Son Dakika Yeni TBMM Haberleri

Taşeronlarla ilgili düzenleme TBMM'ye gelecek


Yayın Tarihi: 17.11.2017

Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın eleştirisi, Meclis restoranlarında özel olarak yapılan bir tatlının sonu oldu. Kahraman, geçtiğimiz haftalarda Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden protokolle devralınan TBMM'ye ait Ala Restaurant'ta yemeğe giderken, menünün tatlı bölümünde ‘Vişneli Tayfır' yazdığını görünce sert tepki gösterdi. Başkanın eleştirisi üzerine TBMM'de ve Meclis'e ait sosyal tesislerde, menüden “Vişneli Tayfır” çıkartıldı.


Yayın Tarihi: 17.11.2017

TBMM Genel Kurulunda, engelliler için ÖTV muafiyetini düzenleyen önerge kabul edildi.


Yayın Tarihi: 17.11.2017

TBMM Genel Kurulunda, Meclis Başkanlığı seçimi 20 Kasım Pazartesi günü gerçekleştirilecek.


Yayın Tarihi: 16.11.2017

Müftülere nikah kıyma yetkisinin yürürlüğe girmesinin ardından bir müftü ilk kez resmi nikah kıydı. Bismil Belediye Başkanlığı'nın organizesinde düzenlenen toplu nikah töreninde Bismil İlçe Müftüsü Ahmet Durmuş, Mehmet Emin Sevim ile Özlem Sevim çiftinin nikahını kıydı, resmi evlilik cüzdanını da geline takdim etti.


Yayın Tarihi: 16.11.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Rusya'ya hareket etmeden önce yaptığı açıklama büyük şaşkınlık yaratmıştı. İsmail Kahraman'ın TBMM Başkanı adayı olmasıyla ilgili soruya Erdoğan, “Ben de sizler gibi yeni öğrenmiş bulunuyorum” demişti. Herkes bu sözlerin ne anlama geldiğini, Cumhurbaşkanının ne demek istediğini merak etmişti. Yanıt Fatih Altaylı'dan geldi.


Yayın Tarihi: 14.11.2017

Başbakan Binali Yıldırım'la TBMM Başkanı İsmail Kahraman arasında, TBMM'deki mimari ödüllü Çinici Camii yüzünden gerilim yaşandığı öne sürülüyor. Kahraman caminin yerle bir edilip yerine yenisinin yapılmasını savunurken, Yıldırım ise gereksiz masraf olacağı için buna karşı çıkıyor.


Yayın Tarihi: 14.11.2017

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya, Kuveyt ve Katar ziyaretleri başladı. Erdoğan, 3 günlük kritik ziyaretlerin ilk durağı Rusya’ya hareketi öncesi Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilere açıklama yaptı. Erdoğan, AK Parti'nin TBMM Başkanlığı'na İsmail Kahraman'ı aday göstermesi için "Meclis Başkanlığı'na adaylık hususu her milletvekilinin kendi tercihidir. İsmail beyin bu kararını ben de sizler gibi yeni öğrenmiş bulunuyorum. Bana düşen hayırlı olsun demektir" dedi.


Yayın Tarihi: 13.11.2017

MHP'nin Meclis Başkanı adayı İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan oldu.


Yayın Tarihi: 12.11.2017

Son dakika haberlere göre, TBMM Başkanlık seçimlerinde CHP'nin adayı İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel oldu.


Yayın Tarihi: 08.11.2017

TBMM eski Başkanı ve eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın eşinin amcasının oğlu olan ve yaklaşık 1.5 yıldır Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında cezaevinde tutuklu bulunan Manisa Halk Sağlığı eski İl Müdürü Ziya Tay, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.


Yayın Tarihi: 02.11.2017

TBMM Genel Kurulu'nda, Mecliste grubu bulunan dört siyasi partinin ortak önerisiyle, uyuşturucu madde kullanımı ve alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu.


Yayın Tarihi: 02.11.2017

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen, 845 milyon 365 bin TL düzeyindeki Cumhurbaşkanlığı 2018 yılı bütçesi kabul edildi.


Yayın Tarihi: 01.11.2017

İstanbul bugün 1. Dünya Savaşı’ndan Cumhuriyet’in ilk yıllarına ışık tutacak fotoğrafların müzayedesine sahne olacak. TBMM orduları Büyük Taarruz öncesi talim yaparken, İzmir işgal edilirken, telgrafçılar çalışırken, Mudanya’da ele geçirilen Yunan topları gibi bilinmeyen ya da az bilinen yüzlerce fotoğraf açık artırmaya çıkacak.


Yayın Tarihi: 28.10.2017

Belediye başkanlarının istifasını isteyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'ağabey' olarak seslendiği TBMM Başkanı İsmail Kahraman'dan da görevi bırakmasını isteyeceği iddiası gündeme bomba gibi düştü. AK Parti grubunda Kahraman'la ilgili değişiklik beklentisini dile getirenler, farklı gerekçeler öne sürerken, Kahraman'dan boşalacak TBMM Başkanlığı için ortaya atılan isimler ise şöyle sıralandı...


Yayın Tarihi: 25.10.2017

TBMM Kaçak Eserlerin İadesini Sağlama ve Kültür Varlıklarını Koruma Tedbirlerini Araştırma Komisyonu, yurt dışına kaçırılan eserler için 55 dosya oluşturdu. 100’ü aşkın eser için davalar açılırken, eserlerin Türkiye’den kaçırıldığına işaret eden deliller toplanıyor. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, “Son 15 yılda 4 bin 314 adet kültür varlığının ülkemize iadesi sağlandı” dedi.


Yayın Tarihi: 24.10.2017

Kamuoyunda "Torba tasarı" olarak bilinen Bazı Vergi Kanunları ile KHK Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.


Yayın Tarihi: 23.10.2017

Hürriyet gazetesi yazarı Ayşe Baykal, bugün kaleme aldığı 'Zina suç sayılsın, müftüler nikâh kıymasın…' başlıklı yazısında, müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren düzenlemeyle ilgili gündem yaratacak bir iddiada bulundu. TBMM'de kabul edilen düzenlemeye ilişkin Baykal, "Boşuna müftülerin günahını almayın. Bugün İmam Hatip’e gidip dini bilgi sahibi olan gençler kendi aralarında dini nikâhlarını kendileri kıyıyor; değil müftülerin, ailelerin bile haberi olmuyor" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 21.10.2017

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, ''Türkiye gibi büyük bir gücü hiç kimse karşısına almak istemez. Türkiye'nin dostluğu çok kıymetlidir ama Türkiye'nin düşmanlığının da ciddi tehlikeler oluşturabileceğini çok iyi bilmeleri gerekir'' dedi.


Yayın Tarihi: 20.10.2017

Meclis Genel Kurulu’nda nüfus hizmetleri kanun tasarısının görüşmeleri sırasında kürsüye çıkan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Silivri’de görülen Ergenekon davalarında aldığı yarayı göstermek için çorabını çıkardı.


Yayın Tarihi: 20.10.2017

Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM'de kabul edilerek yasalaştı. Yasayla evlendirme memurlarının kapsamı genişletilerek, il ve ilçe müftüleri de evlendirme memurları arasına eklendi. Böylece müftülere de evlendirme yetkisi vermiş oldu.


Yayın Tarihi: 19.10.2017

Helal Akreditasyon Kurumu kurulmasına ilişkin tasarı, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunda kabul edildi. Kurum, Türkiye'de helal akreditasyon hizmeti sunma yetkisine haiz tek kuruluş olacak ve Bakanlar Kurulu kararıyla yurt dışında ofisler kurabilecek.


Yayın Tarihi: 19.10.2017

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda tartışan AK Parti’li Selahattin Beyribey ile CHP’li Orhan Sarıbal birbirlerinin üzerine yürüdü. Beyribey "Sen çapaklarınla ve saçlarını taramadan buraya geliyorsun. Burunla oynamak ne demek terbiyesiz" deyince Sarıbal da "Benim taranmaya ihtiyacım yok, sen tara. Benim saçlarım çok doğal" diye karşılık verdi.


Yayın Tarihi: 19.10.2017

TBMM Genel Kurulu'nda 'Nüfus Hizmetleri Kanunu ile bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ve İstanbul ili Eyüp ilçesinin adının Eyüpsultan Olarak Değiştirilmesi ve Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmeleri düzenlendi. Müftülere nikah kıyma yetkisinin verildiği Kanun Tasarısı'nın altıncı maddesi kabul edildi.


Yayın Tarihi: 19.10.2017

TBMM Genel Kurulunda, OHAL'in 3 ay daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi görüşüldü. Görüşmeler devam ederken AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ve CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel arasında tartışma yaşandı. Grupların karşılıklı sataşmalarının devam etmesi üzerine Başkanvekili Ahmet Aydın, birleşime ara verdi. Bu sırada Dağ ile CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel arasında da sözlü sataşma devam etti. Diğer milletvekillerinin araya girmesiyle taraflar yatıştırıldı.


Yayın Tarihi: 17.10.2017

TBMM Genel Kurulunda, hükümet ve gruplar adına yapılan konuşmaların ardından, OHAL'in, 19 Ekim Perşembe saat 01.00'den geçerli olmak üzere 3 ay uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi milletvekillerinin oyuna sunuldu. Son dakika habere göre, OHAL'in uzatılmasına ilişkin tezkere, yapılan oylama sonucu kabul edildi.


Yayın Tarihi: 17.10.2017

Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu kabul etti. Başbakan Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile TBMM'de bir araya geldi.


Yayın Tarihi: 17.10.2017

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın parti grup yönetiminin çalışmalarını eleştirip “Televizyondan izliyorum grup başkanvekillerini salonda göremiyorum” dediği öğrenildi. Kasımda TBMM’de yapılacak seçimlerde bazı grup başkanvekillerinin değiştirileceği dile getiriliyor. Öte yandan AK Partili milletvekillerinin Twitter paylaşımları konusunda da uyarıldığı belirtiliyor.


Yayın Tarihi: 17.10.2017

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı memur alımı gerçekleştirecek. TBMM 192 kişiyi işe alacağını duyurdu. TBMM 192 memur alacak. Peki TBMM memur alım şartları nedir?


Yayın Tarihi: 16.10.2017

Kasımda yenilenecek TBMM Başkanlık Divanı üyelerini ve grup başkanvekillerini 26 Ekim’de belirleyecek olan CHP’de aday çok. 9 koltuk için CHP Grubu’nun yaklaşık dörtte birinin aday olması nedeniyle seçimler kıran kırana bir yarışa sahne olacak.


Yayın Tarihi: 16.10.2017

Enerji Bakanı Berat Albayrak tarafından devam edeceği açıklanan yaz saati uygulamasının TBMM’de görüşmeleri devam eden torba tasarıya eklenerek yasayla hayata geçirilmesi planlanıyor.


Yayın Tarihi: 13.10.2017

Son dakika haberine göre işçi ve işveren arasındaki anlaşmazlıklara ilişkin arabuluculuk sistemini getiren düzenlemenin de bulunduğu İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek'in istifa edip etmeyeceği tartışmaları gündemdeki yerini korurken, TBMM Başkanlık Divanı'nın toplantısında yaşanan gelişme gündeme bomba gibi düştü. Melih Gökçek'in TBMM'ye yapacağını açıkladığı 15 Temmuz anıtına yönelik veto gelirken, AKP'li üyelerin anıtın Gökçek tarafından değil, TBMM tarafından yapılacağını vurguladığı öğrenildi.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

TBMM Genel Kurulu'nda, iş mahkemelerinin kuruluş, görev, yetki ve yargılama usulünü düzenleyen İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı'nın birinci bölümü kabul edildi.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen torba yasanın 65. maddesi ile 50 bin kamu lojmanının satışının gerçekleştirilmesi öngörülüyor. Maddenin görüşülmesi esnasında yıkılacağı iddiaları ile gündeme gelen Şükrü Saraçoğlu Mahallesi'ne ilişkin muhalefet milletvekilleri ile Maliye Bakanı Naci Ağbal arasında tartışmalar yaşandı.


Yayın Tarihi: 11.10.2017

Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM İçişleri Komisyonunda kabul edildi.


Yayın Tarihi: 05.10.2017

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Bülent Tezcan, "TBMM'nin açılışındaki fotoğraf, parti devletinin fotoğrafıydı. İlk defa partizan bir cumhurbaşkanı, açılış konuşması yaptı. Kontrollü hükümet, kontrollü Meclis, kontrollü muhalefet, kontrollü yargı. O fotoğraf kadrajında olanlar, bunlardı. Biz, o fotoğrafın parçası olmayız; olmayacağız. Biz, kontrollü muhalefet olmaya talip değiliz" dedi.


Yayın Tarihi: 04.10.2017

Ankara'dan gelen son dakika habere göre, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Besime Konca'nın milletvekilliği TBMM Genel Kurulu'nda düşürüldü. Besime Konca ile birlikte HDP'li 5 ismin milletvekilliğinin düşürülmesinden sonra 1 Kasım seçimlerinde Meclis'te 59 sandalyeyle temsil hakkı kazanan HDP'nin milletvekili sayısı 54'de düştü.


Yayın Tarihi: 03.10.2017

TBMM 26. dönem 3. yasama yılına başlarken, yasama ve denetim faaliyetlerinden önce, inşaat alanına çalışmalarına yönelik yeni bir haber geldi. Meclis bu dönem, kampustaki ödüllü camiyi yıkmaya hazırlanıyor. Meclis Başkanı İsmail Kahraman, "Artacak milletvekili sayısına uygun olarak yeni çalışmalar yapılacak. Özal zamanında yapılan cami günümüz şartlarına uygun şekilde yeniden inşa edilecek" dedi.


Yayın Tarihi: 03.10.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’deki yasama yılı açılış resepsiyonunda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile rozeti üzerine sohbet etti. Erdoğan MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan'la rozetlerini değiştirirken, Adan “Bayrak değişimi” diyerek espri yaptı. Rozet değişiminden sonra Erdoğan, Bahçeli'ye, yeni yasama yılının hayırlı olması ve daha başarılarla dolu olmasını temenni etti.


Yayın Tarihi: 02.10.2017

Meclis'teki sürpriz görüşmenin ardından gerginlik çıktı. TBMM Başkanı, "Kılıçdaroğlu'nu çağırdık, başka randevusu vardı" dedi. Kemal Kılıçdaroğlu ise "Meclis başkanına yalan söylemek yakışmıyor" açıklamasını yaptı. Bunun üzerine TBMM Başkanı İsmail Kahraman, davetle ilgili olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu aradı.


Yayın Tarihi: 01.10.2017

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım, MHP lideri Bahçeli ve Orgeneral Hulusi Akar, Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın makamında buluştu. Kahraman'ın odasındaki görüşmeye Kılıçdaroğlu çağırılmadı


Yayın Tarihi: 01.10.2017

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, meclisin açılışı için konuşma yaparken, CHP'li vekiller "Mustafa Kemal Atatürk nerede?" diyerek tepki gösterdi. Kahraman'ın konuşmasında "vekillerimiz tam bir cihat ruhuyla çalıştılar" demesi de dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 01.10.2017

TBMM'ye sunulan torba yasayla ilgili açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Bu yıl asgari ücret hiçbir şekilde bin 404 liranın altına düşmeyecek" dedi.


Yayın Tarihi: 27.09.2017

16 Nisan referandumunun ardından, bir bölümü acil düzenleme gerektiren konularda adım atan hükümet, süre sınırı olmayan ancak yeni anayasaya uyumlu olabilmesi için değişiklik gerektiren düzenlemeler üzerinde de çalışma yürütüyor. Yasalardan ‘anamuhalefet partisi’ ifadesi ayıklanıyor. Tüm düzenlemelerde ‘birinci, ikinci, üçüncü parti’ ifadesi kullanılıyor.


Yayın Tarihi: 25.09.2017

Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi, TBMM’de kabul edilirken, görüşmeler “Kayseriler ‘Eşeği boyar, babasına satar’ der mi?” tartışmasına da sahne oldu. TBMM’nin olağanüstü toplantısında şahsı adına söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, hükümetin ve parti yöneticilerinin tezkereye yönelik yaptığı açıklamaları eleştirdi.


Yayın Tarihi: 24.09.2017

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Irak-Suriye tezkeresini görüşmek üzere olağanüstü toplandı. Yapılan görüşmeler sonucunda Irak-Suriye tezkeresi TBMM'de kabul edildi. Böylelikle 23 Eylül 2018 tarihine kadar TSK, Suriye ve Irak'ta gerekli görülürse sınır ötesi harekat gerçekleştirebilecek. Tarihi tezkereye AK, Parti, MHP ve CHP destek verirken, HDP hayır oyu kullandı.


Yayın Tarihi: 24.09.2017

Türkiye Büyük Millet Meclisi, daha önce de açıklandığı gibi Kuzey Irak Referandumu ile ilgili olağanüstü toplandı ve Suriye ve Kuzey Irak'a asker gönderme yetkisi veren tezkerenin süresinin uzatılması görüşmeye başladı. Haberimizden, TBMM olağanüstü toplantısını canlı izleyebilir, Milletvekillerinin meclis konuşmalarına canlı tanıklık edebilirsiniz.


Yayın Tarihi: 23.09.2017

Başbakan Yıldırım, Irak-Suriye tezkeresi görüşmeleri öncesinde kritik açıklamalarda bulundu. Barzani'ye Kuzey Irak'taki referandumla ilgili olarak son kez mesaj veren Yıldırım, "Orada, bölgede yaşayan Kürtler, Türkmenler, Araplar kardeşlik içinde yaşıyorlar, birbirleriyle bir alıp veremedikleri yok. Niye onların huzurunu bozuyorsun, ayrımcılık yapıyorsun, vazgeç bu sevdadan.' Fakat laf anlamaz ama anlamıyorsa anlayacağı dilden de konuşmasını biliriz" dedi.


Yayın Tarihi: 23.09.2017

Hürriyet Gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin bir yıl uzatılmasına ilişkin tezkerenin TBMM'de başlayacak görüşmeleri öncesinde gündem yaratacak bir yazı kaleme aldı. Özkök, 'Bir adım içeri girerseniz dünya karşınıza dikilir' başlıklı yazısında "Bir anda bütün dünyayı Barzani’nin yanında, Türkiye’nin karşısında bulabilirsiniz..." uyarısında bulundu.


Yayın Tarihi: 23.09.2017