HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

YPK da bütçeyi bağlayamadı

YPK da bütçeyi bağlayamadı

Maliye Bakanlığı'nın, gelirlerdeki eksik nedeniyle bağlamakta zorlandığı 2008 bütçesi Yüksek Planlama Kurulu'nda (YPK) da netleştirilemedi. YPK haftabaşında ikinci kez toplanarak bütçeyi karara bağlayacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen YPK toplantısı yaklaşık iki saat sürdü.

Başbakanlık'ta gerçekleştirilen toplantıya Erdoğan'ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan katıldı.

Toplantı sonrası açıklama yapan Nazım Ekren, kameraların karşısına Mehmet Şimşek ve Kemal Unakıtan ile birlikte çıktı.

Bütçe ile ilgili olarak Maliye Bakanlığı'nın ilk verilerini sunduğunu belirten Ekren, haftabaşında ikinci bir YPK toplantısı yaparak, çalışmayı netleştireceklerini ifade etti. Verilerin ikinci toplantıda daha somut hale geleceğini ve veri setine dönüşeceğini kaydeden Ekren, açıklamasının ardından, "Sorularınız varsa alalım. Olmamasını tercih ediyoruz" diye espri yaptı.

-BÜYÜME İÇİN BÜTÇEDE EK YA DA ÇIKARIM YAPILABİLİR-
Ekren, soruları yanıtladığı bölümde, 2007'ye ilişkin hedeflerde herhangi bir sapma olup olmayacağının, revizyondan sonra 2007 sonu rakamlarına bakılarak tartışılacağını ifade etti.

Toplantıda cari açıkla ilgili spesifik bir tartışma yapmadıklarını belirten Ekren, ihracat ve kur ilişkisinin sorulması üzerine, "Kur konusunda söylenebilecek en makul şey, bizim kararımızla piyasada serbest kur rejimi uygulanmaya devam ettiği, önümüzdeki dönemde de bağlı kalmaya devam edeceğimizdir" dedi.

Bütçe için Orta Vadeli Mali Plan'daki rakamların başlangıç hedefini oluşturduğunu belirten Ekren, "Ama Türkiye'nin büyüme-kalkınma ihtiyacına uygun olaraktan ne kadar ekleme-çıkarma yapılabilir önümüzdeki toplantıda tartışacağız" diye konuştu.

Yüzde 6.5 faiz dışı fazla hedefinin tutturulamaması olasılığının sorulması üzerine Ekren, faiz dışı fazlanın durumunun bu hafta yapılacak çalışma ve haftabaşı yapılacak çalışma sonrası ortaya çıkacağını söyledi.
Ekren, IMF ile yapılan program çerçevesinde Türkiye'nin 6.5 faiz dışı fazla taahhüdünün korunduğuna işaret etti.

-TEDBİR GÜNDEME GELEBİLİR-
Alınabilecek tedbirlerin sorulması üzerine Ekren, "Tedbirlerden kasıt sadece 2007 sonu değil. 2008 için gelir artırıcı ve giderleri azaltıcı tedbirleri birlikte düşüneceğiz" dedi.

Maliye Bakanı Unakıtan da, gelir artırıcı tedbirler arasında vergi artışlarının bulunup bulunmadığı sorusuna, "Vergi hükümet politikası olduğu için maliye bakanını tek başına vereceği karar değil ama şu anda bir şey yok" yanıtını verdi.

2007 bütçe hedeflerinin tutup tutmayacağını değerlendiren Unakıtan, "2007 için tahminlerimiz bir defa şunu gösteriyor ki ekonomik faaliyetlerle birlikte bütçe tahminleri de değişebiliyor. Mesela bazı tüketim mallarının satışı azalıyor dolayısıyla ÖTV ve KDV'ye yansıyabiliyor. Bütçe rakam tahminlerimiz var. Sene başındaki bütçe açık hedefinin üzerine çıkmayacağız. Altında da bir tahminimiz var" dedi.

ANKA

En Çok Aranan Haberler