"Türkiye-Afrika 2. Bakanlar Gözden Geçirme Konferansı"

Afrika Birliği Komisyon Başkan Yardımcısı Quartey: - "Giderek artan sayıda genç, dinamik nüfus, daha fazla istihdam istiyor. Daha dengeli, kültürel olarak daha yenilikçi bir Afrika hazırlığı içindeyiz. Afrika'nın bu kaynaklarını Türkiye'nin iş birliğiyle harekete geçiriyoruz. Bu da çok faydalı oldu. Türkiye'ye bu başarılardaki yardımlar için çok teşekkür ediyoruz" - Ruanda Dışişleri, İş Birliği ve Doğu Afrika Topluluğundan Sorumlu Devlet Bakanı Nduhungirehe: - "Her türlü terörü önleme ve bununla mücadele çalışmaları yapmaktayız. Ayrıca, Türkiye ile anayasal seçilmiş hükümetlerin yerine geçmeye çalışan güçlerle mücadele ediyoruz. Böylece halklarımızın faydasına olacak adımlar atıyoruz"

İSTANBUL (AA) - Afrika Birliği Komisyon Başkan Yardımcısı Thomas Kwesi Quartey, giderek artan genç ve dinamik nüfusun daha fazla istihdam istediğini belirterek, "Daha dengeli, kültürel olarak daha yenilikçi bir Afrika hazırlığı içindeyiz. Afrika'nın bu kaynaklarını Türkiye'nin iş birliğiyle harekete geçiriyoruz. Bu da çok faydalı oldu. Türkiye'ye bu başarılardaki yardımlar için çok teşekkür ediyoruz." dedi.

Quartey, Türkiye ve Afrika Birliği'nin İstanbul'da ortaklaşa düzenlediği, Anadolu Ajansı'nın (AA) resmi fotoğraf sağlayıcısı olduğu "Türkiye-Afrika 2. Bakanlar Gözden Geçirme Konferansı"nın ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Afrika'da daha eğitimli bir oluşum gerçekleştirmeye çalıştıklarını belirtti.

Üretimi arttırmak amacında olduklarını dile getiren Quartey, teknoloji ve bilgi birikimi transferi yaptıklarını aktardı.

Quartey, "Daha demokratik, bütünleşmiş, barış içinde ve dünyaya barış getiren bir Afrika için çalışmaktayız." diyerek, bilim ve teknoloji konusunda yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Afrika içinde çok daha bütünleşik bir kalkınma gerçekleştirdiklerini vurgulayan Quartey, "Giderek artan sayıda genç, dinamik nüfus, daha fazla istihdam istiyor. Daha dengeli, kültürel olarak daha yenilikçi bir Afrika hazırlığı içindeyiz. Afrika'nın bu kaynaklarını Türkiye'nin iş birliğiyle harekete geçiriyoruz. Bu da çok faydalı oldu. Türkiye'ye bu başarılardaki yardımlar için çok teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

- "Türkiye-Afrika Birliği ortaklığı çok stratejik"

Ruanda Dışişleri, İş Birliği ve Doğu Afrika Topluluğundan Sorumlu Devlet Bakanı Olivier Nduhungirehe, Türkiye-Afrika Birliği ortaklığının çok stratejik bir ortaklık olduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin Afrika ile kültürel bağları ve paylaştığı değerler olduğunu söyledi.

Nduhungirehe, terörizmin her şekliyle mücadelede Türkiye ve Afrika Birliği arasında iş birliği yapıldığını belirterek, "Her türlü terörü önleme ve bununla mücadele çalışmaları yapmaktayız. Ayrıca, Türkiye ile anayasal seçilmiş hükümetlerin yerine geçmeye çalışan güçlerle mücadele ediyoruz. Böylece halklarımızın faydasına olacak adımlar atıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Türkiye-Afrika 2. Bakanlar Gözden Geçirme Konferansı"nın çok verimli geçtiğini dile getiren Nduhungirehe, üst düzey memurlar toplantısı yapıldığını, bakanlar tarafından da ortak uygulama raporu kabul edildiğini söyledi.

Nduhungirehe, Afrika ülkeleri ve Türkiye arasındaki ilişkilerin yoğunlaştığını belirterek, şunları kaydetti:

"Afrika ülkelerinin Türkiye'de çok daha fazla sayıda büyükelçiliği var, Türkiye'nin de Afrika'da çok daha fazla büyükelçiliği var. Türk Hava Yolları daha fazla destinasyona uçmaya başladı, şu an uçtuğu destinasyon sayısı 50'yi geçmiş bulunuyor. Afrika Birliği olarak da bizler tabii ki kendi kurumlarımızda reformlar yapmaya devam edeceğiz çünkü burada daha entegre, daha güçlü, daha refah içinde bir kıta gerekiyor ancak böylelikle dünyanın karşı karşıya kaldığı sınamalarla biz de mücadele edebiliriz. Afrika Birliği-Türkiye Zirvelerinin üçüncüsü önümüzdeki yıl yapılacak ve o döneme kadar epeyce ilerleme kaydetmiş bulunuyoruz."

Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler