HABER

TÜRK-İŞ'e göre açlık sınırı 795 TL

Türk-İş, aralık ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını 795, yoksulluk sınırını 2 bin 588 TL olarak hesapladı.

TÜRK-İŞ'e göre açlık sınırı 795 TL

ANKARA (A.A) - Türk-İş'ten yapılan yazılı açıklamada, konfederasyon tarafından yapılan açlık, yoksulluk sınırı araştırması sonuçlarına yer verildi.

Açıklamada, ''İnsan onuruna yaraşır bir yaşama düzeyi'' için yapılması gereken harcama tutarının (yoksulluk sınırı) aralık ayında 2 bin 588,36 liraya çıktığı belirtildi.

Aralık ayı itibarıyla dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapılması gereken aylık harcama tutarının 794,63 TL olarak hesaplandığı kaydedilen açıklamada, geçerli olan asgari ücretin ise net 546,48 lira olduğu hatırlatıldı.

Açıklamada, ''2010 yılında geçerli olacak asgari ücret 'açlık ücreti' bile olmayacak'' denildi.

Çalışanın yılbaşına göre yapması gereken ek harcama tutarının sadece gıda için 55 lira olarak belirlendiği ifade edilen açıklamada, gıdanın yanı sıra giyim, konut, ulaşım, diğer zorunlu harcamalar da dikkate alındığında son bir yıl itibariyle yapılması gereken ek harcama tutarının 179 liraya ulaştığı kaydedildi.

Açıklamaya göre, Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin ''gıda için'' yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 2,20 oranında artarken, gıda enflasyonunda 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 7,43 olarak gerçekleşti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön