Katar Savunma Bakanı Türkiye'ye geliyor

Katar Savunma Bakanı Türkiye'ye geliyor. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Katar Savunma Bakanı Halid Bin Muhammed el-Atiyye ile yarın görüşecek. El-Atiyye, Ankara'daki resmi temasları kapsamında Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'la bir araya gelecek. Görüşmelerde 5 Haziran'dan bu yana devam eden Katar'a yönelik ambargoların değerlendirilmesi bekleniyor...

Katar Savuma Bakanı Halid Bin Muhammed el-Atiyye yarın Ankara’ya geliyor. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın davetlisi olarak Ankara’ya gelecek olan konuk bakanın gündeminde Körfez krizi ile Suudi Arabistan liderliğindeki diğer Arap ülkelerinin kapatılmasını istediği Katar’daki Türk üssü olacak. Katar ve Türkiye, üssün kapatılma talebine karşı çıkmışlardı.

GÜNDEM KÖRFEZ KRİZİ

El Atiyye’nin, Işık’ın dün Brüksel’de ABD Savunma Bakanı James Mattis ile görüşmesinden sonra Ankara’ya gelecek olması dikkat çekti. Dün iki bakan Brüksel’deki görüşmelerinde Katar’ın egemenlik haklarına saygı duyularak üç haftayı geride bırakan Körfez krizinin biran önce çözülmesi ve iki ülkenin bu konuda gerekenleri yapmasında mutabık kalmışlardı.

Türkiye, Suudi Arabistan ve diğer bazı Arap ülkelerinden gelen tepkilere rağmen geçen hafta Katar’daki üsse 23 asker ile 5 hafif zırhlı personel taşıyıcı göndermişti.

Bu sevkiyatla Katar’da toplam 111 askeri bulunan Türkiye ile Katar’ın önümüzdeki günlerde ortak askeri tatbikat yapacağı da ifade edilmişti. Katarlı Bakan’ın yarın görüşmesinde bu konunun da gündeme gelmesi bekleniyor. Işık, Suudi liderliğindeki Arap ülkelerinin Katar’a ilettiği 13 maddelik listede yer alan “Türk Üssü” kapatılsın maddesini eleştirerek, üssün kalmaya devam edeceğini ve Türk askerinin Katar’da bulunmasının bölgede herhangi bir ülkeyi hedef almadığını vurgulamıştı.

Benzer açıklamalar Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’dan da gelmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
MÜSLÜMAN ÜLKELER KATAR KONUSUNDA ABD NİN GAZINA GELMİŞTİR..ABD ÇARK ETTİ AMA ONLAR BECERİKSİZLİKLERİ ORTAYA ÇIKACAĞINDAN DÖNEMİYOR KARARLARINDAN..BU İŞİ YİNE LİDER ÜLKE TÜRKİYE ÇÖZECEK..BU ŞEKİLDEDE DÜNYADAKİ MÜSLÜMAN ÜLKELERİN UMUDU,YOL GÖSTERENİ OLMA KONUMU PERÇİNLENECEK...REİS İŞİNİ BİLİR...
Türkiye Araplaşıyor, İranlaşıyor derken, Katarlaşıyor. Sonumuz çok vahim. Suriye, Irak ve Katar cehenneminde, "yurtta sulh, cihanda sulh" sözünden çıkmış bir Türkiye...
@hikmetgungor YORUMA BAK ÇELİŞKİLERLE DOLU. NE İSTİYORSUN RUSLAŞSIN ALMANLAŞSIN İNGİLİZLEŞSİN Mİ? GAYLAR ESKORTLAR CİRİT ATSIN MI? BU ÜLKE ATATÜRKTEN SONRA AMERİKANLAŞTI ALMANLAŞTI HER YERİ ÜSLERİ İLE DOLDURDULAR HİÇ SESİNİZ ÇIKMADI. SORSAN ANTİKAPİTALİSTSİNİZ BATI MARKALI DEVRİMCİLER.
Diğer Haberler