HABER

5 milyon Hepatit B taşıyıcısı var

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, dünyada yaklaşık 2 milyar kişinin Hepatit B'ye yakalandığını belirtirken, Türkiye'de her yıl ortalama 45 bin dolayında Hepatit B enfeksiyonu meydana geldiğinin tahmin edildiğini kaydetti. Akdağ, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, Türkiye'de 5 milyon dolayında taşıyıcı olduğunun sanıldığını açıkladı.

5 milyon Hepatit B taşıyıcısı var

Sağlık Bakanı Akdağ, CHP İzmir Milletvekili Dr. Muharrem Toprak'ın Hepatit B ile ilgili soru önergesini cevaplandırdı. Dünya üzerinde olduğu gibi Türkiye'de de Hepatit B'nin yaygın olarak görüldüğünü ifade eden Akdağ, dünyada yaklaşık 2 milyar kişinin Hepatit B'ye yakalandığını kaydetti.

"BU SAYILAR GERÇEĞİ YANSITMIYOR"

Akdağ, 350 milyon kişinin, dünyadaki en yaygın kronik enfeksiyon hastalığı olan Hepatit B taşıyıcısı olduğunu ifade ederken, dünyada her yıl 1 milyon kişinin bu enfeksiyonun akut veya kronik dönemdeki şekilleri ile öldüğünü belirtti. Sağlık Bakanlığı'na her yıl 5 bin dolayında Hepatit B vakası bildirildiğini açıklayan Akdağ, bu vaka sayılarının gerçeği yansıtmadığını, bu nedenle Türkiye'de yıllık ortalama 45 bin dolayında Hepatit B enfeksiyonunun meydana geldiğinin tahmin edildiğini bildirdi. Akdağ'ın Türkiye'deki Hepatit B ile ilgili verdiği bilgiler şöyle:

"TÜM YAŞ GRUPLARINDA GÖRÜLEBİLİR"

"WHO sınıflamasına göre ülkemiz hastalığın orta sıklıkta görüldüğü ülkeler arasında yer almaktadır. Dolayısıyla 1.5 milyon ila 5 milyon dolayında taşıyıcı olduğu tahmin edilmektedir. Orta endemisite bölgelerinde yaşam boyu enfeksiyon riski yüzde 20-60 olup enfeksiyon bütün yaş gruplarında görülebilmektedir. Bölgesel olarak yapılan çalışmalara dayanılarak ülkemizde çocuk yaş grubunda akut viral hepatitlerin 3'te 2'sinin A tipi, erişkin olguların ise yüzde 60'ının B tipi olduğu söylenebilir"

Akdağ, 1998 yılından bu yana Hepatit B aşısının bebeklere ve risk grubundaki kişilere ücretsiz olarak uygulandığını hatırlatarak, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre ülkede 1.5-5 milyon dolayında taşıyıcı olduğunun sanıldığına dikkat çekti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön