Turgut Özal kimdir?

Turgut Özal kimdir?

Elektrik İşleri Etüd İdaresinde görevlendirildi. Turgut Özal 1952 yılında mühendislik ekonomisi alanında uzmanlık eğitimi için ABD’ye gönderildi. Türkiye’ye döndükten sonra Elektrik İşleri Etüd İdaresi Genel Müdür Yardımcılığı’na atandı.

Turgut Özal 1961–1962 yılları arasında askerlik hizmetini Millî Savunma Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu üyesi olarak yaptı ve Devlet Planlama Teşkilatı’nın kurulmasına katkıda bulundu. Bu sırada, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde ders verdi.

Turgut Özal bir süre Başbakanlık Teknik Uzmanlar Kurulu Üyesi olarak çalıştı ve 1967–1971 yıllarında Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini yürüttü. Ayrıca Ekonomik Koordinasyon Kurulu, Para ve Kredi Kurulu, RCD Koordinasyon Kurulu ve AET Koordinasyon Kurulu başkanlıklarında bulundu.
Turgut Özal 1971–1973 yıllarında Dünya Bankası’nda danışman olarak görev yaptı. Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli sınaî kuruluşlarında çalıştı ve 1979 yılı sonlarına doğru Başbakanlık Müsteşarı olarak atandı. Aynı dönemde Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini de vekâleten yürüttü. Türkiye ekonomisini liberalleştirmeyi hedefleyen ve 24 Ocak Kararları olarak bilinen geniş çaplı programın hazırlanmasında önemli rol oynadı.

Turgut Özal 12 Eylül 1980 askerî müdahalesinden sonra kurulan hükûmete ekonomik işlerden sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak atandı. 1982 yılında bu görevinden istifa etti. 1983 yılında Anavatan Partisi’ni kurdu ve aynı yıl yapılan genel seçimlerde partisinin birinci gelmesi üzerine hükümeti kurmakla görevlendirildi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 19. Başbakanı oldu. Turgut Özal 1987 seçimleri sonrasında tekrar hükümet kurdu ve başbakan olarak görev yaptı.
31 Ekim 1989’da Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin sekizinci cumhurbaşkanı olarak seçilen Özal, 9 Kasım 1989 günü bu görevine başladı..

Turgut Özal, 17 Nisan 1993'te 5 ülkeyi kapsayan 12 günlük Türkistan gezisinden sonra ölmüştür. Turgut Özal'ın cenazesine Türkiye'nin dört bir yanından yüzbinlerce kişi akın etmiş, televizyonlardan canlı yayımlanmış; ülkede bayraklar yarıya indirilmiştir. Dönemin Amerika Birleşik Devletleri Başkanı, Turgut Özal ile de yakın dost olan George H. W. Bush beklentilerin aksine cenaze törenine katılmamıştır. "Öldükten sonra beni İstanbul’a defnedin, kıyamete kadar Fatih Sultan Mehmed’in manevi ruhaniyeti altında bulunmak istiyorum" şeklindeki vasiyetine uyularak kendisi tarafından yaptırılan eski başbakan Adnan Menderes'in anıtmezarının bulunduğu Topkapı'da, Vatan Caddesi üzerinde kendisi adına hazırlanan anıtmezara defnedildi.

Bir suikasta kurban gitmiş olabileceği de yıllardır tartışılmaktadır. Turgut Özal'ın limonatasına katılan arsenikle zehirlendiği iddiasını ortaya atan eşi Semra Özal, delil olarak da saç örneğini ABD'de tahlil ettirdiğini belirtmektedir. 2 Ekim 2012 tarihinde Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın 19 yıl aradan sonra kabri açılmış olup ölümünün bir suikast olup olmadığının belirlenmesi için yapılan otopsi sonucunda Adli Tıp Kurumu araştırmalar ve bulgular sonucu zehir bulunduğunu ancak Özal'ın zehirden mi yoksa başka sebepten mi öldüğünü tespit edemediklerini açıklamıştır.

1954’te Semra Hanım’la evlenen Turgut Özal’ın üç çocuğu bulunuyordu.

Son Dakika Yeni ABD Haberleri

Suriye Enformasyon Bakanı Muhammed Ramiz Tercüman, Türk askerlerinin İdlib’e girmesi ve ABD’nin El Tanf’ta bulunmasını düpedüz saldırganlık olarak gördüklerini ve bu durumun açıklanmaya muhtaç olduğunu söyledi. Öte yandan Suriye sınırına sıfır noktada bulunan Kilis’te, Afrin bölgesinin karşısındaki hudut karakollarına fırtına obüs, kirpi, zırhlı kobra aracı ile komando birlikleri sevk edildi.


Yayın Tarihi: 23.10.2017

Endonezya Genelkurmay Başkanı Gatot Nurmantyo'nun Cumartesi günü resmi davet üzerine gittiği ABD'ye girişine izin verilmemesi iki ülke arasında kriz çıkardı. Endonezya Genelkurmay Başkanı General Gatot Nurmantyo 23 Ekim’de ABD’de düzenlenecek olan konferansa davet edilmişti. Ancak ABD’li mevkidaşı Josepf Dunford’un resmi davetlisi ve vizesi olmasına rağmen Nurmantayo’nun ülkeye girişine izin verilmedi.


Yayın Tarihi: 23.10.2017

ABD-Türkiye ilişkileri gündemdeki yerini korurken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün yaptığı konuşmada yer alan ifadeleri sonrasında ortaya atılan iddia olay yaratacak nitelikte. Yeniçağ gazetesi yazarı Batuhan Çolak, 'Erdoğan'a tuzak mı kuruluyor?' başlıklı yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşma metnine ilişkin olarak çok önemli bir iddiada bulundu.


Yayın Tarihi: 23.10.2017

Nüfusu 16 bin 219 olan Giresun Yağlıdere'den 20 binin üstünde kişi ABD'de yaşıyor. Bu ilginç öykü Lefter isimli bir kişinin vefa duygusuyla hareket etmesine dayanıyor.


Yayın Tarihi: 23.10.2017

Rusya, ABD önderliğindeki koalisyonu, Rakka operasyonu sırasındaki bombalamalar nedeniyle suçladı ve kentin son durumunu, İkinci Dünya Savaşı sırasında müttefikler tarafından bombalanan Almanya'nın Dresden kenti ile karşılaştırdı. Birleşmiş Milletler görevlileri Rakka'da "çok büyük sayıda sivilin" hayatını kaybettiğini duyurdu. BD önderliğindeki koalisyon ise operasyonlar sırasında "sivil kayıp riskinin en aza indirilmeye çalışıldığını" açıklamıştı.


Yayın Tarihi: 23.10.2017

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Irak'ta terör örgütü IŞİD'e karşı mücadelede sona doğru gelindiği için başta İranlı savaşçılar olmak üzere tüm yabancı savaşçıların ülkelerine dönmesi gerektiğini söyledi. Tillerson, "Kurtarılan bölgelerde Irak hükümetinin yeniden gücü ele geçirmesi ve yaşanabilir hale getirmesi, Arap ülkeleri ile gerçekleştirdiği bu gibi işbirlikleriyle mümkün olacaktır. Bu girişimler de Irak'ın Arap ülkeleri ile diyalog ve işbirliğini artıracaktır." dedi.


Yayın Tarihi: 23.10.2017

Ankara'dan gelen son dakika habere göre, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, 'Şiddet Yanlısı Örgütlerle Mücadele' konferansına katılmak için ABD'ye gitti.


Yayın Tarihi: 22.10.2017

ABD’nin önde gelen yayın kuruluşlarından CNBC, Reza Zarrab davasının sonunda “birçok kirli çamaşırların ortaya döküleceğini” iddia etti. CNBC, Zarrab davasını içeriden ve yakından izleyen bir kaynağının davanın seyriyle ilgili görüşlerini yayınladı.


Yayın Tarihi: 22.10.2017

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz’un telefonunun ABD tarafından istenmesiyle ilgili olarak, "Şunu söylüyor, ‘Telefon her ne kadar şahsın olsa da bizim işler için kullanıyor.’ O zaman 'Her ne kadar Türk vatandaşıysa da bizim işler için kullanılıyor onu da verin' gibi bir noktaya, telefondan başlayıp adama kadar gidecek bir şey olacak. Böyle bir telefon dokunulmazlığını da yeni görmüş oldum" dedi.


Yayın Tarihi: 22.10.2017

ABD’nin Massachusetts eyaletinde bir ilkokulda ders sırasında çekilmiş olan, 'tasmalı siyah çocuk' fotoğrafı tepki çekti. Fotoğrafın sosyal medyada hızla yayılmasının ardından okul yönetimi konuyla ilgili açıklama yaparak özür diledi.


Yayın Tarihi: 21.10.2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Uluslararası Antalya Film Festivali'ne katılacağı açıklanan Christopher Walken, Juliette Lewis, Matt Dillon, Lindsay Lohan'ın vize sorunu yaşamaması için yetkililerle görüştü. Antalya'da bu yıl 54'üncüsü gerçekleştirilecek "Uluslararası Antalya Film Festivali"ne katılacak Amerikalı yıldızların, iki ülke arasındaki vize sorunundan etkilenmemesi amacıyla Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ABD'li yetkililerle görüştüğü kaydedildi.


Yayın Tarihi: 21.10.2017

ABD Büyükelçiliği, Rakka'daki Öcalan posterleriyle ilgili açıklamada bulundu. Büyükelçilik tarafından yapılan açıklamada, 'Öcalan, saygı görmeye değer bir şahsiyet değildir" ifadeleri kullanıldı.


Yayın Tarihi: 21.10.2017

ABD’nin, başkonsolosluk görevlisi Metin Topuz’un tutuklanmasından sonra Türkiye’ye nota verdiği ve Topuz’un el konulan cep telefonunun iadesini istediği ortaya çıktı. Notada ayrıca telefonun ve SIM kartın içindeki verilerin de Viyana Sözleşmesi gereği dokunulmazlık kapsamı içinde olduğu ifade edildi.


Yayın Tarihi: 21.10.2017

Kuzey Koreli diplomat Choe Son-hui ülkesinin nükleer balistik füze programının müzakereye açık bir konu olmadığını söyledi. Moskova'daki bir silahsızlanma konferansında konuşan, daha önce Kuzey Koreli yetkililerin kullandığı bir ifadeyi tekrarladı ve nükleer silahların ülkesi için "bir ölüm kalım meselesi" olduğunu vurguladı.


Yayın Tarihi: 21.10.2017

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Rakka'nın IŞİD'in elinden alınmasına ilişkin PKK'nın Suriye uzantısı YPG'yi tebrik etti.


Yayın Tarihi: 21.10.2017

Dünyanın en büyük kruvaziyer gemi şirketlerinden Royal Caribbean International, ‘siyasi belirsizlik’ gerekçesiyle gelecek yıl Türkiye’ye sefer yapmayacağını duyurdu.


Yayın Tarihi: 20.10.2017

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Rakka'da teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın posterinin açılmasını kınadığını bildirdi. Pentagon, terör örgütü DEAŞ'tan ABD güçlerinin desteğindeki PKK/PYD'li teröristlerin eline geçen Suriye'nin Rakka kentinde Öcalan posteri açılması hakkında açıklama yaptı. Açıklamada "PKK lideri ve kurucusu Abdullah Öcalan'ın posterinin Rakka'nın kurtuluşunda açılmasını kınıyoruz" ifadesine yer verildi.


Yayın Tarihi: 20.10.2017

Dışişleri kaynakları, ABD’nin vize kararı sonrası bazı Schengen ülkelerinin de benzer uygulamaya geçtiği iddialarını yalanladı. Dışişleri'nden vize açıklaması Sosyal medyada dolaşan bazı mesajlarda Macaristan, Portekiz, Norveç, Slovenya, Avusturya, İtalya, Hollanda ve Fransa’nın, ABD’nin vize kararından sonra Türkiye’nin vize başvurularını durdurma yoluna gittiği veya başvuruların sonuçlanma süresini uzattığı iddiaları yer alıyor.


Yayın Tarihi: 20.10.2017

ABD'deki Columbia Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Abraham Wagner Washington Times gazetesindeki makalesinde Fethullah Gülen'in iade edilmesi gerektiğini yazdı. Wagner'in "Fethullah Gülen: Dindar bir Müslüman mı, radikal bir İslamcı mı?" başlıklı yazısında Gülen'in Türkiye'ye giderek yaptıklarının bedelini ödemesi gerektiğini vurguladı.


Yayın Tarihi: 20.10.2017

ABD’nin defalarca terör örgütü PKK’dan ayrı gördüğünü belirterek, desteklediği YPG üyeleri, Suriye’de Rakka’yı IŞİD'in elinden aldıktan sonra meydanda Abdullah Öcalan posteri açtı. Bir yıl önce sadece kuşatmada görevlendirilecekleri açıklanan YPG’nin Rakka merkezindeki görüntüleri, ABD Genelkurmay Başkanı’nın da samimi olmadığını ortaya çıkardı...


Yayın Tarihi: 20.10.2017

ABD'nin Colorado eyaletinde silahlı saldırı sonucu biri öğrenci iki kişi yaşamını yitirdi, bir kişi yaralandı.


Yayın Tarihi: 20.10.2017

ABD'de bir adam, biraz yaratıcılık biraz da paranoyaklıkla giriştiği işte kendisi için sığınak inşa etti.


Yayın Tarihi: 20.10.2017

ABD'den vize krizine ilişkin son dakika açıklaması geldi. ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert, 'Türkiye ile görüşmeler verimli geçti' derken, önemli ilerlemelerin katedildiğini vurguladı.


Yayın Tarihi: 19.10.2017

Rusya Devlet Başkanı Putin, ABD’nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması'ndan (INF) çekilmesi durumunda Moskova’nın simetrik olarak cevap vereceğini söyledi.


Yayın Tarihi: 19.10.2017

İki nötron yıldızının 130 milyon yıl önce çarpışması sonucu oluşan yerçekimsel dalgaların gözlemlenmesi ile bilim insanları tam anlamıyla altın bulmuş oldu. Çünkü bu gözlem altın ve platinyum gibi elementlerin de evrene nasıl yayıldığını ortaya koydu.


Yayın Tarihi: 19.10.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT World Forum'da gündeme ilişkin son dakika değerlendirmelerde bulundu. 'Güçlü olanın haklı olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Ben böyle bir dünyada yaşamak istemiyorum' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya'yı ve ABD'yi eleştirerek 'İsim vererek konuşacağım, gizli konuşmanın hiçbir anlamı yok. Bakın Almanya'ya ben PKK ile ilgili 4 bin 500 dosya verdim ve bu 4 bin 500 dosyanın hiçbirinden bize geri dönüş olmadı' dedi.


Yayın Tarihi: 19.10.2017

ABD İç Güvenlik Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, IŞİD ve diğer başka örgütlerin 11 Eylül saldırıları kadar büyük ölçekli bir saldırı planladığını açıkladı. Londra'daki ABD Büyükelçiliği'nde konuşan Duke, cihatçıların büyük sivil kayıplara yol açmak adına uçakları düşürmeye dair planlar yaptığına dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 19.10.2017

ABD, tartışma yaratan başkanları Donald Trump'ın eşi Melania Trump'ı konuşuyor... Melania Trump'ın gündeme gelme sebebi ise önceki gün çekilen görüntüler. Basının karşısına çıkan Trump yanında Melania ile açıklamalarda bulunurken, First Lady'nin aşırı büyük gözlük takması ve burnunun daha farklı görünmesi, "Melania dublör mü kullanıyor" tartışmalarını gündeme getirdi.


Yayın Tarihi: 19.10.2017

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Türkiye ile ABD'nin vize işlemlerini karşılıklı askıya almasıyla ilgili olarak, "ABD ile dün bir görüşme oldu. Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcımız başkanlığında, Adalet Bakanlığımızdan da bir genel müdürümüzün katıldığı bir toplantı geçti. Toplantı çok verimli sonuçlandı. Bundan sonraki etapların da daha olumlu sonuçlara sebebiyet vereceğini düşünüyorum" dedi.


Yayın Tarihi: 19.10.2017

Piyasalar yeni Fed başkanını bekliyor, ABD ile vize krizi görüşmeleri ve AB Liderler Zirvesi izleniyor.


Yayın Tarihi: 19.10.2017

Körfez Savaşı’nın ardından 1991 yılında çıkan Saddam yönetimine karşı başlayan Kürt isyanında Irak’ın kuzeyinde bulunan evleri yıkılan Vivian Nouri, ailesinin Suriye’de sığındığı bir mülteci kampında 1993 yılında dünyaya geldi.


Yayın Tarihi: 19.10.2017

"Kerkük’te Kürt bayrağının gönderden indirilip yerine Irak ve Haşdi Şabi bayrağı çekildiği gün bir Suriye şehrinde IŞİD bayrağı indirildi, yerine SDG (YPG) bayrağı çekildi" bilgisini paylaşan Ertuğrul Özkök, "Irak veya Suriye’de bir Kürt genci olsanız, Barzani güçlerinin ruhunuzda yaşattığı hayal kırıklığını YPG güçlerinin diktiği bayrakla dengelemez miydiniz?" diye sordu. Özkök, gücünü kaybeden Barzani'nin Türkiye için iyi olmayacağı uyarısı yaptı.


Yayın Tarihi: 19.10.2017

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Jonathan Cohen'in Türkiye'de yaptığı görüşmelerin "verimli" geçtiğini ve genel olarak ajandada önemli yol katedildiğini belirterek, vize sürecinin normale dönmesi, önemli ve ilgili noktaların çözümü için yakın temas halinde olmayı sürdüreceklerini bildirdi.


Yayın Tarihi: 19.10.2017

Direk dansı, Uluslararası Spor Birliği tarafından resmen spor olarak kabul edildi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan ABD'li dansçı Katie Coates, 'Direk dansı insanların düşündüğü gibi değil. Gerçekten bir spor. Onu anlamanız için izlemeniz lazım' dedi.


Yayın Tarihi: 18.10.2017

Son dakika haberine göre ABD'nin Maryland kentinde bir iş merkezinde silahlı saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda 5 kişinin vurulduğu belirtildi. Silahlı saldırıda en az 3 kişinin hayatını kaybettiği, 2 kişinin de yaralandığı bildirildi.


Yayın Tarihi: 18.10.2017

ABD ile Türkiye arasındaki vize krizinde yeni gelişme! Son dakika haberine göre Dışişleri kaynakları ABD ile vize görüşmesinin olumlu geçtiğini açıkladı. Reuters'in dışişleri kaynaklarına dayandırdığı habere göre, taraflar krizin çözümü için görüşmelere devam etme kararı aldı.


Yayın Tarihi: 18.10.2017

ABD-Türkiye arasındaki vize krizine ilişkin son dakika gelişmesi... Vize gerilimini çözmek amacıyla Türkiye'ye gönderilen ABD heyeti vize krizindeki dört şartlarını anlattı. Diplomatik kaynaklar, Türkiye'nin önşartları kabul etmediğini ve görüşmelerin ön şartsız başladığını aktardı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Türkiye dayatmalara karşı boyun eğmez. Kabul edemeyeceğimiz şartları başından reddederiz"dedi.


Yayın Tarihi: 18.10.2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Portekiz Dışişleri Bakanı Augusto Santos Silva ile bir araya geldi. Görüşme sonrası Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, "Türkiye dayatmalara boyun eğmez" dedi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da bir açıklama yaparak ABD ile yaşanan vize kriziyle ilgili açıklama yaptı. Kalın, "Görüşmeler iyi gidiyor. Kısa sürede çözüleceğine inanıyorum" dedi.


Yayın Tarihi: 18.10.2017

ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, YPG’nin ana omurgasını oluşturduğu DSG’ye, ‘IŞİD sonrası Rakka'da güvenliğin sağlanması’ için ‘asayiş eğitimi’ veriyor. ABD, silahları ve araçları da koalisyon güçleri tarafından karşılanan asayiş birliğinin her üyesine aylık 150 dolar maaş veriyor.


Yayın Tarihi: 18.10.2017

ABD yönetiminin 24 Eylül'de aldığı ve 8 ülke vatandaşlarını etkileyecek olan 'seyahat kısıtlaması' kararı, Hawaii Federal Yargıcı Derrick Watson tarafından 'milliyetlerine göre insanlara ayrımcılık yaptığı' gerekçesiyle durduruldu. İran, Suriye, Somali, Libya, Yemen, Kuzey Kore, Venezuela ve Çad vatandaşlarının ABD vizesi alma süreçlerine katı güvenlik prosedürleri getiren kısıtlamaların bu gece yürürlüğe girmesi bekleniyordu.


Yayın Tarihi: 17.10.2017

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras bugün ABD Başkanı Donald Trump ile Washington'da bir araya geldi. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türkiye'nin NATO kalması gerektiğini ve AB ile müzakere sürecinin devam etmesini desteklediğini açıkladı.


Yayın Tarihi: 17.10.2017

ABD Dışişleri Sözcüsü'nden son dakika Türkiye açıklaması geldi. Basın toplantısında gazetecilerin soruların yanıtlayan Heather Nauert, 'Türkiye ile ilişkilerimiz karışık' ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 17.10.2017

ABD'deki Reza Sarraf soruşturmasını başlatan eski başsavcı Preet Bharara sesizliğini bozdu. Katıldığı canlı yayında 'Rıza Sarraf'ın davasını New York'taki eski ofisim yürütüyor. Son haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2016 yılının Eylül ayında, ABD Başkan yardımcısı Biden'la yaptığı görüşmede benim kovulmamı istemiş olduğu yazılı. Ben de bunun doğru olduğunu biliyorum' dedi.


Yayın Tarihi: 17.10.2017

ABD'de yaşayan Charlotte Sapwell eşinden ayrıldıktan sonra maddi olarak büyük zorluk yaşamaya başladı.


Yayın Tarihi: 17.10.2017

ABD’de her 8 kadından Avrupa’da ise her 10 kadından birinde görülen meme kanseri bu rakamlarla kadınlarda en sık görülen kanser türü olarak dikkat çekerken, son yıllarda kadınlarda görülme yaşı gün geçtikçe düşüyor.


Yayın Tarihi: 17.10.2017

Türkiye ile ABD arasındaki vize krizi birinci haftasını doldururken uzmanlar Türk-Amerikan ilişkilerinde yaşanan krizin şaşırtıcı olmadığı görüşünde birleşiyor. Türkiye’nin son dönemde ABD ve NATO’dan bağımsız attığı adımların, vize krizinin temel sebeplerinden olduğunu belirten uzmanlar, krizin uzun süre devam edebileceğini ifade ediyor.


Yayın Tarihi: 17.10.2017

Arizona Senatörü ve ABD'nin askeri malzeme ve silah satışlarında önemli rolü bulunan Senato Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi John McCain, Irak ordusuna, Kerkük yakınlarındaki peşmerge güçlerinin bulunduğu noktalara doğru ilerlemesini derhal durdurması çağrısında bulundu.


Yayın Tarihi: 17.10.2017

ABD Başkanı Donald Trump'tan Kuzey Irak'ta yaşanan gelişmelere ilişkin açıklama yaptı. Son dakika habere göre, Trump, "ABD, Kürtlerle Bağdat Yönetimi arasında taraf tutmuyor. Kürtler ile Bağdat'ın anlaşamamasından memnun değiliz" dedi.


Yayın Tarihi: 16.10.2017

ABD İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi N.M.C'nin, adliyeye getirilen eşi ve kızı, savcılık sorgusunu ardından "adli kontrol talebiyle" mahkemeye sevk edildi. Savcılık sorgusunun ardından N.M.C'nin eşi S.C. ve kızı K.İ.C., adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.


Yayın Tarihi: 16.10.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir