HABER

ABD'li komutandan korkutan Afganistan açıklaması: Saldırıların devamını bekliyoruz

CENTCOM Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, Afganistan’da terör örgütü DEAŞ saldırılarının devam etmesini beklediklerini ifade ederek, tahliyelerin devam edeceğini belirtti.

ABD'li komutandan korkutan Afganistan açıklaması: Saldırıların devamını bekliyoruz

Kabil'deki terör saldırılarından sonra ABD Savunma Bakanlığında (Pentagon) videokonferans yöntemiyle basın toplantısı düzenleyen ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, "Şu anda, saldırıda 12 ABD askerinin öldürüldüğünü, 15 askerin ise yaralandığını biliyoruz." dedi.

McKenzie, havaalanının Abbey Kapısındaki saldırıya ilişkin değerlendirmesinde, "DEAŞ saldırganları, bombalı saldırıdan sonra sivillere ve askerlere silahlarla ateş açtı." ifadelerini kullandı.

TAHLİYE FAALİYETLERİNE DEVAM EDECEKLERİNİ VURGULADI

Saldırıların kayıplarına ilişkin kapsamlı incelemenin devam ettiğini belirten ABD'li komutan, saldırılara rağmen Kabil'deki tahliye faaliyetlerine devam edeceklerini vurguladı.

Afganistan'da 1000'den fazla ABD vatandaşının kaldığını aktaran McKenzie, şu anda Kabil üzerinde Apache saldırı helikopterleri, MQ-9 Reaper dronları, F-15 savaş uçakları ve AC-130 uçaklarının devriye gezdiğini belirtti.

DEAŞ'IN SALDIRILARI

DEAŞ'ın bu tür saldırıları devam ettirme konusunda istekli olduğunu düşündüklerini ve ona göre tedbir aldıklarını kaydeden McKenzie, havaalanının dışında güvenliği sağlayan Taliban ile de görüştüklerini söyledi.

McKenzie, Taliban'la 14 Ağustos'tan beri istihbarat paylaşımı yaptıklarına işaret ederek, "Aslında bazı saldırı hazırlıklarının da onlar tarafından akim bırakıldığına inanıyoruz." dedi.

Taliban'ın bu saldırılara izin verdiğine ilişkin bir soruya McKenzie, "Bunun olmasına izin verdiklerine dair beni ikna edecek bir şey yok" yanıtını verdi.

ABD'li komutan Taliban'ın havaalanını almak için ABD askerlerinin çekilmesini beklediğini belirterek, Taliban'ın böyle bir saldırı düzenlemesinin mantığı olmadığını dile getirdi.

HAYATINI KAYBEDEN ABD ASKERLERİNİN SAYISI 13'E YÜKSELDİ

McKenzie'nin açıklamalarının ardından ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Sözcüsü Albay Bill Urban, Kabil Havalimanı'ndaki terör saldırısında ölen ABD askerlerinin sayısının 13'e yükseldiğini açıkladı.

Albay Urban yaptığı açıklamada, "(CENTCOM Komutanı) Orgeneral McKenzie'nin açıklamalarından sonra (Kabil Havalimanı'nın) Abbey Kapısı'ndaki saldırıda aldığı yara sonucu on üçüncü ABD askerinin de hayatını kaybettiğini teyit edebilirim." ifadelerini kullandı. Yaralı sayısının ise 18'e çıktığını kaydetti.

(AA)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
İNŞALLAH DEVAMI GELİR ABD ASKERLERİNİ ÖLDÜRÜN BİR TANE BİLE SAĞ BIRAKMAYINTALİBAN ELİNE SAĞLIK
öldürün dediklerin de can anneleri babaları eşleri çocukları var biliyorsun değil mi
Beter olun İnşallah, Afganistan'da, Irak'ta, Suriye'de, Libya'da, Yemen'de, Filistin'de v.s. Milyonlarca Müslümanı katledin, Ülkelerini siz Hıristiyani Teröristlerden kurtarmak için üç beş askerinizi öldürdükleri zaman islami teröristler diyin, Hadi Ordan Terörist oğlu teröristler sizi, Bin Beter Olun İnşallah
suriyede serbes bırakmıştınız bu canileri.. tırlarla başka yerlere nakletmiştiniz bir gü. gelip sizi sokacağını düçünmedizmi bu yılanları
Geri Dön