ABD Senatosu'ndan Türkiye'ye karşı skandal hamle! Yaptırıma hazırlanıyorlar!

ABD Senatosunun, Suriye sınırındaki terör örgütü YPG/PKK'ya yönelik başlatılan "Barış Pınarı Harekatı" dolayısıyla Türkiye'ye karşı bir yaptırım paketi hazırladığı bildirildi.

ABD Senatosu'ndan Türkiye'ye karşı skandal hamle! Yaptırıma hazırlanıyorlar!

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen tarafından hazırlanan yaptırım paketinde Türkiye'yi hedef alan ağır maddelere yer verildi.

Söz konusu paketin taslağını Twitter'dan paylaşan Graham, Kongredeki iki partinin de yaptırım konusunda hemfikir olduğunu savundu.

Buna göre, yaptırım paketinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve bazı bakanların adı tasarıda yer aldı.

TÜRKİYE'YE 90 GÜN SÜRE

Öte yandan, Türkiye'nin Suriye'deki operasyonlarını 90 gün içerisinde durdurmaması halinde askeri ve ticari sektörlerine de ağır yaptırım uygulanması istenen pakette, Türk Silahlı Kuvvetlerine uçak, araç, makine ve ilgili tüm parça satışının yanı sıra askeri istihbarat paylaşımının da durdurulması çağrısı yapıldı.

S-400 HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİ DE GÜNDEMDE

Bununla beraber, enerji ve petrol satışı konusunda Türkiye'ye ve Türkiye ile iş birliği yapan yabancı ülke ve kuruluşlara yaptırım uygulanması teklif edilen pakette, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemlerinin alımı kapsamında da yaptırım istendi.

Söz konusu tasarının Senato'da oylanıp kabul edilmesi durumunda Trump'ın masasına gelmeden önce Temsilciler Meclisi'nde de kabul edilmesi gerekiyor.

Ancak Trump'ın bu tür bir yasa tasarısını veto etme yetkisi bulunuyor. Kongrenin her iki kanadında da 3'te 2 çoğunluğun üzerinde kabul edilmesi halinde ise Trump'ın veto yetkisini aştığı için tasarılar doğrudan yasalaşıyor.

Cumhuriyetçi Senatör Graham'in operasyona karşı son günlerdeki paylaşımları Türkiye'nin tepkisini çekmişti. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 101 yorum
ey abd akıllı ol yoksa sizede gireriz
Keşke girebilseydik ve dünyayı israil oyuncağı bir pislikten kurtarabilseydik...
@erogluerkan at martini hava dostlar inlesin.sizin gibilerin yüzünden bu haldeyiz.
herkse lazımsın
amerika türkiye ye petrol yaptırımı uygulayamaz çünkü buradaki fabrikaların tümü zaten yabancılara ait , politik karmaşa yaratıyorlar akp'nin elini güçlendirmek için yoksa şuan ki haliyle türkiye zaten sömürülüyor halk soru soruldugunda kendini ifade edemiyor bu derece eğitimsiz bırakıldık kim niye vursun böyle rahat sömürdüğü ülkeyi.. geçin bunları
evet cik haklisin bencede 28 ülke basbakani toplanip akp nin elini guclendirmeliyiz o yuzden boyle aciklama yapalim demis bu yorumdan net olarak anladigim.akp dunyayi yönetiyor ülliminati akp olabilir hatta
buna gerçekten katıliyorum
“Ey inananlar! Yahudi ve hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostudurlar. Sizden her kim onları dost edinirse, o onlardandır.” (Mâide: 51
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler