HABER

Yaşar Kemal'ın heykeli yeni yerine taşındı

Yaşar Kemal’in 1994 yılında yapılan Yenikapı’daki heykeli, yapımı süren ‘Avrasya Tüneli’ inşaatının ortasında kaldığı için buradan alınarak deniz kenarına yakın bir yere taşındı.

İSTANBUL,(DHA) - Heykeltıraş Metin Yurdanur’un 1994 yılında yaptığı Yenikapı’daki ‘Anadolu’yu seyreden Yaşar Kemal heykeli’, bir süredir yapımı devam eden ‘Avrasya Tüneli’ projesi kapsamındaki kazılan inşaat alanının ortasında kalmıştı. Bazı sivil toplum kuruluşları ile sanatçılar, bu duruma ünlü yazarın heykelinin yakışıksız bir alanda kaldığı gerekçesiyle tepki göstermişti. Geçtiğimiz Pazar günü ise Yaşar Kemal’in heykeli buradan alınarak sahil kenarındaki bir alana taşındı.

Aralarında ünlü sanatçı Tarık Akan ve ressam Bedri Baykam’ın da bulunduğu bir grup, Yenikapı deniz otobüsleri iskelesinde buluştu. Buradan taksilerle Yaşar Kemal’in heykelinin taşındığı yere giden grup, basın açıklaması yaptı. Bedri Baykam, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Yaşar Kemal’in heykelinin yeni yerine taşınmasının sevindirici olduğunu söyledi.

BAYKAM: HER SALDIRIYA UĞRAYAN HEYKELİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Yaşar Kemal’in isminin ve eserlerinin sonsuza dek yaşayacağını söyleyen Baykam, “Bu heykeli değerli sanatçı Metin Yurdanur’un da onaylayacağı bir şekilde iyi bir yere taşımış olmaları güzel bir şey. Mehmet Aksoy’un insanlık anıtının başına gelenleri çok iyi biliyoruz. Kars’ta yaşananları en yakından biliyoruz. ‘Ucube’ sözünden itibaren takipçisi olduk. Sonucu maalesef dünyaya mal oldu. Bilin ki her saldırıya uğrayan heykelin, her bir değerin takipçisi olacağız” dedi.

TARIK AKAN: “HEYKELİN YENİ YERİ ÇOK GÜZEL”

Tarık Akan ise, “Bu heykelin yeri gerçekten çok güzel. Yaşar ağabeyin heykeli harap olmak üzereydi. Pazar gecesi heykeli buraya taşıdılar, mutlu olduk. Bütün ülkemdeki heykellerin yanındayız” diye konuştu. Kalabalık, daha sonra Yaşar Kemal heykelinin önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Geri Dön