HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Uzmanlardan infial yaratacak iddia! 'BAE İngiltere Başbakanlık Ofisini dinledi'

Kanada'dan siber güvenlik uzmanları dikkat çeken bir iddia ortaya attı. Uzmanlara göre İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın görevini yürüttüğü Başbakanlık Ofisi, Birleşik Arap Emirlikleri tarafından birden çok kez dinlendi.

Uzmanlardan infial yaratacak iddia! 'BAE İngiltere Başbakanlık Ofisini dinledi'

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) bir İsrail firması tarafından geliştirilen Pegasus yazılımını kullanarak İngiltere Başbakanlık Ofisini dinlediği ileri sürüldü. Pegasus'u geliştiren firma tarafından yalanlanan iddiaya göre Boris Johnson'ın ofisi birden çok sefer dinlendi.

thumbs_b_c_e3a6fbed62fa9e340d181bc8a20287e2

Kanada'nın Toronto Üniversitesine bağlı siber güvenlik uzmanlarından oluşan Citizen Lab adlı bir araştırma grubu tarafından yapılan açıklamada, "2020 ve 2021'de resmi İngiliz ağlarında birden fazla şüpheli Pegasus casus yazılım vakasını gözlemlediğimizi ve bunları İngiltere hükümetine bildirdiğimizi teyit ederiz." ifadesi kullanıldı.

Bu yerler arasında Başbakanlık Ofisi ve Dışişleri Bakanlığının da olduğu belirtilen açıklamada, "Dışişleri Bakanlığıyla ilgili şüpheli vakalar, BAE, Hindistan, Kıbrıs (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) ve Ürdün'le eşleştirdiğimiz Pegasus operatörleriyle bağlantılı. İngiltere Başbakanlık Ofisindeki şüpheli vaka ise BAE'yle eşleştirdiğimiz bir Pegasus operatörüyle bağlantılı." ifadesine yer verildi.

Ancak araştırmacılar, casus yazılımın hedefindeki kişileri belirleyemediklerini kaydetti.

Pegasus'u üreten İsrail firması NSO'dan, Guardian gazetesine yapılan açıklamada, iddialar yalanlanarak kendilerinin Citizen Lab ve Uluslararası Af Örgütü tarafından siyasi olarak hedef alındıkları savunuldu.

Keşfet


En Çok Aranan Haberler