HABER

Vural’dan hükümete "provokasyon" tepkisi

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Tokat Reşadiye’de yaşanan ve 7 askerin şehit olduğu saldırıyla ilgili hükümetten gelen açıklamalara tepki gösterdi.

Vural, “asıl provokatör sizsiniz. Provokasyona zemin hazırlayan sizsiniz” dedi.

Oktay Vural, AKP, DTP ve PKK’yı “Bermuda Şeytan Üçgeni” olarak nitelendirirken Tokat’taki saldırıyla ilgili AKP ve DTP’nin aynı dili konuştuğunu kaydetti. Vural muhalefeti suçlayan Erdoğan’a “Sayın Meksika’da saat kulesini gezeceğine dönseydin de Türkiye’yi attığın ateşi görseydin” diye seslendi. Vural Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy’un istifası konusunda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu eleştirerek “Sen Fransız Dışişleri Bakanı mısın, görüşmeye girip girmeyeceğini bilmiyorsun” diye konuştu.

Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Tokat Reşadiye’de yaşanan 7 askerin şehit olduğu saldırıyla ilgili hükümetten gelen açıklamaları eleştirdi. Hükümeti ve Başbakan Erdoğan’ı yaşanan gelişmeler karşısında ‘kafasını devekuşu gibi kuma gömmekle’ suçlayan Vural, Başbakan’ın Tokat’taki saldırıyla ilgili ABD’de yaptığı açıklamaları da eleştirdi. Vural, Habur sınırında yaşanan görüntülerle ilgili olumlu sözler söyleyen Başbakan’ın şehit cenazelerini görmek istemediğini ve basına da ‘sansür’ konulmasını istediğini savunarak “Ölen teröriste gözyaşı dökenler şehit cenazelerini görmezden gelebiliyor” dedi. Başbakan Erdoğan’ın Tokat’taki saldırının ardından ‘okyanus ötesi gezisini kesme gereği bile duymadığı’nı kaydeden Vural, “Başbakan Türkiye’yi ateşe atmış, uyuyan fitneyi uyandırmıştır. ABD Başkanı Obama’nın etnik, dini azınlıklarla ilgili açılıma verdiği destek karşısında benim ülkemde azınlık yoktur, her vatandaş birinci sınıf vatandaştır deme yüreğini gösterememiştir.”diye konuştu.

‘One Minute’ diyenlerin şimdi kafasını kuma gömdüğünü, Türkiye’yi bölüp yeni azınlıklar yaratılmak istendiğini savunan Vural, hükümeti sokağa ve teröre teslim olmakla da suçladı. Vural “Kan üzerinden siyaset yapan hükümet milleti tehdit ediyor, açılım olmazsa terör devam eder diyor” şeklinde konuştu. Hiçbir Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin teröre bu kadar teslim olmadığını, açılımın eşbaşkanının okyanus ötesi, ortaklarının da AKP olduğunu kaydeden Vural Başbakan Erdoğan’a “Okyanus ötesine kaçsan da sorumluluktan kurtulamayacaksın” diye seslendi.

-“AĞLAMAKTAN SORUMLU BAŞBAKAN YARDIMCISI ARTIK PKK’YI AKLAMAKTAN SORUMLU”-

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Tokat saldırısıyla ilgili yaptığı açıklamalara da tepki gösteren Vural, açıklamaları utanç verici olarak değerlendirdi. Arınç için “Ağlamaktan sorumlu Başbakan Yardımcısı artık PKK’yı aklamaktan sorumlu” ifadesini kullanan Vural, “PKK terör örgütü değil mi demek istiyorsun, utanmadan, sıkılmadan Tokat’taki olaya provokasyon diyenlere soruyorum, mayınları döşeyen, güvenlik görevlilerini öldürenler kimler?” sorusunu yöneltti. Provokasyon zeminini hazırlayanın hükümet olduğunu kaydeden Vural 2009’da 80 askerin şehit olduğunu belirterek “Bugün pis bir oyunla PKK’yı aklayan zihniyetle karşı karşıyayız. Türkiye’yi asıl tehdit eden AKP’nin bu siyasi duruşu, ülke yönetmekteki acziyetidir.” dedi. Hükümet üyelerinin ‘PKK’yı aklayıp muhalefeti suçladığı’nı savunan Vural, “Bu kanun sorumlusu Türkiye’yi yönetenler, kan üzerinden açılım üretenlerdir. İmralı Canisinin takdirine mazhar olanlardır. İmralı canisi Arınç gibileri çok takdir ediyor” diye konuştu.

-“AKP DTP PKK BERMUDA ŞEYTAN ÜÇGENİ”-

Vicdanı olan hiç kimsenin mevcut tabloya bakıp boyun eğmemesinin mümkün olmadığını kaydeden Vural, AKP ve DTP’yi kan ve kimlik üzerinden siyaset yapmakla suçladı.

Vural “AKP DTP ve PKK’yı Bermuda Şeytan Üçgeni’, ‘Troyka üçlüsü’ olarak nitelendirdi. Vural “Açılımın sonuçlarını karşı olanlara yükleyen pişkin bir siyaset anlayışı ile karşı karşıyayız. Asıl provokatör sizsiniz, kim yapmışsa bulun. Provokasyona zemin hazırlayan sizsiniz, sorumluluktan kurtulmanız mümkün değil. Kimlik siyaseti ile oy peşine düşmek alçaklık değil mi. Bu pis bir oyundur. Hükümeti bu oyundan vazgeçmeye çağırıyoruz.”diye konuştu. Tokat saldırısıyla ilgili AKP ve DTP’yi aynı dili konuşmakla suçlayan Vural, Erdoğan’a “Sayın başbakan dönseydin de Türkiye’yi attığın ateşi görseydin. Meksika’da saat kulesini gezeceğine şehit cenazelerini görseydin” diye seslendi. 13 Aralık’ta Ankara Tandoğan’da yapacakları mitingi de hatırlatan Vural milletin bu mitinge ‘Bin yıllık kardeşliği yaşa ve yaşat iradesi’ni ortaya koyacağını söyledi.

-“SEN FRANSIZ DIŞİŞLERİ BAKANI MISIN?”-

Vural gazetecilerin sorusu üzerine Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy’un istifasını değerlendirdi. Vural “Türkiye Cumhuriyeti devletini yöneten bir hükümet var mı? Ne kadar zaman önce planlanmış olmasına rağmen Dışişleri Bakanı kaç kişinin görüşmeye gireceğini bile bilmiyor. Adama günaydın derler. Senin bu toplantıda olup olmayacağından haberin yok muydu? Yoksa Sayın Başbakan mı istemedi.” dedi. Başbakan Erdoğan’ın ‘kayıt dışı siyaseti’ tercih ettiğini vurgulayan Vural, Dışişleri Bakanı’na “Sen Fransız Dışişleri Bakanı mısın?Görüşmeye girip girmeyeceğini bilmiyorsun”diye seslendi. Vural, Başbakan Erdoğan’ın görüşmenin ‘çok özel olan kısmı’nı Bakan Davutoğlu’nun duymasını istememiş olabileceğini de söyledi.

-KATSAYI SORUNU-

Vural bir başka soru üzerine Danıştay’ın katsayıyla ilgili YÖK’ün itirazını reddetmesini değerlendirdi. Katsayı sorununun Meclis’te çözümü yönünde atılacak adımları destekleyeceklerini ifade eden Vural, hükümetin ve YÖK’ün katsayı sorununu eline yüzüne bulaştırdığını kaydetti. Vural, sorunun Meclis’e gelmesi halinde iyiniyetle destek vereceklerini de kaydetti.

ANKA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön