Evlendikten 20 gün sonra hayatlarının şokunu yaşadılar

Karacasu belediyesinde nikah memuru tarafından şahitlerin huzurunda kıyılan nikah törenin ardından evlenen Deniz-Safiye Akkan Çifti, 20 gün sonra hayatlarının kabusunu yaşadı. Kimliklerini yenilemek üzere Karacasu Nüfus Müdürlüğüne giden çiftin nikahının, nikah memurunun dosyayı göndermemesi nedeniyle resmileşmediği ortaya çıktı. Evlilik cüzdanı dışında evli olduklarına dair hiçbir resmi belge olmadığını ifade eden Deniz Akkan, "Evlilik cüzdanı dışında resmiyette hiçbir şey gözükmüyor" dedi.

Evlendikten 20 gün sonra hayatlarının şokunu yaşadılar

Karacasu’da bulunun sürücü kursunda direksiyon eğitmeni olarak çalışan Deniz Akkan ile Denizli’nin Tavas ilçesinde yaşayan Safiye Uytun 1 senelik arkadaşlıklarının ardından evlenmeye karar verdi. Karacasu Belediyesine yapılan resmi müracaatların ardından 18 Temmuz tarihinde Belediye Nikah Salonunda şahitlerin huzurunda dünya evine giren çift, mutlu bir şekilde düğün hazırlıklarını yapmaya başladı. Deniz ve Safiye çifti, 9 Ağustos günü düğün öncesi kimliklerini yenilemek ve kimliklerdeki medeni durumunu değiştirtmek için Karacasu Nüfus Müdürlüğüne başvurdu. Gelin ve damat müdürlük personelinin bilgisayar ortamında dosyalarına ulaşmaya çalışıp ulaşamaması sonrası “Siz evli değilsiniz” yanıtını aldı. Yaşanan şokun ardından Deniz Akkan olanlara anlam vermeye çalışırken, Safiye Uytun gözyaşlarını tutamadı.

DOSYA GÖNDERİLMEMİŞ

Nüfus Müdürlüğü personellerinin ilk defa böyle bir şeyle karşılaştıklarını söylediklerini ifade eden Deniz Akkan, kanuni yollara başvuracaklarını kaydetti. Belediyeden Nüfus Müdürlüğüne ilk olarak “Onlar burada evlenmemiş” yanıtı verildiğini dile getiren Deniz Akkan, “Elimizde fotoğraflar var, nasıl burada evlenmemişiz” diye sordu. Yapılan incelemelerin ardından Karacasu Belediyesi çiftin Karacasu’da evlendiğini kabul ederken nikah sonrası Nüfus Müdürlüğüne gönderilmesi gereken dosyanın gönderilmediği ortaya çıktı. Dosyanın akıbetini bilmediklerini ifade eden Akkan, “O tarihlerde evlenen herkesin dosyası gönderilmiş, bizimki nasıl gönderilmiyor. Bizimki nasıl unutuluyor. Oradaki memurları ne kadar suçlayabiliriz bilemiyorum. Belediyedeki memurların bilerek yapacaklarına inanmıyorum. Kanuni haklarımızı da arayacağız” dedi.

Evlilik cüzdanı dışında evli olduklarına dair hiçbir resmi belge olmadığını ifade eden Deniz Akkan, “Ben bu 20 gün içinde ölseydim benim eşim bekar mı kalacaktı? Hiç evlenmemiş mi gözükecekti. Bunun cevabını bilmiyoruz. Evlilik cüzdanı dışında resmiyette hiçbir şey gözükmüyor. Nüfus cüzdanımızı değiştirmeye gitmesek böyle bir durumdan haberdar olamayacaktık” şeklinde konuştu. (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
İmamlar nikah kıymaya başlarsa esas o zaman görün.
@muratfitil cahil kalmışsın üstad.kendini yetiştir biraz..İmamlar değil Müftüler kıyacak..
@muratfitil kanunlarını özendiğimiz Avrupa'dan aldığımız ülkelerde oluyor da bize olunca niye zorunuza gidiyor?
@s.hazir İmam ile mıftu arasındaki fark nedir
ben medeni durum hanesini 11yıl sonra ve hanımın zoruyla değiştirmiştim:)
Ya bunun nesi sok haber ya.. Bütün belediye evlendirme memurluklarinda resmi nikah evreklari ilgili nufus müdürlüklerine resmi nikah tarihinde. sonra ki bir ay icinde ulastiriliyor ve ancak kayitlar duzeltiliyor. Boyaci küpü değil bu daldir cikar, degissin.
@ssurucu lan uyuz teknoloji çağı nedir biliyor musun? bilgiler anında ujlaşıyor artık heryere.
herifin tipte at hırsızı zaten hazır ayrıl bence
gerçekten haber değeri taşıyan bir habermiş, vay canına
TİPLERE BAK ÇAY DEMLE
Avrupa ve amerikada papazlar kilisede nikah kıyıyorda bizde neden müftüler nikah kıymasın işiniz gücünüz provakasyon yaratmak.
imamlarin nikah kiymasi ile tepki olussun diye yapilmis haber kiymeti bile olmayan bilincli algi oyunu. yemiyor artik insanlar. akli kimden aliyorsaniz soyleyin turkler akillandi.
Habere Bak ya cok komik ne haber degeri var bunun anlamadım. Acaba yirmi nikahsız yaşamışlar günah mı.
köprüden önce son çıkış yolu
yılın haberi olmaya aday...milletin donu düşse haber yapacaklar yakında..
Diğer Haberler