirketi'nin katıldığı yeni ve etkin bir çalışma gerçekleştirildi.

Eskişehir ATAP Teknokent'te AR-GE faaliyetlerine devam eden Akropol Bilgisayar Mühendislik Şirketi uzaktan kumandalı yüksek çözünürlüklü dijital görüntü kaydedebilen bir hava aracı geliştirmek istediğini ve projenin kendisine geldiğini ifade eden Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) eski personeli Turhal Belediye Başkan Yardımcısı Murat Can, "Bu konu bana anlatıldığında böyle bir hava taşıtının yapılabileceğini ama zaman probleminden dolayı bu taşıtı tasarlayamayacağımı söyledim. Fakat bu taşıtın 'ülkemizde yapılmadığı, en son çalışmayı Alman bilim adamlarının yaptıklarını' açıklamaları üzerine çalışmalara başladım. Proje aşamasında benim teklifim zeplin oldu. Fakat ilgili kurumların bütçelerinden kaynaklanan sorunlardan dolayı küre balon modeli üzerinde çalıştım" dedi.

Can, hazırlanan çalışmada kullanılan balonun çapı 4.5 metre olduğunu ifade ederek, "Balonun doldurulmasında yaklaşık 30 metreküp helyum gazı kullanılmıştır. Kablosuz görüntü transfer ve kumanda edilebilme özelliğine sahip fotogrametrik görüntü alma sistemi balona entegre edilmiştir. Bu sistem fotogrametrik çekimlere uygun, SLR tipinde 10 megapixel çözünürlükte kalibrasyonu yapılmış durumda bir kamerayla sağlanmıştır. Deneme çalışmasında kontrolü yitirip balonu kaybedeceğimiz biran oldukça heyecanlandık fakat başarılı olarak alınan sonuçtan çok mutlu oldum. Bu çalışmada yüksek çözünürlüklü fotogrametrik görüntü kayıtları alınmıştır. İnşallah ülkemiz için hayırlı çalışmalarda kullanılır" diye konuştu.

Antalya ilinin Patara Beldesi'nde ilk deneme uçuşunun Anadolu Üniversitesi Mimarlık Bölümünden Doç. Dr. Alper Çabuk, Öğretim Görevlisi Abdullah Deveci, Öğretim Görevlisi Feray Ergincan, Araştırma Görevlisi Uğur Avdan ve Arkeoloji Bölümü'nden Yrd. Doç. Dr. Feriştah Alanyalı, Doç. Dr. Hüseyin Alanyalı ve Araştırma Görevlisi Serap Akça, Akropol Bilgisayar Mühendislik Şirketi'nden Yüksek Müh. Cengiz Erdoğan, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Tekin Susam ve Yüksek Müh. Servet Yaprak ile Turhal Belediye Başkan Yardımcısı Mühendis Murat Can'ın katılımlarıyla yapıldığı kaydedildi.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler