Üslün, yeni hayatına gözlerini açtı

Türkiye'nin 6. yüz nakli ile birlikte, alt üst çene, saçlı deri ve dil nakli yapılan Salih Üslün, yoğun bakımda uyandırıldı.

Üslün, yeni hayatına gözlerini açtı

Doktorlarıyla iletişim kurabilen Üslün'ün bu hafta içerisinde normal servise alınacağı kaydedildi.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde 22 Ağustos'ta Türkiye'nin 6. yüz nakli yapılan Salih Üslün'ün sağlık durumu iyiye gidiyor. Yoğun bakımda tedavisi yapılan Üslün'ün bugün itibariyle uyandırıldığı açıklandı. Hastanın sağlık durumu hakkında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrükif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özlenen Özkan ve Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Anestezi Ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Melike Cengiz basın toplantısı düzenledi.

Hastanın şuan için durumunun oldukça iyi olduğunu belirten Doç. Dr. Özlenen Özkan, Salih Üstün'ün (54) ateşli silah yaralanması sonucu yüzünü kaybettiğini hatırlattı. Cuma gününden itibaren yoğun bakımda tedavisi devam eden Üslün'ün bugün itibariyle uyandırıldığını kaydetti. Hastanın herhangi bir sorunu olmadığını belirten Özkan, "Çok kapsamlı bir ameliyat oldu. Kendisini çok güzel toparladı. Ödemeleri Recep Sert'e göre daha iyi. Bizimle iletişim kuruyor. İstediğimizden çok daha iyi gidiyor." dedi. Özkan, Üslün'ün trakeotomi deliğinin (boğazdaki delik) kapatıldıktan sonra bir iki ay içerinde rahat bir şekilde konuşabileceğini söyledi.

Salih Üslün'ün yüzünün çok güzel olduğunu belirten Özkan, "Biz de çok şaşırdık. Yoğun bakıma aldığımızda uzaktan bakınca çok güzel bir yüzü oldu. Hep beraber göreceğiz. Şaşırdık biz de. Diğerlerine göre daha fazla vericiye benziyor. İskelet yapısı daha fazla benziyor." dedi.

"BİR İKİ GÜN İÇERİSİNDE YOĞUN BAKIMDAN ÇIKARMAYI PLANLIYORUZ"

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Anestezi Ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Melike Cengiz de, Salih Üslün'ün şuan için genel durumunun oldukça iyi olduğunu kaydetti. Hastayla ilgili hiçbir sıkıntıyla karşılaşmadıklarını belirten Cengiz, "Hatta bir önceki nakilden çok daha erken dönemde daha iyi bir biçimde uyandı. Şuanda tam olarak bizimle anlaşıyor. İsteklerini hareketleriyle dile getiriyor. Oldukça sakin. Kan basıncı oldukça iyi. Bir iki gün içerisinde yoğun bakımdan çıkarmayı planlıyoruz. Hasta kabul ettiğimizde yaşının daha ileri olması nedeniyle tespit edilememiş olan, bize risk oluşturabilecek bir durum olur mu diye düşündük yaşından dolayı. Diğer yüz nakillerinden çok daha sorunsuz bir şekilde uyandı. Kalp damar sistemiyle ilgili problem olabilir diye düşünüyorduk ancak bir sorun olmadı. Çok rahat uyandı." diye konuştu.

Antalya'da geçirdiği trafik kazası sonucu özel bir hastaneye kaldırılan 31 yaşındaki Muhittin Turan'ın beyin ölümü gerçekleşmiş ve ailesi iç organlarının yanı sıra yüz, kol ve bacaklarını da bağışlama kararı alması üzerine Turan'ın yüzü Salih Üslün'e 22 Ağustos'ta nakledilmişti. CİHAN

en son haber

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler