HABER

ABD'nin teklifini reddettiler! "Yunanistan, kendi savunma kapasitesinden ödün veremez"

Yunanistan'ın, ABD'den gelen "Ukrayna'ya Rus yapımı silah gönderme" teklifini reddettiği belirtildi. Yunan Savunma Bakanı Nikos Panayatopoulos'un ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland'dan gelen öneriyi "Yunanistan, kendi savunma kapasitesinden ödün veremez." ifadeleriyle dolaylı yoldan reddettiği öğrenildi.

ABD'nin teklifini reddettiler! "Yunanistan, kendi savunma kapasitesinden ödün veremez"

Yunan basınında yer alan haberlere göre, temaslarda bulunmak üzere Atina'ya gelen ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland, Yunan Savunma Bakanı Nikos Panayatopoulos ile bir araya geldi.

TEKLİFİ REDDETTİ: "YUNANSİTAN KENDİ SAVUNMA KAPASİTESİNDEN ÖDÜN VEREMEZ"

Nuland, Atina'nın Ukrayna'ya katkısından duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve Yunanistan'dan Ukrayna'ya ilave silah tedarik etme önerisinde bulundu. Panayatopoulos, "Yunanistan, kendi savunma kapasitesinden ödün veremez." ifadeleriyle bu teklifi dolaylı yoldan reddetti.

Yunan basınında 17 Mart'ta çıkan haberlerde, Atina'nın Ukrayna'ya ek askeri yardım yapmayı reddettiği kaydedilmişti.

Ukrayna tarafı, Yunanistan'ın Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan, eski Sovyet teknolojisine sahip TOR-M1 tipi ve OSA-AK tipi uçaksavar sistemlerini Ukrayna'ya gönderme ihtimalini herhangi bir resmi talep olmaksızın araştırmış ancak Yunanistan'dan olumlu yanıt alamamıştı.

Girit'te bulunan S-300 füzelerine ilişkin bir talep bulunmadığı dile getirilirken, savaşın ilk günlerinde Ukrayna'ya kalaşnikof ve roketatar gönderen Yunanistan'ın Avrupa Birliğinin (AB) diplomatik çözüme vurgu yapan çizgisini takip ettiği savunulmuştu. (AA)

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler