Vali, Ak Parti'yi böldü

Başbakan yardımcıları Mehmet Ali Şahin ile Bekir Bozdağ, İstanbul Valisi Mutlu’nun Ergenekon davasına getirdiği izleyici yasağı hakkında farklı açıklamalar yaptı.

Vali, Ak Parti'yi böldü

Ergenekon duruşması öncesinde İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun, “duruşmaya izleyici alınmayacak” sözleri tartışmalara neden oldu. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin “Duruşmaya kimlerin alınacağını açıklamak valinin işi değildir” sözlerinin ardından Twitter üzerinden açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise Vali Mutlu’ya sahip çıktı.

‘Beraat etmelerini isteriz’

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, önceki gün Karabük’ün Ovacık İlçesi’ne bağlı Çukur Köyü’nde düzenlenen iftarda Ergenekon davasının görüleceği gün Silivri’de toplanma çağrısı yapanları eleştirerek, “Ak Parti olarak hakkımızda kapatılma davası açıldı; dava devam ederken hiçbirimiz, hiçbir Ak Partili üye Anayasa Mahkemesi’nin önüne giderek yapmadı. Biz Türkiye'deki yargıçlara, hakimlere, mahkemelere güvendik. Herkes de güvenecek” dedi.
Şahin konuşmasına “Hiç kimsenin mahkum olmasını istemeyiz. Özellikle bunlar Türk Silahlı Kuvvetleri’nde önemli görevler yapmış kişilerse. Biz bunların hüküm giymiş olmasından memnuniyet duymayız, üzülürüz. Berat etmelerini arzu ederiz.

Pazartesi günü bir stres var İstanbul'da. Efendim, işte basacaklarmış mahkemeyi de, zindandan kurtaracaklarmış beyan, açıklamaları bu. Böyle bir şey olamaz” diye devam etti. İstanbul Valisi Mutlu’yu açıklamaları nedeniyle eleştiren Şahin, şöyle konuştu: “Mahkeme devam ederken, yargılama devam ederken mahkeme salonuna kimlerin alınıp alınmayacağını o mahkemelerdeki hakimleri karar verir.

‘Vali’nin işi değil’

Duruşma salonuna kimler alınacak, seyirci alınacak mı, alınmayacak mı bunların kararını mahkemeler verir. Mahkemeler bağımsızdır ve tarafsızdır. İstanbul Valisi Sayın Mutlu işte şunlar şunlar duruşmaya alınmayacaklar diye açıklama yapmış. Bu sayın Vali’nin işi değildir. Bu mahkemelerin işidir. Dolayısıyla herkes dikkatli olacak, herkes kendisine çizilmiş olan sınırlar içinde görevini en iyi şekilde yapmaya çalışacak.”

Şahin’in sözlerinin ardından Twitter üzerinden açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise Vali Mutlu’ya sahip çıktı.
Bozdağ, “İstanbul Valisi’nin Silivri’de devam eden yargılama ile alakalı olarak yaptığı bir değerlendirme yoktur. Koyduğu bir yasak yoktur. Mahkemeye giriş çıkışlara ilişkin İstanbul Valisi’nin aldığı bir karar kesinlikle yoktur. Olan şudur; Mahkeme duruşma salonuna kimlerin alınıp alınmayacağına ilişkin bir karar alıyor ve bunu Valiliğe de iletiyor, tedbirlerin alınmasını istiyor. Valiliğin yaptığı şey, mahkemenin bu talimatının gereğini yapmaktır” dedi.

‘CHP olayı kışkırtıyor’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da tepki gösteren Bozdağ, “...CHP Genel Başkanı, bunu ‘Vali mahkemeye giriş yasağı koyuyor’ şeklinde çarpıtıyor. Valiliğin yaptığı yasal görevini yapmaktır, karara uymaktır. Yasak koymak değildir. Duruşma salonuna kimlerin gireceğine, girmeyeceğine karar vermek değildir. Anlaşılan CHP’ye göre valinin mahkeme kararına uyması, yasak koyması anlamına geliyor. Valinin mahkeme kararını uyması yasak değil, görevidir” diye yazdı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 28 yorum
BOZDAĞ O AKLINI BAŞINI AL BAŞINA. BAŞKA YERİNDE TAŞIMA O FINDIK KADAR CAHİL BEYNİNİ. HEMEN KIŞKIRTAN CHP DİYOSUN ALLAHSIZ ADAM. ASIL KIŞKIRTICI, PROVAKATÖR VE BÖLÜCÜ SENIN FAŞİST RUHLU DİKDATÖR BAŞBAKANINDIR. AKILLI OLUN LAN ARTIK ALLHIN MAKARNA BEYINLİLERİ. TAYYİBE KULLUK EDEN ALLAH TANIMAZ YARATIKLARSINIZ TOPUNUZ. TOPUNUZUN MECLÎSTEN TEKMELEYEREK ATACAĞIZ. BU ÜLKEDE FAŞİST VE DİKDATÖR BİR PİSLİĞE YER YOK.
bu akp denen reziller partisi zaten bölücüydü şimdi birbirnmi böylmeye başladı rezil bölücüler
vali akp üyesi olarak konuşuyor ama akp bölünüp parçalanacak ama ülkemiz bölünmeyecek
SEN AÇ KARNINA YAĞLI YEMİŞŞİN.AKP DE VATANIMIZDA BÖLÜNMEZ....GAKGAK
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler