YSK'dan ayrılan AGİT'ten önemli açıklama

AGİT/DKİHB Sınırlı Referandum Gözlem Heyeti Başkanı Tana de Zulueta ve beraberindekiler Yüksek Seçim Kurulu'na geldi. Anayasa Değişikliği Referandumunu gözlemlemek üzere Türkiye’de bulunan uluslararası gözlemciler YSK'ya geldi. Heyet, YSK'dan ayrılmadan basın mensuplarının sorularını yanıtladı. AGİT gözlemcilerine 'seçimlerin ertelenmesi ihtimali var mıdır? Bu konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz?' sorusu yöneltilirken, kritik soruya çarpıcı bir yanıt geldi.

Anayasa Değişikliği Referandumunu gözlemlemek üzere Türkiye’de bulunan uluslararası gözlemciler YSK'ya geldi.

YSK'dan ayrılırken açıklama yapan gözlemciler, buraya bir nezaket ziyareti gerçekleştirdiklerini ve ellerindeki raporları Yüksek Seçim Kurulu'na ilettiklerini vurguladı. Ancak asıl raporun 8 hafta içerisinde tamamlanacağı bilgisi paylaşıldı. AGİT gözlemcilerine 'seçimlerin ertelenmesi ihtimali var mıdır? Bu konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz?' sorusu yöneltildi.

AGİT yetkilileri YSK'ya iletilen raporda bununla ilgili bilgilerin olduğunu, 8 hafta sonraki asıl raporda da detayların yer alacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın rapora yönelik tepkisi sorulan AGİT üyesi, "Biz buraya Türk yetkililerin daveti üzerine geldik ve görevimizi tamamladık. Bu konuda yorumum yok." dedi.

AVRUPA KONSEYİ: 2,5 MİLYON OYUN MANİPÜLE EDİLMİŞ OLABİLECEĞİNE DAİR ŞÜPHE VAR

Öte yandan, Avrupa Konseyi'nin 16 Nisan referandumu için Türkiye'ye gönderdiği gözlemci heyetinden Avusturyalı milletvekili Alev Korun, "2,5 milyon oyun manipüle edilmiş olabileceğine dair şüphe var" dedi.

Korun, Avusturya'nın ORF radyosuna yaptığı açıklamada, özellikle Kürt nüfusun yaşadığı bölgelerde referandum günü büyük bir baskı yaşandığını, Avrupa Konseyi heyetinin Diyarbakır'da görev yapan iki üyesinin oy verme merkezlerine polis tarafından alınmadığını aktardı.

Türkiye'nin de kurucu üyesi olduğu 47 üyesi bulunan Avrupa Konseyi, kıta genelinde demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü alanında çalışmalar yürütüyor, seçimler ve referandumlara gözlemciler gönderiyor.

Referandum için Türkiye'ye gözlemci heyeti gönderen bir diğer uluslararası kuruluş Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, ön raporunu dün açıklamış ve "YSK'nın son dakikada açıkladığı mühürsüz pusula kararı yasalarla çelişiyor" demişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise AGİT'e tepki göstererek "Bunlar kendilerine göre bir rapor hazırladılar. Önce haddinizi bilin. Sizin hazırlayacağınız siyasi içerikli raporları ne görürürüz, ne duyarız, ne biliriz" ifadesini kullanmıştı.

KORUN: YSK KARARI KANUNA AYKIRIYDI

Avrupa Konseyi gözlemcisi Alev Korun da mühürsüz pusulaların geçerli sayılmasının sorun teşkil ettiğine değinerek, "Yüksek Seçim Kurulu, kanuna aykırı olarak, resmi mühür olmayan zarfların geçerli sayılması kararını verdi" dedi.

Korun, bir kişinin birden fazla kez oy kullandığına ilişkin sosyal medyada dolaşan teyit edilmemiş görüntülere de işaret etti.

Korun "Şikayetlerin çok ciddiye alınması gerekiyor ve her halükarda oylamanın sonucunu değiştirebilecek nitelikteler" diye konuştu.

'Evet' ve 'Hayır' oyları arasındaki farkın 1 milyon 250 bin olduğunu açıklanmıştı.

CHP DE YSK'YA GİDİYOR

Öte yandan Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) mühürsüz oyları geçersiz saymasının yasaya aykırı olduğunu iddia ederek referandumun iptalini isteyen CHP, YSK Başkanı Sadi Güven ile görüşmeye gidiyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Aksünger, partiye ulayan ihlal iddialarıyla ilgili görüşmede bulunmak üzere, bugün 14.30'da YSK Başkanı Güven'i ziyaret edecek. Aksünger, ziyarete ilişkin yaptığı açıklamada "YSK Başkanı Sadi Güven ile yüzleşmeye gidiyoruz" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 55 yorum
BUNLAR KAYBEDECEĞİ SEÇİME GİRMEZKİ, MİNAREYİ ÇALAN KILIFINI HAZIRLAR, TÜM DEVLETİN İMAKNLARI HALKIN PARASIYLA BU KADARI BECERDİLER MÜSLÜMANLIĞIN EMRİ OLAN ADİL YARIŞ OLSA EVET %30 U GEÇMEZDİ. CEHENMEME KOŞARAK GİDİYORLAR.
@vatanx1 şer odakları hiçbir zaman başarı kazanamaz, bu odaklar %50.001 dahi alsalardı hiç bir suretle konuşmazlardı, bu odakların başı fetö pkk,hdp ve sözcüleri de chp dir. siz cennete girmeyi garanti edin de diğerlerini düşünmeyin
@vatanx1 AKPNIN %49 OY POTANSIYELI VARKEN NE YAAPRSANIZ YAPIN HAYIR CIKARAMAZSINIZ BUNU ANLAYIN.
@mustafaturak sen garanti ettiğini mi düşünüyorsun yoksa
@zombieimam bahsettiğin %49 un içinde fetöcüler ve pkk lılar vardı. Zamanında biri hoca efendiydi diğeride çözüm süreci için oy veriyordu aydırayım dedim Bakalım seçim yakalşınca belki eski ortaklar yine birleşirse dediğin olabilir yani %49
adamları çağırıp, bakın kardeşim bizim seçimlerimizi denetleyen diyen biziz, adamlar raporlarını verince hakaret edip tanımıyoruz diyen de biziz, allahtan fetöcü diye almamışlar içeri, yeminle alabilirlerdi
@adyobatik01 BIZIM IC ISIMIZE KARISMAYA KIMIN HAKKI VAR?SECIMI BIZ YAPIYOZ BIZ ALMANYADA YADA O KOKU KURUYASICA AVUSTURYALILARA SECIM OLDUGUNDA BISEY DIYOZMU?
Can dündar denen ,,,, bız bıttı demeden bıtmez demıs , bu ve bunun gıbılere seslenıyorum erkeksenız bıtırmezsınız
@aydnmurat HAYIRDIR İNSANLARIN ERKEKLİĞİNİ SENMİ KONTROL EDİYORSUN KENDİNE Bİ BAK ÖNCE KENDİNİ SORGULA
@06_ankara_312 Yahu sen kim oluyorsun da insanları tehdit ediyorsun.Karşında üç beş kişi yok %50 var artık.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise AGİT'e tepki göstererek "Bunlar kendilerine göre bir rapor hazırladılar. Önce haddinizi bilin. Sizin hazırlayacağınız siyasi içerikli raporları ne görürürüz, ne duyarız, ne biliriz" ifadesini kullanmıştı. ADAM KENDI ANAYASASINI TANIMIYOR BIRDE HUKUK USTUNLUGUNU SAVUNUYOR DAHA NEDENIR KI KESKE HAYIR CIKSAYDI SIMDI NASIL YIRTMISLARDI KENDILERINI
@mussez_2016 keskiylemeskiyle ograsin sizgandininkoyunlari evetttenbukadarkirkuyogandi ve koyunlar
siz önce gidip abd nin seçimlerine bakın da sonra türkiye de analiz yapın
@sihat7878 avrupa güvenlik ve işbirliği teşkilatı diyo ama bişey olur mu? amerika demiyor..yani amerika yok ortada:)
hırsız hırsızlığından yine vaz geçmedi 2+2:4dür
@selokurtul19 ULA SELO İTİ SEN NİYE HAVLIYORSUN NEYİN ÇALMIŞ DÖNDE ARKANA Bİ BAK EKSİK Bİ TARAFIN VARMI?
hırsız para sıfırlar.hırsız anayasayı yıkar.hırsız rüşvet için sıtkıyı kucağa oturtur.hırsız rüşveti ayakkabı kutularına doldurur.hırsız deniz fenerindeki rüşvetlerinle sevgililerine yat kat alır.hırsız beş parasızlıktan 500 gemicik alır.hırsız meclis kürsüsünden namusu üzerine tarafsızlık yemini edip çiğner namussuz olur.hırsız karısının 7. hastahanesini açar.hırsız devletin bankasına para yatıran 150 bin kişiyi işten atar.hırsız rüşvet paraları ile kendi televizyon ve gazetelerini oluşturur.hırsız muhalif gazetecileri hapseder.hırsız diploması olmayan bir sahtekar.hırsız hakimleri hapseder.
@ardatu la sen hala aynı sloganımı kullanıyon gundi aş kendini cahil
aaaaaaaa tanım ben bunları, kendi işlerini güçlerini bırakıp, bizim için kendini parçalayan hayırcılar değilmi. 54 yıldır kapıda beklet ondan sonra mıy mıyy işinize bakın. Bizim hayırcılarda biliyor hile olmadığını ama, sırf tayyip bey düşmalığından tutnacak odun arıyorlar.
@hido0566 ya gerizekalı YSK nın 2010 da kendi koyduğu yasayı kendisinin delmesi ne zaman adil bir seçim olduğunu gösterir.. ancak sizin gibi hırsızlar yapar bunu...
boş konuşma oluyor. YSK memurlarının seçimi iptal için zarfları mühütlememesi yüzünden zarf bulunamadığından daha sandıklarda sayım devam ederken karar alınmıştır. sonuç olarak sonucun ne olduğu belli olmadan karar alındığı için ve sorunun kaynağı YSK olduğu için oda mecburen bu kararı almak zorunda kalmıştır. vatana millete EVET hayırlı olsun
AGİT her şeye burnunu sokma.... sonra kokudan bayılırsın..
AKILLI OLUN AKLINIZI ALIRIZ
2023 hedefinin ne olduğu az çok ortaya çıkıyor, federasyona gitmek, ilk planda federe devletçiklere özerklik tanımak, daha sonra ise bağımsızlık ilan edilmesidir, Osmanlı yı da böyle parçalayıp yok ettiler, Milliyetçilik akımlarını körükleyerek ve özerklikle başlayarak ve sonra bağımsızlık yolu ile ve o zaman için karışık ve savaşlar içindeki coğrafyalarda Osmanlı kendinden kopan Balkan uluslarına bile savaşlarda ağır yenilgiler aldı. Uyan ey Türk. Tarihi tekerrür ettiriyorlar, bu yolun sonu bölünmek ve parçalanmaktır. Anayasaya evet oyu veren her vatandaş bu ağır vebalin sorumlusudur.
pkk bayrağı ile poz veren şeref ve haysiyetsizler bu ülke hakkında nasıl bir rapor hazırlar acaba
avrupa konseyiyiymiş o size gelen yetkililer görmedimi acama aylardır avrupanın yaptıklarını koşa koşa size geliyolar yazık çok yazık yazıklar olsun
2.5 milyon oy sayısını da nasıl güzel uyduruyorlar ysk bile bilmezken az bi küçük bir rakam derken bunlar herşeyi biliyor 2.5 milyon oy uyduruyolar yarısı hayır çıksa tamam kazanacaklar .ne kadar zekisiniz :)) her seçimde zırlıyorsunuz fakat hiç partinini suçlamıyorsunuz istifa ettirmiyorsunuz.devamlı çaldı çırptı bayatladı bunlar yenildiniz halk her seçimde sizi yeniyor hala akıllanmıyorsunuz.
Cevap verip yorum yazdığınıza göre şüphedesiniz. Hatta panik haliniz belli oluyor. Halkın sizin çaldığınız oylara sahip çıkması korkutuyor sizleri değil mi? Hırsızlar korkak olur. Ne de olsa hiçbir korkuya benzemez halkını satanların korkusu.
8 hafta içerisinde TÜRKİYE ile kapalı kapılar ardında pazarlık yapacaklar. istedikleri olursa raporu olumlu verecekler. istedikleri olmazsa rapor olumsuz verilecek. avrupa onun bunun çocuğu, birde içimizce var onun bunun çocuğu.
48'den 51 büyük. Başka diyecek bişey yok. Aklınızı firaramı verdiniz. Ah birde tahammülünüz olsa.
@elincmustafa2010 Cevap verip yorum yazdığınıza göre şüphedesiniz. Hatta panik haliniz belli oluyor. Halkın sizin çaldığınız oylara sahip çıkması korkutuyor sizleri değil mi? Hırsızlar korkak olur. Ne de olsa hiçbir korkuya benzemez halkını satanların korkusu.
Çok merak ediyorum tam tersi olsaydı,yani bir buçuk milyon farkla hayır kazansaydı,bu mühürsüz oylar için ysk'ya başvurmayacaklarmıydı.
Bu ülke mısır değil karıştırmaya gücünüz yetmeyecek kan emici kışnaklar.
Ula agit diye desteklediğiniz şerefsizlerin PKK paçavrasıyla verdiği pozu dünya gördü neyin kafasını yaşıyor bu cahil mendebur tencere tava ve refarandum köstekçileri
@ersinbektas65 helal kardeşim iyi tespit
Rapora bak. Söylenti var, iddia var diyorlar. Böyle iddialarla açıklama yapılabilirmi. Sırf CHP nin iddialarını dillendiriyorlar. Ayıptır, işiniz bunlara kaldıysa yazıklar olsun.
@z.baspinar Kanun maddesini uygulamadı diyor... 8 hafta bekle... Raporun Türkçe edisyonu da olacak... Hem daha kolay anlarsın...
AGİT'in iddialarına kimse tutarlı bir karşı çıkış yapamıyor. Herkes farkında hırsızlığın, rezilliğin. Bir iki tane; vay efendim hain avrupa, batı bizi kıskanıyor saçmalığı duyuyoruz da kendileri bile gülüyor yaptıkları açıklamalara. Durum tam bir felaket. Hile hurda ile seçim kazanılıyor. Halkın iradesi engellenip diktatörlük kuruluyor. UYANIN MİLLET!
@anastas Asıl sizin yaptığınız bu hazımsızlık komik Seçimlerde hile yapılabilme ihtimali bile yoktur defalarca sandık görevlisi oldum ben mi bilmiyorum bunlarmı şarlatan aklım almıyor. Ama millet verdiği (EVET)oya sonuna kadar sahip çıkacak ve masada kaybetmiyecektir
CHP yanlısı anket şirketi de mi hile yaptı. Biz bildik diye Halk TV de yayındalar. Onlar da yüzde 51 evet bulduk diye bas bas bağırıyorlar. Bu ne perhiz ne lahana turşusu. Sonucu sulandırma gayreti içindeler. Batının referandumdan önceki tavırları belli zaten. Almanya'da bir üniversiteye Kandilden bağlantı yapıldı ve terörist elebaşı konuştu. Ama milletimizin vekiline, Cumhurbaşkanı'na veto var. Böyle batıdan tarafsız bir sonuç çıkmaz ne çıkacağını belli zaten. Avrupa demokrasi diye bize masal anlatmaktan başka bir şey yapmıyor. Allah'a şükür millet farkına vardı artık.
ingilterede Birexit de yüzde 51 ile kabul edildi. Avrupa neden ses çıkaramadı? Halk ikiye bölünmüş neden demedi?
@hmmza brexiti hatırlatma gereği gördüğüne göre sen bile bu işte bir terslik olduğunu görüyorsun.
mesele yüzde kaç olduğu değil, mesele kanuna aykırı olarak mühürsüz oyların kabul edilmesi
@hmmza cahillik tavan yapmış. Bari araştır, birleşik krallık bölünme noktasında şuan, hangi gözlükle bakıyorsunuz ?
Zaten Avrupa Hayır kampanyası yürüttü. Hile, hurda, oy çalınmasıyla Hayır çıkmış olsaydı tıkları çıkmazdı. Üstelik seçimler gayet düzgün raporu düzenlerdi. Eyyyy sahtekar Avrupa. Bu milletin sizin yalanlarınıza karnı tok artık. Eyyy CHP... Sizde hangi seçime itiraz etmediniz. Hangi seçimi meşru saydınız. Seçim kaybedince günlerce sokaklarda nöbet tuttunuz. Bunda bunu yapmayacaksınız. Sanki tüm oylar CHP nin oylari gibi düşünüyorsunuz
Hırsızlık yapıyorsunuz. Adaletsiz bir propaganda süreci yaşatıyorsunuz. Ama hiç de utanmıyorsunuz, ar duygusu kalmamış sizde. Siz busunuz, sizin iktidarınızda ahlaksızlık, hırsızlık normalleşti, çünkü hayat felsefeniz hırsızlık üzerine kurulmuş, ahlak anlayışınız çökmüş.
Bu ülkenin yiğit evlatları!Hepinizden Allah razı olsun!Sahte oyları bile sayamadılar!Peki 50 milyon oyu Nasıl saydılar acaba?
Bakmayın avrupanın abd nin memnundeğiliz yanlış falan zırvalarına gayet memnunlar istedikleri oldu. Padişah seçmedik padişahlık verdik. Bu ülkede liderleri halk seçer sanarız hep ama gerçek çok ayrı. O koltuğa o yetki verildi kim oturursa kıral o. şimdi o koltuğun güvenliğini sadakatini kim garanti edecek. Üstünde hiçbir güç yok. Nice kurtları bize ve tüm dünyaya kuzu niyetine az mı yedirdi küresel yapı. Cok büyük iş başardınız. Aklı başında biri tek şey söyler. Allah yardımcısı olsun bu ülkenin ilerisi çok fena.
bildiğim tek şey mynetin yöeticileri vrmuhabirleri hayır için çok çok çalıştılar ama başaramadılar arkadaşlar Avrupa bölmek için elinden geleni yapıyor ama ayırmak isterken bizi birleştirdiğinin farkında değiller yüce rabbim huzurumuzu bozmasın
O mühürleri kullanmayanlar ülke güvenliğini tehdit ve seçime fesattan tutuklanmalıdır bazı sendikalara müye görevlilerin ortak kararıyla yapılan çok organize bir durum ihanet şebekeleri iş başından hiç ayrımamış emperyalistlern oyuncağı bunlar hemen efendilerini davet ediyorlar bu milleti seviyorsanınız kararına saygı duyun. Emperyalistleri yalakalık uşaklıkla doyuramazsınız onlar sizin kanınızı emmedikçe doymazlar işte syria.
dünyada oy kullanan insan lar var abd.de ab.de rusya da. vs. onlardamı hileli oylardır çoğunluğu evet dedi neden onlarada hileli oy diyemiyorlar nedeni basit bizde kullanılan oylar hileli deyildir diyecekler nedenide gine basit bunlar bizim güvenliğimizde gerçekleşti diyecekler ama türkiyede bir diyar bakırda kullanılan iki sandik başina girememiş yazık be belkide gidememişler korkudan olsa gerek bu durumun sonucu da bak hileli oy var acık ara önde refarandumda sandık görevlileri ne iş yapar sormazlarmı adama her partiden adam var sandık başlarında sandık görevlileri oyları imza altına alıyor
adamları çağırıp, bakın kardeşim bizim seçimlerimizi denetleyen diyen biziz, adamlar raporlarını verince hakaret edip tanımıyoruz diyen de biziz, allahtan fetöcü diye almamışlar içeri, yeminle alabilirlerdi
@kubilaylermi öyle bir şeyi kim dedi acaba siz olmayasınız.
Bu gözlemcini PKK toplantılarında fotoğrafı var.Gerisi zaten malum
zombieimam bu yüzde 49 oyun yüzde 10 mhnin yüzde 1 de yakın bbpnindir bunu aklııza sokun
Diğer Haberler