HABER

ABD Başkanı Biden'dan Afganistan açıklaması: Kaos olmadan çıkamazdık

ABD’nin Afganistan’dan çekilme kararına yönelik açıklamalarda bulunan Başkan Joe Biden, Afganistan’dan kaos olmadan çekilmenin bir yolu olmadığını ve nasıl önleyeceklerini bilmediğini söyledi.

ABD Başkanı Biden'dan Afganistan açıklaması: Kaos olmadan çıkamazdık

ABD Başkanı Joe Biden bugün ABC News’e verdiği özel bir röportajda, Amerikan birliklerinin Afganistan’dan çıkışına ilişkin açıklamalarda bulundu. Biden, Amerikan birliklerini Afganistan’dan çekerken kaosu nasıl önleyebileceğini bilmediğini, bunun bir yolunun olmadığını söyledi.

Biden, "Taliban’ın muazzam bir güce sahip olacağını biliyorduk. Ama bilmediğimiz şeylerden biri, Taliban’ın insanları ülkeden çıkmaktan alıkoymaya çalışırken ne yapacağıydı" dedi. Biden, Taliban’ın şu anda ABD vatandaşlarının tahliyesi için işbirliği yaptığını, vatandaşların ve personellerin çıkışına izin verildiğini söylerken, ABD için çalışan Afgan personelin çıkışında zorluklar yaşandığını belirtti.

AFGANİSTAN'DAKİ KAOS GÖRÜNTÜLERİ

ABD’nin Afganistan’dan çekilme kararından sonra Kabil havaalanındaki uçakları ve pistleri dolduran sivillerin kaos görüntüleri üzerine Biden, "Görüntülerden sonra düşündüğüm ilk şey, bunun kontrolünü ele almanız gerektiğiydi. Bu konuda daha hızlı harekete geçmemiz ve havaalanının kontrolünü ele almamız gerekiyordu. Ve bunu başardık." dedi. ABD hükûmeti salı günü ABD Büyükelçiliği personeli de dahil olmak üzere Afganistan’dan 3 bin 200 kişiyi başarıyla tahliye ettiğini söyledi. Yetkililer, her gün 9 bin kişiyi tahliye edebilecek seviyeye gelmeyi umduklarını aktardı.

ÇEKİLME KARARININ ARKASINDA DURDU

Biden, Afganistan’dan çekilmeye ilişkin kararının arkasında olduğunu vurgulayarak, "Afganistan hükûmetinin ve askeri birliklerinin çöküşünü gördükten sonra seçeneklerimiz, ya daha fazla ABD askeri yerleştirmekti ya da 11 Eylül’e kadar bekleyip çekilmekti" dedi.

Biden, "Basit bir seçimdi. Kalacağız dersem, çok daha fazla asker göndermeye hazır olmamız gerekecekti." diye ekledi.

Biden, ABC News’e verdiği röportajda ayrıca, Trump yönetiminin Taliban liderleriyle ABD’nin geri çekilmesine dayanan bir anlaşma yapması üzerine, Afganistan’daki şiddetli saldırıların son aylarda durakladığını ifade etti.

(İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 35 yorum
büyüksün ABD yine aptallari birbirine düşürdün
abdye bak kendi kullandi yedi cekildi sinir komsumuz olmayan afganistan bize patladi bizden bu yonetimden bir sey olmaz abdnin oyununu yemiyecek akilli yoneticilere ihtiyac var
tamamen proje geliştirip böl parçala yönet ama elbet birgün abd senin sonunda gelir
Osmanlıyı da bölüp parçalayıp yonettiler.1923 te yalandan
@metehan_demir_1930 en üst seviyede cahilsin. ileri derecede master degree seviyesinde. cahillik eğitimi almış olman lazım. aç bi bak 1923 e kadar osmanlı ne kadar toprak kaybetmiş. en son savaşını ne zaman kazanmış. adaları kıbrısı bize saldırmayın diye ingilizlere nasıl vermiş. ama senin bunları araştıracak okuyacak anlayacak kapasitede olmadığın zaten çok belli
bilim zeka olmadan abd bir sey olmaz
SAVAŞA , KAOSA SÜRKLEYEN ABD DİR YANI SENSİN. NEDEN ÇEKİLDİĞİNİN SEBEBİNİ BİLMEDİĞİNİ SÖYLÜYORSUN DEMEK Kİ KAOS OLACAĞINI BİLİYORSUN.
Geri Dön