İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten Trump'a: İğrenç!

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD Başkanı Donald Trump'ın, ülkedeki IŞİD saldırılarının ardından taziyelerini ileten ancak açıklamasında "Terörizmi destekleyen ülkelerin, destekledikleri kötülüğün kurbanları olma riskini taşıdığını vurguluyoruz" demesine tepki gösterdi. Zarif, Twitter'dan yaptığı açıklamada Beyaz Saray'ın açıklamasını 'iğrenç' olarak niteledi. ​İran'da dün parlamento ve Ayetullah Humeyni'nin türbesinde yaşanan iki ayrı bombalı ve silahlı saldırıda 13 kişi ölmüştü.

Zarif, "İranlılar ABD'nin arka çıktığı müşterilerin terörüne karşı koyarken iğrenç Beyaz Saray açıklaması ve Senato yaptırımları… İranlılar ABD'nin bu dostluk iddialarını reddediyor" ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump saldırıların ardından yaptığı açıklamada ölenler için taziyelerini iletmiş ancak "Terörizmi destekleyen ülkelerin, destekledikleri kötülüğün kurbanları olma riskini taşıdığını vurguluyoruz" demişti.

İŞTE CEVAD ZARİF'İN O TWEETİ:

TRUMP'A TWITTER'DAN TEPKİ VAR

Trump'ın sözleri sosyal medyada İran vatandaşlarından da tepki aldı. İranlı iş analisti Ali Ghezelbash attığı Tweet'te, "İranlılar sizin için 11 Eylül saldırılarından sonra mum yaktı. Siz onları yere düşmüşken bir de tekmeliyorsunuz. Çok şık" dedi.

ABD uzun süredir İran'ı teröre destek vermekle suçluyor ve 2015 yılında İran ile yapılan nükleer anlaşmayı sona erdirmekle tehdit ediyor. ABD Senatosu'nda İran'a yeni yaptırımlar uygulanması içeren bir yasa gündemde.

NE OLMUŞTU?

​İran'da dün parlamento ve Ayetullah Humeyni'nin türbesinde yaşanan iki ayrı bombalı ve silahlı saldırıda 13 kişi ölmüş, 40'tan fazla kişi de yaralanmıştı.

SALDIRILARI IŞİD ÜSTLENMİŞTİ.

ABD Başkanı Donald Trump saldırıların ardından yaptığı açıklamada ölenler için taziyelerini iletmiş ancak "Terörizmi destekleyen ülkelerin, destekledikleri kötülüğün kurbanları olma riskini taşıdığını vurguluyoruz" demişti.

İRAN DEVRİM MUHAFIZLARI: SALDIRILARIN ARKASINDA SUUDİLER VE ABD VAR

Tahran’da dün İran parlamentosu ve Humeyni'nin türbesinde düzenlenen saldırıyı IŞİD üstlenmişti.İran Devrim Muhafızları ise saldırıların arkasında Suudi Arabistan ve ABD'nin olduğunu iddia etmişti.

RUHANİ'DEN TERÖRE KARŞI KÜRESEL BİRLİK ÇAĞRISI

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani saldırı sonrasında teröre karşı küresel birlik çağrısında bulundu. Ruhani "İran'ın mesajı her zaman olduğu gibi terörizmin küresel bir soru olduğu ve bugünün dünyasında terör, aşırılık ve şiddete karşı birlik olarak bölgesel ve uluslar arası düzeyde işbilriği yapılması yönündedir" dedi.

İran Devrim Muhafızları yetkilileri parlamentodaki saldırganların kadın kıyafeti giydiklerini, 20li yaşlarda olduklarını ve Arapça konuştuklarını, birinin intihar yeleğini patlattığını ve diğerlerinin ise güvenlik kuvvetlerinde öldürüldüklerini söyledi.

Saldırı İran'da uzun yıllardır yaşanan ve ülkede son aylarda propagandasını arttıran IŞİD tarafından üstlenilen ilk saldırı oldu. İran IŞİD ve Irak ve Suriye'deki diğer gruplara karşı karşı mücadelede önemli bir ülke konumunda bulunuyor. İran'ın yaklaşık yüzde 90'ı Şii'lerden oluşuyor, ülkedeki Sünni Müslümanlar özellikle Pakistan ve Irak sınırındaki bölgelerde yaşıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
ulan adi iran 10-15 gün önce bizi tehdit ediyordunuz. yusuf yusuf olunca TÜRKİYE ha. orta doğu satılmışlarıda aynı idi. yetkililerin yerinde olsam iranın bir kısım petrolleri karşılığında abd ye destek olurum. çünkü tekeriniz düze çıktığında yine bize düşman olacaksınız.
iranla yaptığımız kayıkçı kavgası
Trumpta başkan tipi yok hatta tip yok insan bile degil dünyadaki terörü destekleyen ve onlara silah satanda amerikadir bu silahlar nasil bunlarin eline geciyor bu finansnani kim sağlıyor onbinlerce terörist nasil beslenir tek çocuğumuza bakamiyoruz
şuan abd-ab-rusya-nın en kömik duruma düşmeleri için atılaçak en büyük adımda türkiyemiz in önderliğinde iran ırak süriye bir araya gelseler adam olsalar insan olsalar insanca topraklarında yaşayan insanlara insan oldukları için değer verilse din dil irk mezeplerini bir kenara koysalar birlik beraberlik içinde şuu içinde kardeşçe yaşasalardı içimden gecen buydu ola bilirmi dedim bas baya olur ama nasıl olaçak bu adımı atmak için ilk önce allah,ın kulu olduğumuzdan insan olduğumuzu bilmemiz gerek bunun başarırsak hem orta doğu hemde cakallara sırtlanlara gün doğmaz diye düşünüyorum allah akıl
Hepiniz aynı b.ksunuz. ha İran, ha Suudi Arabistan ha da Amerika
OHHH SEN OTUR MASA BAŞINDA BİR HARİTA ÇİZ DÜNYADA 80 ÜLKE HARİTAN KALKACAK DE GEL AFGANİSTANDA IRAKTA LİBYADA SURİYEDE MİLYONUN ÜZERİNDE İNSANIN KANINI DÖK VE DÜNYADA TERÖRİZMİ DESTEKLEYEN ÜLKE İRAN İSLAM CUMHURİYETİDİR DE. BAKINIZ 1.7 MİLYAR MÜSLÜMAN TERÖRİST DEMEKKİ. TÜM AFRİKAYI ORTADOĞUYU SÖMÜR SONRADA TERÖRİST ARA. ABD ÇOK AYIP EDİYOR.BAKINIZ AFRİKADA AÇLIK VARSA SÖMÜRÜDEN DOLAYI VAR.KAN AKIYORSA AKITAN BELLİ. ABD SÜTTEN ÇIKMIŞ AK KAŞIK ASLA DEĞİL.DAHA DÜN ARABİSTANA 380 MİLYAR DOLARLIK SİLAH SATTI NE İÇİN.MÜSLÜMANLAR BİRİBİRİNİ ÖLDÜRSÜN DİYE. DÜNYA UYANDI ARTIK.TERÖRİSTİ GÖRÜYOR .
Atalarimiz ne demis Bu devirde Yalagini koruya biliyorsan senden iyisi yok. Yok mazlummus, yok din kardesiymis, gec bunlari, sen düste gör din kardeslerin yillardir PKK yi besliyor, eyitiyor. Sen kendine dön kendine.
turump ne demış terorodestek veren trorde bogulur demış pekı el kaıde kım kurdu abd deas kım kurdu abd ışıt kım kurdu abd boko0 haram kım kurdu abdbe serefsız dunyayı ahmakmı sanıyorsun unutma bardagı damla damla dolduruyorsun bunun sonunda batı kalmayabılır
arkadaş elin gavuru amerikadan geliiyo sonrası tüm müslüman ülkeleri birbirine düşürüyo.....yazıkkk vallahi cok yazık......
Diğer Haberler