Suriye'de mahkumlara tecavüz iddiaları

Suriye hapishanelerinde cinsel işkence ve tecavüzün yaygın olduğu iddia ediliyor. Şimdilik soruşturulması mümkün olmayan iddiaların sahipleri BBC'ye konuştu.

Suriye'de mahkumlara tecavüz iddiaları

Suriye'deki hapishanelerde sürekli olarak cinsel şiddet uygulandığı iddia ediliyor.

Şam hükümetinin yalanladığı iddiaları soruşturmak şimdilik mümkün değil.

Kilise merkezli bir insan hakları grubunda çalıştığı sırada, geçen kasım ayında tutuklanan eylemci, tecavüzün tanıklarından olduğunu ve kendisine de "hayvanca" tecavüz edildiğini söylüyor.

BBC muhabiri Fergal Keane'in görüştüğü bir eylemci, silah kaçırdığını ve yabancı haber kuruluşlarına görüntüler aktardığını itiraf etmeye zorlandığını anlatıyor.

Hapishanede tutulduğu sırada, bir kadına tecavüz edildiğini şu ifadelerle aktarıyor: "Ona tecavüz ettikleri açıktı. Vücudundan kan geliyordu ve köşede öylece duruyordu."

Görevliler tarafından dövüldüğünü ve içlerinden birinin kendisine cinsel tacizde bulunduğunu söyledikten sonra, başlarına gelenleri şöyle dile getiriyor: "Üç adam, hayvan gibiydiler. Kendimi korumaya çalıştım ama ufak bir adamım. Bana tecavüz ederlerken, 'Lütfen yapmayın, lütfen yapmayın' dedim."

Tecavüzcülerin, "Esad'ın çekilmesini mi istiyorsun? Bu, Beşar Esad'ı sevmediğin için" dediğini de ifadelerine ekliyor.

Şam'daki Askeri İstihbarat Filistin Şubesi'nde iki ay tutulan bir kadın da tecavüz mağdurlarından olduğunu belirtiyor.

Humus'ta bir kontrol noktasında tutuklanmış.

Kadınlara tecavüz sırasında sıçan ve farelerin kullanıldığını, bir kadına sıçanla cinsel işkence yapıldığını gördüğünü söylüyor: "Çığlık atıyordu. Sonra yerde kan gördük. Ona 'Bu sana yeterli mi' dediler. Onunla dalga geçiyorlardı. Izdırap çektiği belliydi. Onu görebiliyorduk. Daha sonra hiç hareket etmedi."

Hapishane sorumlusu isyancılarla birlikte

Diğer tanıklıklara başvurulamadığından ve BM insan hakları gözlemcilerinin Suriye'ye girişi kabul edilmediğinden, tecavüz iddialarını soruşturma imkanı yok.

Mağdur olduğunu söyleyen erkeğin tutulduğu hapishanenin sorumlusu Tuğgeneral Awad Al Ali, şimdi isyancıların saflarında yer alıyor.

BBC muhabirinin İstanbul'da görüştüğü eski Suç ve Asayiş şefi, bazı hapishanelerde tecavüzler olduğunu ancak kendisinin buna izin vermediğini savunuyor.

"Eğer bu doğru olsaydı bununla yüzleşirdim. Çünkü ben sorumluydum ve herhangi bir ulusal veya uluslararası otorite tarafından soruşturulabilirim." diyor.

İnsan Hakları İzleme örgütü, birçok mağdurun yaşadığını anlatmaktan kaçındığına dikkat çekiyor: "Birçok durumda kurbanlar utanç ve korku nedeniyle ailelerinin ve toplumun tecavüzden haberdar olmasını istemiyor."

Birleşmiş Milletler'in (BM) Suriye ile ilgili son raporuna göre, "cinsel şiddet, Suriye'de işlenen insanlığa karşı suçlardan biri."

Raporun "adil ve objektif olmadığını" öne süren Suriye hükümeti ise suçlamaları reddediyor.

BM'nin insan hakları şefi Navi Pillay, cinsel şiddeti de içeren suçlamaların Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin gündemine getirilmesi çağrısı yaptı.

Ancak BM Güvenlik Konseyi'ndeki bölünmeler nedeniyle böyle bir şeyin gerçekleşmesi zor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 35 yorum
Yazıklar olsun sizin gibilere, müslümanlığı ne hale soktunuz, bomba atarsınız Allahu ekber dersiniz, insanların kafasını kesersiniz, Allahu ekber dersiniz. Tecavüz, taciz bu ne yaaa, bu nasıl müslümanlık.
müsüRman bınlaR:)
YA NEDİR BU İKİ GÜNDÜR ESEDDEN KADDAFİDEN. HAYIRDIR YENİ BİR YERE DAHA MI MEDENİYET GÖTÜRECEK KANLI KATİL İLE AKP. YEMEZLER.............
röportajı yapana bak ingiliz muhabiri röportaj yapılan kim vatanını satan muhalif burdan da anlaşılıyor ki savaşa ikna için palavra haberlerden 1 tanesi sadece gülüp geçiyorum zaten yapıldıysa böyle birşey hakketmiş bizimkiler gibi hiç kimse teröristleri haburdan kırmızı halılarla karşılamıyor meclise sokmuyor
nedense ülkemizde işkence görüp karakollarda tecavüz uğrayan vatandaşlar için ses çıkarmayanlar başka ülkelerdeki olaylara kabarıp laflarını esirgemeden konuşabiliyorlar. Neyden korkuyorsunuz da kendi ülkenizde hiçbir şeye ses çıkarmadan duruyorsunuz?!!
Ey Türk Halkı uyan artık.Bunlar hep Tayyib ve avanesinin uydurmaları.Büyük Ortadoğu Projesi Amerika'nın ,eş başkanı da Tayyib değil mi? Bu proje ülkemizin G.Doğusunda bir Kürt Devletini içermiyor mu? Ordumuzun beynini oluşturan en kariyerli komutanları hangi amaçla terörist ilan edilip tutuklandı, düşünsenize. PKK ve Apo ile görüşmelerine devam ederkenlerken, hergün onlarca askerimiz şehit ettiriliyor. Hepimizin yaşamak zorunda olduğumuz ülkemiz alenen uçuruma itiliyor, kurtulmanın tek yolu gerçek irademizin ortaya konularak vatan hainlerinin yakasına yapışmaktır, lütfen uyanın artık.
Hocam Sağolasın gerçekten çok doğruları güzel bir dille sıralamışsın. Artık halkımızın uyanması lazım. İki yol yapıldı fakire maaş bağlandıyla olmaz bu işler. Millet aç resmen sefalet çekiyoruz eğer borç diye birşey olmasa millet sürünecek. Artık herkes bugünün geçtiğine Şükredip yarınını düşünemez oldu. Gençler artık birer siyasi araç olarak kullanılıyor. Dini yönden vurup her yeri işgal ettiler ve devam ediyorlar. Kapıya düşman askeri dayandığında herkes vah der de iş işten geçer. Buna ne RABBİM ne İnsan evladı müsade eder. Kendimize gelelim artık.
baslı basına yalan bır haber hem abdlıler ırakta okadr muslumana ıskence tecavuz ne ararsan yapılırken bu dunyadakıler nerdeydı gelın benım ulkemde barının ısgal edın dıen hukumetımız nıye ozamnlr gık demedı he
siz önce şakşakladığınız abd nin girdiği ırakın işgencelerini izleyin ! hani şu abd askerlerine dua edip ıraka girmelerine recep sayesinde ses cıkarmadığınız demokrasi girişiminizin eserlerini izleyin önce! esad din tüccarlığı yapmıyor hic yoktan! iceri tıkanda müslüman atılanda müslüman bu haber pek gercekciliği yok bence! abd yi sokun orayada bakın nasıl tecafüssüz bastırıyorlar bakın akpli körler!
BU YALAN HABERE İNANAN ANGUTLAR VARMİDİR ACABA,
Amerikanın yeni oyunu yazık
ŞEYTAN ÜÇGENİ OLAN İSRAİL,ABD VE İNGİLTERE BU ŞEYTAN ÜÇGENİNİN ORTASINDA İSE İSLAMİYET DİRENEN İSE BİR TEK BEŞŞAR VAR ALLAHIN İZNİYLEDE BU ŞEYTAN ÜÇGENİNİ BOZAÇAK
kargaşa ortamlarında olabilecek şeylerden bunlar, asıl mevzu şu, her haberin yapılış şekli esadı karalamaya yönelik, ortadğudaki harekatı meşrulaştırma çabasından başka birşey değil.
SAÇMA SAPAN UYDURMA HABERLERLLE KENDİNİZİ YORMAYIN abd nin yaptıklarını gördük ırakta
yıne uydurma haber yine palavra yine karalama bunlara inanmayın arkadaşlar.
ALLAH BELANIZI VERSİN
allah senin belanı versin bu yavşaklara inandığın için bunların hepsi başımıza bela olacak göreceksin ülkeye bunlar terörden fazla zarar verecek haberin yok hatayda yaşayan tanıdığın varsa onlara sor nasıl zorbalıklar yaptıklarını askerimize saldıranlar polisimizin silahını gasp edip rehin alanlar marketleri talan edenler bunlar deyilmiydi unuttunuz galiba
ALLAH BELANIZI VERSİN HEPİNİZ CEHENEMDE YANACAKSINIZ TOPRAK BİLE SİZLERİ KABUL ETMİYEÇEK YA NE KALDI BEŞŞARA YAPIŞTIRMADIĞINIZ SURİYE YÖNETİMİ İLE İLGİLİ CIKAN TÜM HABERLER YALAN DÜZMECE SIRF BEŞŞARA KARŞI KİNİ VE NEFRETİ YÜKSELTMEK VE DEVİRMEK VE MÜSLÜMANLARI BİRBİRLERİNE KIRDIRIP İSLAMİYETİ YOK ETMEK BU OLAY GERÇEKSE MUHALİF KUKLALAR YAPMIŞTIR SANAL ALEMDE GÖRÜNTÜLERİ VAR TECAVUZE NE KADAR MEYİLİ OLDUKLARI ALLAH BİLİR HANGİ İSRAİLİ YADA ABD Lİ İLE BİRLİKTE OLMUŞTA BEŞŞARIN ASKERLERİNİ SUÇLUYOR ŞEREF VE NAMUS İÇİN SAVAŞANLAR BUNU YAPARMI YA AKIL MANTIK VAR ALLAH SİZLERİ İSLAH ETSİN
YALANDIR. MÜSLÜMANLIĞI KARALAK İSTİYORLAR. İNANMAYIN FIRSAT VERMEYİN.
VALLA HİÇ ÜZÜLMÜYECEĞİM SİZ ÇOK MASUMSUNUZ YAA SİZİN MÜSLÜMANLARA YAPTIĞINIZ UNUTULACAKMI SANIYORSUNUZ TABİKİ HAYIR.AMA BU HABER BURAM BURAM KARALAMA HABERİ KOKUYOR.
dünyanın hangi hapisanesinde bu suçlar işlenmiyor.olmaması tabiki en doğrusu fakat elimizde büyüteç suriyedeki yanlışları inceler olduk....
SEN TÜRKİYEDEKİLERİ BİLİYORSAN ONLARI AÇIKLA BİZDE BİLELİM. YAPILAN ADİLİKSE KİM OLURSA OLSUN ZALİMİN KARŞISINDAYIZ DEMEK GEREKMEZ Mİ.
GÜNDEM DEĞİŞTİRMEK İNSANLARI DAHA FAZLA UYUTMAK VE GÜNDEM OLAYLARINDAN KİMSENİN HABERİ OLMASIN MEHMETCİĞİMİZ HER GÜN ŞEHİT OLUYOR TERÖR ÖRGÜTÜ İSTEDİĞİNİ YAPIYOR SINIRLARIMIZ TERÖRİSTLERCE DELİK DEŞİK İSRAİL VE ABD AJANLARI CİRİT ATIYOR URFA SINIRIDA TERÖRİSTLERİN ELLERİNDE SİLAHLARIYLA GÜVENLİK GÜÇLERİNİN GÖZÜ ÖNÜNDE CİRİT ATIYOR AMA VATANDAŞIMIZ BİR KALIP BAKLAVA ÇALDI DİYE 15.YILA MAHKUM OLUYOR YADA ANANI ALDA GİT DENİYOR ZAM ÜSTÜNE ZAMLAR YAPILIYOR KISACASI VATAN ELDEN GİTMİŞ AMA HALA İNSANLAR UYUYOR HELAL OLSUN ATATÜRKTEN VATANI EMANET ALANLARA EDİTÖR AMCA YAYINLARMISIN
İYİ Kİ MÜSLÜMAN BUNLAR YOKSA NE YAPARLARDI KİMBİLİR..!
ırakta ölen milyonlarca insan ve yine tecavüz edilen bir okadar insanları bu kadar haber başlıgı yapıyorlarmıydı merak ediyorum bu telaş neden
siddetin oldugu yerde insanlik biter... coluk cocugun, yaslilarin sivillerin öldürüldügü yerde tecavüzmü olmayacak... bu tür seyler her savasta maalesef yasaniyor... bosna hersekte, sudanda, irakta, savasin oldugu her yerde...
Allahım sen koru..ve sen yardım et düşkünlere
ya müslüman müslümana yapmaz o dediğini ırak ı işgal eden amerikan askerleri değil bunlar kaldıki beyen beyenme müslümanlarda böyle hayasız değildir yani
Düzmece yalan haberden başka birşey değil.Emperyalistler ve onun O.Doğu yardakçıları amaçlarına ulaşamıyor.Halkın çok büyük desteğini alan ESAD ve Suriye Halk Ordusu teröristleri temizliyor.Yapabildikleri tek şey,medyada karalama kampanyası.Ama yemezler!
Suriye'deki hapishanelerde tecavüz olduğu iddia ediliyor ama Irak'taki hapishanelerde ne kadar tecevüz olduğu biliniyor heralde üstelik hapishanelerle de sınırlı değil.
senin bu ülkende yapıldığı kadar hiç bir yerde yapılmıyor bide ırakta yok ne randevu evleri ne genel evler her kesi kendin gibi görme
Günes ALLAH BELANIZI VERSİN.
evladım sen emperyalistlerin safında ülkene hainlik yapıyorsun.sizlerin yaptığı eylemler tv lerde gösteriliyor.hepsi bir er insanlık suçu.söylediklerin doğru bile olsa sen ülkene tecavüz ediyorsun.onlarda sana tecavüz etmiş .ikiside ahlaksızca.siz islamlar ammada salaksınız. abd önünüze bir kemik attı.balıklama atladınız.bilmediğiniz şey abd etmediği eşeğin önüne ot koymaz.
benim duyduğumda türkiyedeki mülteci kamplarında bu tecavüz yanlış yazmış olabilirler duyduğuma göre suriyeli bir mülteci ile evleven yada bir iki karı alan çokmuş birde kamplarda hamile karı çokmuiş allah müstehaklarını versin herkese
suriyeyi sanki biz yönetiyoruz haberlere bakıyorum suriye şunu yapmış suriye bunu yapmış bize ne ne yaparsa yapsın adam bizim terörümüze karışıyormu karışmıyor bizde onlarınkine karışmayalım bu haberlerde yalan zaten herife kaymışlar oda gelip anlatıyor hainlik yapmasaydın onlarda sana kaymazdı teröristler pislikler bunların hepsini kovalamalk lazım aslında esad ın kucağına bizim derdimiz bize yetiyor zaten
Diğer Haberler