Çipras'tan darbeci askerlerin iadesine ilişkin son dakika açıklama

Başbakan Binali Yıldırım, Yunanistan'a gerçekleştirdiği resmi temaslar kapsamında ülkenin Başbakanı Aleksis Çipras ile ortak basın toplantısında açıklama yaptı. Çipras, gazetecilerin kendisine 'darbeci askerlerin Türkiye'ye iade edilmemesine ilişkin' soruya, "Mahkeme kararına saygı duymalıyız" diye cevap verdi. Yıldırım ise Çipras'ın açıklamasına ilişkin Darbeciler, Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkilere darbe vurmasın" yorumunda bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım ile Yunanistan Başbakanı Çipras, Atina'da ortak basın toplantısı düzenledi.

MAHKEME KARARLARINA SAYGI DUYMAK DURUMUNDAYIZ

Toplantıda Yunanistan'a sığınan darbeci teröristlerin sorulması üzerine konuşan Çipras, şunları söyledi: "Yunanistan'da adalet ve yönetim arasında büyük bir ayrım söz konusu. Biz mahkeme kararlarına saygı göstermek durumundayız. Yunanistan yargısı bir karar verdi ve bu karara saygı göstermek durumundayız.

ORTADA BİR KRİZ YOK

Süreç henüz tamamlanmadı. Şunu açık bir şekilde söyleyebilirim; söz konusu taleple ilgili bir kriz ortada yoktur. Biz bu girişimden hemen sonra darbecilerin karşısında tavır aldık ve büyük bir sorumlulukla hareket ederek darbecilerin ülkemizde kabul görecek kişiler olmadığını söyledik."

YILDIRIM: "DARBECİLER İLİŞKİLERE DARBE VURMASIN"

Başbakan Yıldırım, ise darbecilerin iadesiyle ilgili "Yargı ile hukuk işleri her ülkede ayrıdır. Fakat, Türkiye gerçekten zor günler geçirdi. Darbeciler, Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkilere darbe vurmasın" dedi.

15 Temmuz'da FETÖ'nün milletin iradesine el koymak istediği kanlı darbe girişiminden sonra Yunanistan'a kaçan 8 darbeci teröristin iadesi, Yunan yargısı tarafından reddedilmişti.

Başbakan Binali Yıldırım, Yunanistan'ın sekiz askerin iadesini geçtiğimiz ay reddetmesi konusunda hukukun verdiği karara saygılı olduklarını ancak Türkiye'ye açık darbe yapanların ülkelerine iade edilmesini istediklerini söyledi.

Yıldırım, darbecilerin Türkiye-Yunanistan ilişkilerine darbe vurmamasını arzuladıklarını da dile getirdi.

Askerler, Türkiye'de geçtiğimiz yıl Temmuz ayında gerçekleşen başarısız darbe girişimine destek vermekle suçlanıyor.

Dışişleri Bakanlığı geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın askerleri iade etmeme kararının, Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkileri ve müşterek çalışmaları etkileyeceğini duyurmuştu.

TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ

Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile yeni bir vizyonla yeni bir başlangıç yapmak istediğini belirten Yıldırım şöyle konuştu:

"AB, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası olumsuz bir tutum içerisine girdi. Bunun ilişkimize katkısı yok. Bunlar geride kaldı.. Mülteci göçü anlaşmasında ana karadan adalara geçişi önemli ölçüde kontrol altına aldık. Önemli başarı sağladık."

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB üyelik sürecini karşılıklı saygı ve eşitlik çerçevesinde sürdürmek istediğini dile getirmişti.

Türkiye-AB ilişkileri, Nisan ayında Türkiye'de yapılan referandum öncesi, bazı AB ülkelerinin Türk bakanların kendi topraklarındaki propaganda faaliyetlerini engellemesiyle gerilmişti.

Yıldırım AB ile mülteci anlaşmasının geleceğiyle ilgili de, "Temennimiz anlaşmanın geri kalan kısımlarının da uygulamaya konması.. AB'nin geçen yıl Türkiye'ye söz verdiği vize serbestisinin hayata geçmesi için şartlar müsaittir. AB ile ilişkilerde yeni boyut için buna öncelik verilerek işe başlanabilir" diye konuştu.

Geçtiğimiz yıl Mart ayında AB ile yapılan mülteci anlaşmasına göre, Türkiye, Yunanistan'a ulaşan mülteci ve göçmenleri Türkiye'ye geri almayı taahhüt etmişti. Anlaşma ayrıca AB üyelik müzakerelerinin hızlandırılması ve Türk vatandaşları için Schengen bölgesinde vizesiz seyahati de öngörüyordu.

KIBRIS'TA ÇÖZÜM ARAYIŞLARI

Kıbrıs'ta çözümün adada yaşayan Türk ve Rum toplumunun gelecekteki güvenliğini de teminat altına alması gerektiğini belirten Yıldırım şöyle devam etti:

"AB-Türkiye ve AB-Birleşik Kıbrıs ilişkileri bakımından çözümün gereken garantileri içermesi gerekiyor.. Geçmişten kaynaklanan garantör konumumuzla, Yunanistan ve Türkiye, Kıbrıs müzakerelerinin çözümünün başarıya ulaşması için gerekli her türlü katkıyı vermeye karar verdik."

Yıldırım, Ege'de yapılan hava ihlalleri ile ilgili bir soru üzerine de, "Ege'de ihlalleri Yunanistan'la karşılıklı olarak asgari düzeye indirmeyi ve bunu tırmandırmamayı amaçlıyoruz."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 25 yorum
Bizimkilere göre mahkeme kararı da ne ki? Söylerim hakime başka karar verir. Yunanistan'ı da krallıkla yönetiliyor zannettiler galiba.
AYIDAN POST GEVURDAN DOST OLMAZZZZZ.Turkun turkten başka dostu olmazzzzz
o beğenmedikleri Ecevit zamanında nasıl Apoyu Yunanistandan kaçmak zorunda bırakmıştı. şimdi aynısını yapsın da görelim en ulu yüce dünya lideri. öyle sağa sola eyyy demeyle olmaz bu işler. aklı başında dış politikaya ihtiyacımız var.
BU BİNALİNİN BACANAĞI VARDI.YOUTUBE DA LİMAN İHALESİNDEN RÜŞVET ALIRKEN OLDUĞU İDDİA EDİLEN GÖRÜNTÜLER VAR.SORUŞTURMA NE OLDU.RÜŞVET ALDIĞI İDDİA EDİLEN SERBEST,SAVCILAR HAPİS.VAY ADALET VAY.
@astramn oğlu da var..hani kumar masasında poz veren..izmir çeşmede de bişicikler yapıyormuş..
Ülkede bir başbakan yok malesef, su kepazeliğe bakarmısınız, çipras kendi çıkarı için darbecileri iade etmeyeceğinia çıklıyor, bizimmkisinde ilişkilere darbe vurmasınd iyor, bu nezikliktir, bu ne aymazlıktır, işte tam bu noktada muhafetin hükümeti eleştirmesi lazımken onlarda darbecileri desteklemekle meşgul. Bu başbakan bu ülkeye layık değil kim ne derse desin AKP ye oy vermiş biri olarak söylüyorum. Cumhur başkanınının en kısa sürede dümene geçmesi lazım. Orda RTE olsa gerekeni daha net ifade ederdi. yunanistan ile ilikiler derhal kesilmeli, bunu yapabilecek bir başbakan lazım.
Sidas isimli bir sözleşme var açıp okuyun;bu sözleşmeye göre Avrupa ülkeleri arasında siyasi,askeri suçlular iade edilmiyor,tabi ki ülkenin neredeyse tamamı bu sözleşmeden habersiz ,Yunanistan bu sözleşmeye dayanarak fetocuları teslim etmiyor,hükümet de bunu bal gibi biliyor ama halkı uyutuyor,aynı şey bize olsa biz de teslim etmeyiz..
yargıya bizde emir verilir uykulanır sayın yıldırım orası türkiy deyil
Bizde; mahkeme kararı, hakim, savcı, adalet gibi kavramlar siyasilerin 2 dudağı arasında olduğu için.... yunanistanı anlamamamız çok doğal..
yarın el etek öper özür dilersin az biraz da borçlarını desteklersin, ağan gibi
yunan kafası. alaman babacıkları arka çıkmıştır! yoksa fransızlarmı?
düşük profilli maskara, her gittikleri yerde abisiyle rezil olup kuyruklarını kıstırıp ülkeye dönüyorlar ülkeye döndüklerinde geriye bakıp posta koyuyorlar, yerse
turkiyedeki mualiflere söylediginiz sözü hatırlatırım hakkınızı mahkemede arayın adamların kanunları dün yazılmamış yada bizdeki gibi kişiye göre yazılmamış ecevit apoyu orda barındırmamış göndertmişti sizde askerleri vermiyorsanız tutmayın sınırdışı ettirin bakalım yapabilecekmisiniz
ADAMLAR BURNUMUZUN DİBİNDEKİ ADALARI İŞGAL ETMİŞ MÜZİK EŞLİĞİNDE KUZU ÇEVİRİYOR SEN DE İLİŞKİLERE DARBE VURMAKTAN SÖZ EDİYORSUN SAYIN BAŞBAKAN. HAA BU ARADA ALLAH RAHATLIK VERSİN İYİ UYKULAR DİLERİM ZİRA UYUMAKTAN BAŞKA İŞİNİZ YOK.
işgal ettikleri 18 adamızı da sordu mu acaba?
işgal ettikleri adalar ne oldu acaba?
Maşallah bizim klavyeci türkler düşünceleriyle ÇİPRAS halt yemiş yanında içimizdeki hainlerden kurtulmadıkça bu iş zaten olmaz.
çipras tam adamına adalet demiş onların anlayışı çalmalarına yardım yataklık yapmak onlara yandaş ve yalaka olmak eğer bunlar yoksa ergenekoncu balyozcu fetöşcü olursun
BAK KEMAL ELİN YUNANU ANLADI MAHKEME KARARLARINA SAYGI DUYULMASI LAZIM DİYOR.ACABA YUNANİSTANDA D VARMI ADALET.BİR GİTTE ORALARIDA ARAŞTIR.SÖZ KONUSU FETÖCÜ ASKERLERİN İADESİ
GAVUR GAVURLA BIR ARAYA GELMIS TEK FARK BIRI HUKUKA SAYGI OTEKI HUKUK KENDISI GIBI DUSUNMEDIGI IÇIN TERORIST OLAN EDIYOR
İSTERİZ DEĞİL ALIRIZ DEMELİSİNİZ SAYIN BAŞBAKAN
Yunanistan sizin kendi devletinizi yermek için yükselttiğiniz gibi bir devlet olsa idi azıcık onurlu olur , ülkesine izinsiz kaçak giren ve başka ülkede terör suçlusu olarak aranan insanları himaye etmezdi. aynı şeyi senin ülken yapsa iade etmese yine aynı siz biizm hükümetimize terörist derdiniz. derdiniz siyaset değil yorum değil sadece karalamak. bizden olmaz zihniyetiniz bitrmezseniz bizden hakikaten birşey olmaz..
Yalandan yere darbecileri istiyoruz diye açıklama yapmayın. Darbecileri isteyenler Yunanistanla tüm ilişkileri keser büyük elçiyi geri gönderir. Milletin gözünün içine bakarak milletin aklıyla dalga geçmeyin. Yunanistan tüm adalarımızı işgal etmiş sesiniz çıkmıyor. Ülkeyi çadır devletine çevirmişsiniz...
NE DEMEK ŞUÇ İŞLEYENLERİ AFMI EDİYORUZ HANİ FETOCU DEĞİLDİNİZ O ZAMAN BAL GİBİ FETOCU OLAN SİZLERSİNİZ
binali 18 adadan bahsettinmi,,ordakilerede yargıya emir vermeyi öğretiverin..
Diğer Haberler