HABER

YDS sonuçları açıklandı! 2017 YDS Sonbahar Dönemi sonuç sorgulama sayfası açıldı

YDS sonuçları için bekleyiş sona erdi. Yabancı Dil puanı için sınava giren adaylar bugün ÖSYM'den gelecek açıklama için sürekli cep telefonlarından ya da bilgisayarlarından YDS sonuçları açıklandı mı açıklanmadı mı diye kontrol ediyorlardı. Sonunda ÖSYM'den beklenen güncelleme geldi ve 2017 YDS Sonabahar döne sonuç sorgulama sayfası adayların erişimine açıldı.

YDS sonuçları açıklandı! 2017 YDS Sonbahar Dönemi sonuç sorgulama sayfası açıldı

ÖSYM'den gelecek YDS sonuçları için nefesler tutulmuştu ki sonunda adaylar puanlarını öğrenebilmeye başladılar. ÖSYM'nin sınav takvimine göre zamanında açıklanan YDS sonuçları ile adaylar sonunda yüksek lisans, doktora, akademik personel, dil tazminatı vb. kullanacakları yabancı dil puanlarını sorgulayabiliyorlar. Bunun için adayların ÖSYM'nin sonuç açıklama sitemi altında yayımlanan 2017 YDS sonbahar dönemi sonuç sorgulama sayfasına gitmeleri gerekiyor. Söz konusu sayfaya aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

YDS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

YDS SONUÇLARI SORGULAMA NASIL YAPILACAK?

YDS sonuçları sisteme yüklendi. Yukarıdaki bağlantı ile ulaşabileceğiniz sonuç sorgulama sayyfasında T.C kimlik numarası ve ekrandaki güvenlik kodu ile YDS'den kaç puan aldığınızı öğrenebilirsiniz.

YDS PUANI GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADAR?

YÖK'ün Yabancı Dil Sınavlarının Geçerlilik süresi ile ilgili kararına göre YDS puanının Doçentlik, Öğretim Görevlisi, Araştırma Görevlisi, Okutman kadrolarına; Yüksek Lisans ve Yabancı Dil Puanı isteyen Yüksek Öğretim kurumlarına başvurularda süre sınırlaması bulunmamaktadır. Sadece doktora başvurularında Yabancı Dil Puanının Geçerliliği 5 yıldır.

YDS SONUÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ ve TAZMİNAT ARALIKLARI

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı sınavlarda sınav kitapçığının cevap alanları, ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Değerlendirme sırasında yalnız doğru cevaplar dikkate alınacak, yanlış cevaplar dikkate alınmayacaktır.
Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Adayların doğru cevap sayıları toplanarak 100 üzerinden YDS puanları hesaplanacaktır. Test hazırlanmayan dillerde çeviriler ÖSYM'de kurulacak olan jüriler tarafından değerlendirilir. Bu değerlendirme 100 tam puan üzerinden yapılır.

Yabancı dil seviyesi tüm adaylar için geçerli olmak üzere 100 tam puan üzerinden,
90 – 100 arasındaki puanlar (A) seviyesi,
80 - 89 arasındaki puanlar (B) seviyesi,
70 - 79 arasındaki puanlar (C) seviyesi,
60 - 69 arasındaki puanlar (D) seviyesi,
50 - 59 arasındaki puanlar (E) seviyesi
olarak kabul edilir. Bu seviyelerden hangilerine ne miktarda tazminat ödeneceği ilgili mevzuata göre tespit edilecektir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön