HABER

ABD'nin vize yasağına tepki yağıyor: 'EyAmerika' Twitter'da TT oldu

ABD, Türkiye'den yapılan vize başvurularını dünden itibaren askıya alırken, ABD Büyükelçiliği kararını Twitter hesabından yaptığı “Türkiye’deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır” açıklamasıyla duyurdu. Gece yarısına doğru da Türkiye misilleme yaparak, ABD vatandaşlarının vize başvurularının askıya alındığını duyurdu. Gelişmeler sosyal medyada da geniş yankı bulurken, Twitter kullanıcıları #EyAmerika hashtag'i altında tepkilerini dile getiriyor.

ABD'nin vize yasağına tepki yağıyor: 'EyAmerika' Twitter'da TT oldu

Amerika'nın Ankara Büyükelçiliği, Türk Hükümeti'nin tutumundan duyulan rahatsızlığı ve elçilik personeli açısından güvenlik kaygısını gerekçe göstererek, Türkiye'deki tüm vize hizmetlerini durdurduğunu açıkladı. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden resmi Twitter hesabı aracılığıyla İngilizce ve Türkçe olarak bir yazılı açıklama paylaşıldı. Elçilik, bunun öncesinde ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu personeli Metin Topuz’un tutuklanmasından duyduğu rahatsızlığı çok sert ifadeler ile kamuoyuna duyurmuştu.

Elçilikten dün akşam yapılan açıklamada ise “Son zamanlarda yaşanan olaylar, ABD Hükümeti’ni, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin ABD Misyonu’nun tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır. Söz konusu değerlendirme sürecinde, Büyükelçiliğimiz ve Konsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirmek amacıyla şu andan itibaren geçerli olmak üzere Türkiye’deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır” denildi.

TÜRKİYE'DEN MİSİLLEME

ABD'nin kararının ardından gece yarısına doğru da Türkiye ABD vatandaşlarının vize başvurularını süresiz askıya aldı. Türkiye'nin misilleme kararı Washington Büyükelçiliği tarafından yapılan kısa bir açıklamayla duyuruldu. ABD vatandaşlarının sınırda vize ve elektronik vize uygulamalarının askıya alındığını belirtilen açıklama ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nin açıklamasıyla aynı ifadeler içermesi dikkat çekti. Hatta her iki açıklamada da ‘indirmek' kelimesi yerine hatayla ‘indirgemek' yazılmıştı.

SOSYAL MEDYA YIKILIYOR

ABD'nin Türk vatandaşlarına yönelik vize yasağı kararı sonrasında sosyal medyada da büyük hareketlilik yaşanıyor. Özellikle Twitter kullanıcıları ABD'nin bu kararına tepkilerini dile getirirken, #EyAmerika hashtag'i altında birbirinden ilginç yorumlar göze çarpıyor.

İşte o tepkilerden bazıları;


Geri Dön