Turgut Özal kimdir?

Turgut Özal kimdir?

Elektrik İşleri Etüd İdaresinde görevlendirildi. Turgut Özal 1952 yılında mühendislik ekonomisi alanında uzmanlık eğitimi için ABD’ye gönderildi. Türkiye’ye döndükten sonra Elektrik İşleri Etüd İdaresi Genel Müdür Yardımcılığı’na atandı.

Turgut Özal 1961–1962 yılları arasında askerlik hizmetini Millî Savunma Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu üyesi olarak yaptı ve Devlet Planlama Teşkilatı’nın kurulmasına katkıda bulundu. Bu sırada, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde ders verdi.

Turgut Özal bir süre Başbakanlık Teknik Uzmanlar Kurulu Üyesi olarak çalıştı ve 1967–1971 yıllarında Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini yürüttü. Ayrıca Ekonomik Koordinasyon Kurulu, Para ve Kredi Kurulu, RCD Koordinasyon Kurulu ve AET Koordinasyon Kurulu başkanlıklarında bulundu.
Turgut Özal 1971–1973 yıllarında Dünya Bankası’nda danışman olarak görev yaptı. Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli sınaî kuruluşlarında çalıştı ve 1979 yılı sonlarına doğru Başbakanlık Müsteşarı olarak atandı. Aynı dönemde Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini de vekâleten yürüttü. Türkiye ekonomisini liberalleştirmeyi hedefleyen ve 24 Ocak Kararları olarak bilinen geniş çaplı programın hazırlanmasında önemli rol oynadı.

Turgut Özal 12 Eylül 1980 askerî müdahalesinden sonra kurulan hükûmete ekonomik işlerden sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak atandı. 1982 yılında bu görevinden istifa etti. 1983 yılında Anavatan Partisi’ni kurdu ve aynı yıl yapılan genel seçimlerde partisinin birinci gelmesi üzerine hükümeti kurmakla görevlendirildi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 19. Başbakanı oldu. Turgut Özal 1987 seçimleri sonrasında tekrar hükümet kurdu ve başbakan olarak görev yaptı.
31 Ekim 1989’da Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin sekizinci cumhurbaşkanı olarak seçilen Özal, 9 Kasım 1989 günü bu görevine başladı..

Turgut Özal, 17 Nisan 1993'te 5 ülkeyi kapsayan 12 günlük Türkistan gezisinden sonra ölmüştür. Turgut Özal'ın cenazesine Türkiye'nin dört bir yanından yüzbinlerce kişi akın etmiş, televizyonlardan canlı yayımlanmış; ülkede bayraklar yarıya indirilmiştir. Dönemin Amerika Birleşik Devletleri Başkanı, Turgut Özal ile de yakın dost olan George H. W. Bush beklentilerin aksine cenaze törenine katılmamıştır. "Öldükten sonra beni İstanbul’a defnedin, kıyamete kadar Fatih Sultan Mehmed’in manevi ruhaniyeti altında bulunmak istiyorum" şeklindeki vasiyetine uyularak kendisi tarafından yaptırılan eski başbakan Adnan Menderes'in anıtmezarının bulunduğu Topkapı'da, Vatan Caddesi üzerinde kendisi adına hazırlanan anıtmezara defnedildi.

Bir suikasta kurban gitmiş olabileceği de yıllardır tartışılmaktadır. Turgut Özal'ın limonatasına katılan arsenikle zehirlendiği iddiasını ortaya atan eşi Semra Özal, delil olarak da saç örneğini ABD'de tahlil ettirdiğini belirtmektedir. 2 Ekim 2012 tarihinde Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın 19 yıl aradan sonra kabri açılmış olup ölümünün bir suikast olup olmadığının belirlenmesi için yapılan otopsi sonucunda Adli Tıp Kurumu araştırmalar ve bulgular sonucu zehir bulunduğunu ancak Özal'ın zehirden mi yoksa başka sebepten mi öldüğünü tespit edemediklerini açıklamıştır.

1954’te Semra Hanım’la evlenen Turgut Özal’ın üç çocuğu bulunuyordu.

Son Dakika Yeni ABD Haberleri

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Türkiye’nin, Irak'ın Şengal (Sincar) ve Suriye'nin kuzeydoğusundaki Karaçok Dağı’na yönelik hava harekatıyla bu bölgede bulunan ABD’li askerlerin hayatını riske attığını belirtti. Mark Toner, "Onların tüm eylemlerini koalisyonla koordine etmeleri gerektiğini net bir şekilde ortaya koyduk" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 27.04.2017

Sanatçı 1 yıl önce trafikte yaşanan bir tartışma nedeniyle açılan davada ifade vermediği savcılığa götürüldüğünü söyledi.


Yayın Tarihi: 27.04.2017

ABD'de kayıt dışı göçmenlerin işlediği iddia edilen suçların mağdurları için bir çağrı hattı kuruldu. Ancak duyuruda kullanılan bir kelime, hattın sosyal medya kullanıcıları tarafından işletilmesine neden oluyor. ABD hükümeti, kayıt dışı göçmenler için 'sabıkalı uzaylı' anlamına da gelen 'criminal alien', yani 'sabıkalı yabancılar' terimini kullandığında, herhalde bunun insanlarda UFO'ları çağrıştıracağını düşünmemişti.


Yayın Tarihi: 27.04.2017

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, ABD talep ederse Suriye'de Beşar Esad, yönetimine karşı askeri bir müdahaleye dahil olabilecekleri mesajını verdi.


Yayın Tarihi: 27.04.2017

ABD'li yetkililer, Türkiye'nin terör örgütü olarak nitelendirdiği PYD militanlarını "terörist" tanımlamasından çıkarmak için "SDG" ismini kullanıyor. AA'ya bilgi veren Türk güvenlik kaynaklarına göre, son dönemde PKK, Suriye'nin kuzeyinde SDG adı altında 30'dan fazla kamp kurdu. Kırmızı liste ile aranan PKK'lı terörist ABD'li komutanın yanında görüntülenmiş, ABD'den konuyla ilgili açıklama gelmişti.


Yayın Tarihi: 27.04.2017

Donald Trump’ın Beyaz Saray’daki ilk 100 gününde ABD’nin dünyanın geri kalanıyla ilişkisinde bazı önemli değişiklikler gerçekleşti. İşte onlardan yedi tanesi. Kuzey Kore ile savaşın eşiğine gelen krizden, Rusya-ABD ilişkilerine; NATO ile yakınlaşmadan, Ortadoğu'daki ABD müdahalelerine; ekonomik ve ticari gelişmeler ve kamuoyundaki tepkilerden, iklim değişikliği vaddine kadar tüm gelişmelere yönelik kritik bir analiz...


Yayın Tarihi: 27.04.2017

Donald Trump yönetimiyle yakın ilişkiler kurmak isteyen FETÖ, lobi çalışmalarına bir yenisini ekledi. Gülencilerin geçen sonbaharda kurdukları Washington Strategy Group adlı şirket, önceki gün Trump yönetimine yakınlığıyla bilinen New York merkezli Gotham Hükümet İlişkileri ve İletişimleri adlı kuruluşu lobi faaliyetleri için tuttu. Gotham'ın ortaklarından Brad Gertsman, Gülenciler'in kendi şirketlerini Beyaz Saray'la olan yakın bağları nedeniyle seçtiğini söyledi.


Yayın Tarihi: 27.04.2017

ABD'ye gözdağı vermek için yüzlerce topçuyu sınıra dizen Pyongyang yönetimi, adeta gövde gösterisinde bulundu. ABD'nin Kuzey Kore sınırına yakın tatbikata başlaması üzerine bu girişimi yapan Kuzey Kore'nin nükleer başlık taşıyabilen uzun menzilli nükleer denemelerinin ardından bölgede yükselen tansiyon, ABD'nin bölgeye yaptığı çıkarmalar ile zirve yaptı.


Yayın Tarihi: 27.04.2017

ABD’den bebeğiyle geldiği İstanbul’da hırsızlar tarafından 300 bin dolarlık mücevherle dolu çantası çalınan Deniz Kul’un hırsızları ailece sabıkalı çıktı. Olaydan sonra tutuklanan Vildan G.’nin olayı azmettirdiği, çantayı da polis kayıtlarında 3 farklı ismi bulunan ve aranan kızı Leman G.’nin aldığı ortaya çıktı. Vildan G.’nin oğlu İbrahim G.’nin ise 11 yıl önce Swissotel’de basılan düğünün çocuk damadı olduğu ortaya çıktı.


Yayın Tarihi: 27.04.2017

ABD Başkanı Donald Trump, son haftalarda gerilimin hızla tırmandığı Kuzey Kore'ye karşı yeni yaptırımları devreye sokacağını, Pyongyang'ın nükleer programını sonlandırmak için diplomatik baskının kullanılacağını söyledi. ABD Dışişleri Bakanı ve Savunma Bakanı ortak bir yazılı açıklama yaparak "ABD istikrar ve Kore Yarımadası'nın barışçıl bir şekilde nükleer silahlardan arındırılmasını hedeflemektedir" dedi.


Yayın Tarihi: 27.04.2017

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) terör operasyonları sonrasında Sincar'ı ziyaret eden Amerikalı üst düzey bir askerin terör örgütü PKK üyeleriyle görüşmediğini iddia etti. Bakanlık Geçici Sözcüsü Mark Toner, belirtilen fotoğrafları görmediğini, fakat bu sorunun da Amerikan üst düzey askere karşı saygısızlık olduğunu ileri sürdü.


Yayın Tarihi: 27.04.2017

IŞİD’e karşı yürütülen Doğal Kararlılık Operasyonu Sözcüsü Albay John Dorrian, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde Karaçok Dağı'na düzenlediği hava saldırısını, bir saatten az süre öncesinde kendilerine haber verdiğini açıkladı. Sözcü, ABD birliklerinin saldırıların düzenlendiği bölgeye 10 kilometre uzaklıkta olduğunu, Türkler'in verdiği bilginin çok belirsiz olduğunu ve sahadaki güçlerinin güvenliğini sağlamak için yeterli vakit vermediklerini de söyledi.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

Türkiye'nin ilk kez Irak'ta Sincar (Şengal) Dağı ile Suriye'nin kuzey doğusundaki Karaçok Dağı'na düzenlediği hava operasyonu sonrası bölgede inceleme yapan ABD'li askerlerin yanında yer alan kişinin, İçişleri Bakanlığı'nın aranan teröristler listesinde kırmızı listede yer alan PKK'lı, 'Şahin Cilo' kod adlı Abdi Ferhad Şahin olduğu ortaya çıktı. Abdullah Öcalan'ın Suriye'den çıkarıldığı dönemde PKK'nın Avrupa sorumluluğunu yapan Şahin'in adı, İmralı'da yapılan görüşmelerde de geçmişti.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Irak'taki Şengal (Sincar) kenti ile Suriye'nin kuzeyinde YPG'ye karşı düzenlediği hava harekatına ilişkin Sputnik'e konuşan YPG/YPJ Sözcüsü Nesrin Abdullah, koalisyon güçlerinin bilgisi olmadan Türkiye'nin hava harekatı düzenleyemeyeceğini belirterek, ABD'nin tepkisini yetersiz bulduklarını açıkladı. TSK dün PKK hedeflerinin vurulduğunu açıklamıştı.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

Bir Amerikan giyim firmasının 425 dolar satış fiyatı ile piyasaya sürdüğü, "Geleneksel Amerikan işçi giyimi" olarak nitelendirilen kot pantolon ABD'de sosyal medyada çok konuşulan başlıklar arasına girdi. Nordstrom firması kot pantolunu, "Geleneksel Amerikan işçi giyimi" olarak nitelendirerek internet sitesinde satışa koydu. Firmanın, "yeni bir yıpranmış kot tasarımı" diyerek piyasaya sürdüğü ürüne sosyal medyada farklı tepkiler geldi.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ilk kez Irak'ın Sincar Dağı ile Suriye'nin kuzey doğusunda bulunan Karaçok Dağındaki PKK-YPG hedeflerine düzenlediği hava saldırılarının yankıları sürerken, ABD Başkanı Donald Trump'un DEAŞ ile Mücadele özel temsilcisi Brett McGurk, Türkiye'nin gerçekleştirdiği hava saldırılarının raporlarını incelediklerini söyledi.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

ABD ve Güney Kore'nin sınırdaki gövde gösterisine, Kuzey Kore resmi televizyondan yayınladığı görüntülerle hemen karşılık verdi. Sahilde sıralanan yüzlerce tank, aynı anda gökyüzünü alev topuna çevirdi. Tatbikat bölgesine yabancı gazetecilerin girişi yasak. Sınırdaki ABD-Güney Kore tatbikatında da benzer sahneler var. Savaş uçakları bombardıman yaptı, helikopterler havalandı, füzeler fırlatıldı ve tankların seri atışlar yaptı.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

Dışişlerinden son dakika Sincar operasyonu açıklaması: ABD-Rusya ateşelerine operasyon bilgisi verildi. Genelkurmay Başkanı Akar'ın, operasyon öncesi ABD'li ve Rus mevkidaşlarıyla görüştüğü belirtildi. Rusya Dışişleri de Sincar operasyonuna ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada "Bunun gibi operasyonlar bölgedeki durumu olumsuz etkiliyor" denildi.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

ABD'de, eve erken gidince sevgilisini, ikisine ait yatakta başka bir adamla yakalayan, Teksas eyaletinde yaşayan 23 yaşındaki Duston Holloway, tepki göstermek ya da saldırmak yerine yataktaki çiftle selfie çekildi. Duston Holloway, erken geldiği evinde kız arkadaşını başka bir adamla uyurken bulduğunda kısa bir süre şok yaşasa da , daha sonra yatakta uyuyan sevgilisi ve adamın fotoğraflarını çekerek sosyal medya hesabında yayınladı.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

Bir nalburdan alacağınız somunla neler yapabilirsiniz? ABD'de bir ustanın somundan yaptığı tasarım görenleri hayrete düşürdü. Genelde tamirat işlerinde kullanılan somundan bir yüzük tasarlanabileceğini düşünebilir miydiniz? Tasarımcı somunu alarak çeşitli işlemlerden geçirerek adeta gümüş bir yüzük tasarladı. İşte kare kare yüzük yapımı...


Yayın Tarihi: 26.04.2017

Kanser araştırmaları bilim dünyasının gündeminde ilk sırayı korumaya devam ediyor. ABD’de bir bioteknoloji şirketinin geliştirdiği sakız, 15 dakika çiğneme ile kişide kanser olup olmadığını tespit edebilecek. Biyopsi ve kan testlerine alternatif geliştirilen kanser sakızı, hastalığın nefeste ve tükürükte yarattığı değişiklikleri ölçerek tespit yapıyor.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te, Özbek mevkidaşı ile görüşme yapmak üzere gerçekleştirdiği ziyaretinde kritik değerlendirmelerde bulundu. Bakan Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin (AKPM) Türkiye'ye yönelik "siyasi denetim" kararına tepki gösterdi. Çavuşoğlu, AKPM'nin Türkiye kararına ilişkin "Türkiye'ye ceza vermek istiyorlarsa ters teper" dedi.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

Savaş uçaklarının bombardıman yaptığı, helikopterlerin havalandığı, füzelerin fırlatıldığı ve tankların seri atışlar yaptığı ABD-Güney Kore tatbikatında, gerçek mermiler kullanıldı. Uluslararası haber ajanslarının servis ettiği fotoğraflar, anında dünya çapında ses getirdi.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

20 Ocak'ta başkanlık koltuğunu devralan Donald Trump'ın güzelliği ile ön plana çıkan eşi; ABD'nin yeni First Lady’si Melania Trump’ın, üvey kızı Ivanka’yı sevmediği, Trump'ın başkanlığının ilk gününden bu yana konuşuluyor. Son olarak ABD basınının da gündeme getirdiği haberlerde, Ivanka Trump'ın Beyaz Saray'da giderek daha fazla sorumluluk alması ve basında öne çıkmasından rahatsız olduğu iddia edilen Melania'nın, eşi ABD Başkanı Trump ile resmi etkinliklerde nadiren boy gösterdiği belirtildi.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

ABD’ye yönelik uçuşlarda bazı havaalanlarından kalkan uçakların kabininde laptop ve tablet kullanımına gelen yasaklamanın kapsamının genişleyeceği belirtildi. ABD'ye yapılan uçuşlarda laptop ve tablet kullanımına gelen yasak yakın bir zamanda İngiltere'yi de kapsayacak. İngiliz Guardian Gazetesi’nin ABD hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, söz konusu yasakların ne zaman hayata geçeceği konusunda herhangi bir bilgi henüz yok.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Amerika Birleşik Devletleri'nin İran'a uyguladığı ambargoyu delmek' suçundan ABD'de tutuklu yargılanan Reza Zarrab hakkında konuştu ve Türkiye'nin ne olursa olsun vatandaşına sahip çıkacağını belirtti. Erdoğan, 'Zarrab babamın oğlu değil ama benim bir vatandaşım. Eğer varsa bir suçu Adalet Bakanlığı'na dosyası iletilir, yoksa hemen bazı şeyler uydurularak tutuklanırsa, vatandaşına sahip çıkamayan ülke konumuna düşeriz' dedi.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

Temeli Türkiye’nin G-20 dönem başkanlığında atılan W-20 (Kadın 20) zirvesinin Berlin’deki toplantısında konuşan ABD Başkanı Donald Trump’ın kızı Ivanka Trump, babasının kadına bakışını savundu. Zirveye Almanya Başbakanı Merkel, IMF Başkanı Lagarde, Hollanda Kraliçesi Maxima, Kanada Dışişleri Bakanı Freeland gibi siyaset dünyasının etkili kadınları yanında Bank of America Başkan yardımcısı Anne Finucane gibi iş dünyasının en üst düzey yöneticileri katıldı.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

ABD'nin geçen haftalarda İngiltere'ye gönderdiği iki F-35 uçağının Estonya'ya gönderildiği bildirildi. Hava Kuvvetleri'nden yapılan yazılı açıklamada, “Konuşlandırma bir süredir planlanıyordu, mevcut olaylarla ilgisi yok" denildi. Söz konusu uçakların 15 Nisan’da İngiltere’ye gönderildiği belirtilen açıklamada uçakların hem müttefik kuvvetleri hem de ABD unsurları ile birlikte tatbikatlara katılacağı vurgulandı. ABD F-35 uçaklarını A, B ve C serisi olarak üretiyor.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

Reuters'a konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Reza Zarrab benim babamın oğlu değil ama benim bir vatandaşımdır. Dolayısıyla devletlerin, yöneticilerin herhalde bir görevi de kendi vatandaşlarının hukukunu korumaktır. Eğer varsa bir suçu bunlar bizim Adalet Bakanlığı'mıza da bildirilir ve gereği yapılır." dedi.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

ABD yönetimi, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Irak'ın kuzeyinde Sincar Dağı bölgesinde ve Suriye'nin kuzeydoğusunda Karaçok'ta terör örgütü PKK ve Suriye uzantısı PYD'ye karşı düzenlediği hava harekatında "koordinasyon sorunu yaşandığını" öne sürerek operasyonlardan kaygı duyulduğunu açıkladı. Türkiye, söz konusu bölgelerde sabaha karşı hava harekatı düzenlemiş ve Genelkurmay Başkanlığı 70 PKK'lı teröristin etkisiz hale getirildiğini açıklamıştı.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, uluslararası politika konusunda Esquire dergisine konuştu. Soğuk Savaş dönemi ile bugünü kıyaslayan Lavrov, "Bugün hiçbir kural yok" dedi. Öte yandan Rusya-ABD ilişkilerini tek bir kelimeyle ifade etmesi istenen Lavrov'un verdiği yanıt, 'beklenti' oldu. Rusya'nın, ABD'nin ricası üzerine, tarafların uçaklarının Suriye hava sahasında karşı karşıya gelmesini önleyen memorandumu yeniden yürürlüğe soktuğu iddia edilmişti.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Mark Toner, TSK'nın Suriye ve Irak'a yönelik düzenlediği hava operasyonuyla ilgili açıklama yaptı. Son dakika habere göre, açıklamada "Suriye'nin kuzeyi ve Kuzey Irak'a yönelik Türk hava saldırılarından dolayı derin endişe duyuyoruz. Saldırılar koalisyon tarafından onaylanmadı." denildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, bölge terörden arındırılana kadar operasyonların devam edeceğini söyledi.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

İzvestiya gazetesi, Rusya Dışişleri kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre, Rusya'nın, ABD'nin ricası üzerine, tarafların uçaklarının Suriye hava sahasında karşı karşıya gelmesini önleyen memorandumu yeniden yürürlüğe soktuğunu belirtti. Dışişleri kaynağının "Washington, Suriye hava sahasında istenmeyen olayların yaşanmasını önleyecek mekanizmanın yeniden çalışmaya başlaması için ricada bulundu" dediği kaydedildi.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

ABD'de yaşayan Alexey Steshak isimli dekoratör etraftan topladığı fazla odunlardan müthiş bir zemin hazırladı.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

Kuzey Kore-ABD geriliminde yeni sayfa açılıyor, uçak gemisi bölgeye ulaşmadan nükleer denizaltı limana yanaştı. Denizaltı nükleer füzelerin yanında 154 Tomahawk füzesi ve 60 adet özel kuvvetler askeri taşıyor.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

Kore yarımadasındaki gerginlik sürüyor. Kuzey Kore'nin ülke ordusunun 85. kuruluş yıldönümünde ağır silahlarla bir askeri tatbikat yaptığı haberi gelirken, ABD'nin bölgeye gönderdiği nükleer denizaltısı Güney Kore'ye ulaştı. Yonhap haber ajansının Güney Koreli yetkililere dayandırdığı haberine göre, Kuzey Kore bugün Wonsan kentinde ağır silahların kullanıldığı geniş çaplı bir askeri tatbikat gerçekleştirdi.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

Kuzey Kore haber ajansı KCNA, Kim Jong-un'un hava kuvvetlerine ait bir domuz çiftliğini ziyaret ettiğini gösteren fotoğrafları yayınladı. ABD ile Kuzey Kore arasındaki gerilim tüm dünyanın gözünü Pasifik'e çevirmişken, Kuzey Kore devlet ajansı KCNA tüm dünyaya ilginç fotoğraflar servis etti. KCNA'nın haberinde, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un Kuzey Kore Hava Kuvvetleri için üretim yapan Thaechon Domuz Çiftliği'nin mezbahasını ziyaret ettiği belirtildi.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

Savcılık makamı, Zarrab'ın 'ABD ulusal güvenliğini tehlikeye atmakla' suçlandığını belirterek, avukatlar Giuliani ve Mukasey'in iddiaları küçümsediğini belirtti. Ayrıca iki avukatın Türkiye ile ilişkileri nedeniyle Zarrab davasında çıkar çatışmasının oluştuğu da ifade edildi.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

20 Ocak'ta başkanlık koltuğunu devretmesinin ardından ilk kez kamuoyunun önüne çıkan Barrack Obama gençleri sosyal medya konusunda uyardı. Obama, "Lise boyunca yaptığım her şeyin fotoğraflarına sahip olsaydınız, muhtemelen ABD Başkanı olamazdım" dedi. Söyleşi boyunca Başkan Trump konusunda bir değerlendirme yapmayan Obama, "Yeni görevim genç liderleri teşvik etmek ve güçlendirmek olacak" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer 1915 olaylarına ilişkin olarak, "Yapılan açıklama, bizden önceki yönetimlerin açıklamalarıyla tutarlıdır. Eğer Başkan Obama, Başkan Bush ve diğerlerinin (1915 olaylarıyla ilgili) kullandığı dile bakarsanız Başkan'ın (Trump) kullandığı dil ile örtüştüğü görülür" diye konuştu. Fransa'daki seçimlerle ilgili bir soruya da cevap veren Spicer, "Fransa'nın yeni liderinin kim olacağına Fransız halkı karar verecektir." dedi.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

Dışişleri Bakanlığınca, ABD Başkanı Donal Trump'ın 24 Nisan açıklamasına ilişkin, "ABD Başkanı Trump'ın '1915 Olayları' hakkında 24 Nisan 2017 günü yaptığı yazılı açıklamadaki yanlış bilgi ve tanımlamaların, bazı radikal Ermeni çevrelerin yıllar içinde bu ülkede propaganda metotlarıyla oluşturdukları bilgi kirliliğinden kaynaklandığı düşünülmektedir." ifadeleri kullanıldı. Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan'ın Başkenti Erivan'da Türk bayrağı yakılmasını olayını da lanetledi.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

Kuzey Kore'nin Savunma Bakanı Pak, kendilerine saldırması halinde ABD'yi haritadan silebileceklerini ileri sürdü. ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Haley, Pasifik'teki üslerinin vurulması veya kıtalararası füze denemesi karşısında sessiz kalmayacaklarını bildirdi. Haley, "Peki bir nükleer deneme veya kıtalararası füze testi yapılırsa ne olur?" sorusuna, "O vakit başkan devreye girip ne yapılacağına karar verecektir" yanıtını verdi.


Yayın Tarihi: 24.04.2017

ABD yönetimi, Beşşar Esed rejiminin İdlib'de düzenlediği kimyasal silah saldırısıyla ilgili oldukları gerekçesiyle Suriye Bilimsel Çalışmalar ve Araştırma Merkezinde çalışan 271 Suriyeliyi yaptırım listesine aldı. Ayrıca BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye’de kimyasal silahla gerçekleştirildiği iddia edilen saldırıya yanıt veremediğini belirten bir konuşma yapan ABD Başkanı Donald Trump, bu bağlamda büyük üzüntü yaşadığını söyledi.


Yayın Tarihi: 24.04.2017

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğüne ABD'nin Fox televizyon kanalı sunucularından Heather Nauert’in getirildiği açıklandı.Bakanlık, Nauert’in göreve getirilmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Nauert’in 15 yıllık sunuculuk ve muhabirlik tecrübesi olduğu vurgulanan açıklamada, yeni sözcünün özellikle 11 Eylül terör saldırısı, Irak savaşı, Sudan olayları üzerine gazetecilik tecrübesi olduğunun altı çizildi.


Yayın Tarihi: 24.04.2017

ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarının ihlal edilmesinde işbirliği yaptığı suçlamasıyla ABD'de tutuklu yargılanan İran asıllı Türk iş adamı Rıza Sarraf ve Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, bugün hakim karşısına çıktı. Atilla'nın avukatı duruşmanın daha önce belirlenen 21 Ağustos'tan sonrasına ertelenmesini talep etti.


Yayın Tarihi: 24.04.2017

57 yaşındaki Dr Peggy Whitson, uzayda en uzun kalan ABD'li astronot olarak rekor kırdı. Whitson'ın bir de uzaya giden en yaşlı kadın olarak tarihe geçti. Dr. Whitson'ın kadın bir astronot olarak en çok uzay yürüyüşü yapan kişi ve Uluslararası Uzay İstasyonu'nu (ISS) yöneten ilk kadın olma gibi rekorları da bulunuyor. Whitson son olarak uzayda 534 gün kalarak astronot Jeff Williams'ın rekorunu da kırdı.


Yayın Tarihi: 24.04.2017

Ermeni olayları tartışmalarının yıldönümünde gözler bir kez daha Beyaz Saray'a çevrildi. 24 Nisan yaklaşırken ABD Temsilciler Meclisi'nden 80'i aşkın üye ABD Başkanı Donald Trump'a ortak mektup göndererek, Başkan'dan 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanımlamasını istedi.


Yayın Tarihi: 24.04.2017

ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımları delme, bankacılık sahteciliği ve kara para aklama suçlamaları ile bir yılı aşkın süredir tutuklu olarak yargılanan İran asıllı işadamı Reza Zarrab bugün yeniden yargıç karşısına çıkıyor. Zarrab hakkında 75 yıl hapis, 50 milyon dolar para cezası istenen davanın daha önce Türkiye saati ile 16:30'da başlayacağı duyurulmuştu; ancak, davaya bakan Yargıç Richard Berman elektronik ortamda dava dosyasına dün girdiği bilgide davanın Türkiye saati ile 17:30'a alındı.


Yayın Tarihi: 24.04.2017

Kuzey Kore, ABD Başkanı Donald Trump'ın emriyle Kore Yarımadası'na doğru ilerlemekte olan USS Carl Vinson uçak gemisini tek darbede batırmakla tehdit etti. Pazar günü Pasifik Okyanusu'nda iki Japon destroyeri ile birleşerek Filipinler açıklarında tatbikat yapmaya başlayan Carl Vinson gemisinin başını çektiği ABD filosunun bu hafta içerisinde Güney Kore açıklarına ulaşması bekleniyor. Filo, Başkan Donald Trump'ın emriyle yola çıkmıştı.


Yayın Tarihi: 24.04.2017

190 kilodan 73 kiloya düşen kadın, öncesi ve sonrası fotoğraflarını paylaşarak binlerce instagram kullanıcısına ilham kaynağı oldu. Sosyal medyada vsg_queendiet adıyla yer alan Sandi, 2 senede verdiği 73 kilodan sonra binlerce takipçi kazandı. ABD'nin Kentucky eyaletinde yaşayan morbid obez kadın, 2015 yılında gastrektomi (midenin kısmen veya tamamen ameliyatla alınması) ameliyatından önce 36 kilo verdi. Ameliyattan sonra 154 kiloya düşen Sandi, 39 kilo daha vererek fenomen oldu.


Yayın Tarihi: 24.04.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir