HABER

Son Dakika: Yangınları kontrol altına alma çalışmaları sürüyor! İşte il il yangınların son durumu

Türkiye'nin farklı illerinde yangınların kontrol altına alınması için çalışmalar bugün de devam ediyor. Son gelen bilgilere göre öğle saatlerinde İzmir'in Kiraz ilçesinden sonra Ödemiş'te de yangın çıktı. Bölgeye çok sayıda ekip sevk edilirken yangına havadan ve karadan müdahale edildi. Yaptığı son paylaşımda 14 yangının devam ettiğini belirten Bakan Pakdemirli, sosyal medyada gündem yaratan THK uçaklarıyla ilgili de açıklamalarda bulundu.

Son 3 gündür birçok ilde farklı noktalarda çıkan yangınlara müdahale devam ederken bir yangın haberi de İzmir'in Kiraz ilçesinden geldi.

Mersinlidere ve Olgunlar mahalleleri arasında, ormanlık alanda saat 14.00 sıralarında yangın çıktı.

Bölgeye İzmir Orman Müdürlüğü'ne bağlı 1 helikopter, 4 arazöz ve orman işçisi sevk edildi. Ekiplerin müdahalesi sonucunda yangın 1 saatte kontrol altına alındı.

5

dsdg

Yangında 2 dönüm alanın zarar gördüğü bildirilirken, ekiplerin bölgede soğutma çalışmaları sürüyor.

ÖDEMİŞ'TE DE YANGIN ÇIKTI

Öte yandan Ödemiş'in Gölcük Mahallesi'ndeki ormanlık alanda, saat 15.00 sıralarında, henüz belirlenemeyen nedenle yangın başladı. Bölgeye İzmir Orman Müdürlüğü'ne bağlı 1 helikopter ve 5 arazöz, orman işçileriyle sevk edildi. Ekiplerin yangına havadan ve karadan müdahalesi sonrası yangın kontrol altına alındı.

YANGIN1

Ayrıca, yangınlarla ilgili son durumu açıklayan Orman Genel Müdürlüğü 71 yangından 57'sinin kontrol altına alındığını belirtti. 14 yangın ise halen devam etmekte.

BAKAN PAKDEMİRLİ: ŞU AN AKTİF OLAN YANGINLARDA İYİYE GİDİŞ VAR

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yangınlardaki son duruma ilişkin yeni açıklamalarda bulundu.

Bakan Bekir Pakdemirli, yangınlara ilişkin yaptığı açıklamada "Şu anda aktif olan yangınlarda iyiye gidiş var" ifadesini kullandı.

Bakan Pakdemirli açıklamasının devamında şunları ifade etti:

"Aktif yangınlar Adana, Osmaniye, Antalya. Bu bölgede Hocalar tarafında tüten odaklarımız var. Etrafları çevrili olmadığı için kontrol altında demiyoruz. Mersin'de iyiye gidiş var. Kayseri ve Muğla'da da iyiye gidiş var. Marmaris'teki yangında ufak hasarlar var. Yerleşim yerlerinde şu anda tehdit yok. Tüm yangınlara 3 uçak, 9 İHA, 1 insansız helikopter, 38 helikopter, 680 arazöz, 55 iş makinesi ve tüm kamu kurumlarından 4 binin üzerinde personel ile mücadelelerimize devam ediyoruz. 3 Antalya'da, 1 Muğla'da kayıplarımız var. Bugünler son derece hassas günler.

"BU İŞİN GELİŞMİŞLİKLE, BATI MEDENİYETİ İLE ALAKASI YOK"

Temmuzdaki yangınlarla alakalı genel bilgi vermek istiyorum. Kanada'da temmuzda 1 milyon 250 bin hektar alan yandı. Geçen yıl Türkiye'de yanan alanların hepsinin toplamı 20 bin hektardır. Rusya'da temmuzda 1 milyon hektarın üzerinde alan yandı. Amerika'da temmuzda 94 bin hektar alan yandı. Avustralya'yı hatırlıyoruz, vurulan hayvanları hatırlıyoruz. Bu işin gelişmişlikle, batı medeniyeti ile alakası yok. Bu işin organizasyonla alakası yok. Bu anlamda ben orman teşkilatımıza teşekkür ediyorum. Bu noktada dünyanın en başarılı birkaç teşkilatındanız.

bakanlar

İMAR SÖYLENTİLERİNE BAKAN PAKDEMİRLİ'DEN YANIT

İmara açılma söylentiler var. Anayasa'nın maddesi, 'İmara konu edilemez, orman alanları daraltılamaz' der. Turizmle ilgili tesis yapılacaksa, zaten 40 yıldır, Özal'dan beri bunun şekilleri bellidir. Bunu da istismar etmeyelim. Telef olan hayvanlarımız var. İmha gerekiyor. Tarım Sigortaları bölgede, 1300 sera, 1600 hayvan sigortalı.

"BORÇLAR ERTELENECEK"

Zarar gören vatandaşlarımıza kredi borçları, TARSİM borçları ertelemesini sağlıyor olacağız. Yaban hayatında da kayıplarımız var. Bu son derece üzüntü verici."

PAKDEMİRLİ'DEN THK UÇAKLARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Pakdemirli, THK uçaklarıyla ilgili soruya, "Burada devletin tüm kurumları var. Maalesef bu konuyu istismar etmeye çalışıp uçaklar üzerinden bir şey söylebilir miyiz diyorlar. Coğrafyaya göre uçak değil de helikopterin daha iyi olduğu kararı alınmış. Bizim THK ile sorunumuz yok. Bu uçaklarla ilgili problem var. Bu uçak, uçabilecek kapasitede değil. Uçsa bile performans verebilecek kapasitede değil. Hala antikacı dükkanı gibi 1960'lardan kalma uçakları kullanalım tarzı açıklama yapılıyor. Envantere uçak alımı için sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla başladık. Uçakların tedarikçisi THK, bizim THK ile bir problemimiz yok. Bunu da söylemiş olalım. Burada inanın uzay aracı kullanmamız gerekse orman teşkilatı olarak bunu kullanırız." dedi.

ÇAVUŞOĞLU: ÖDEMELER YARINDAN İTİBAREN BAŞLIYOR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Hasar tespiti yapılan vatandaşlarımıza kısmi ödemeleri yarından itibaren Ziraat Bankası ile başlatıyoruz" açıklamasını yaptı.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

"Bir taraftan yangın söndürme çalışması diğer taraftan yardım çalışmasını yürütüyoruz. Önümüzdeki süreçte yangından etkilenen vatandaşlarımıza neler yapabileceğimizi değerlendirdik. Yangından 42 mahalle etkilendi. 27 mahalle tahliye edildi. 15 mahalle kısmen etkilendi. Tüm mahallelerimizdeki vatandaşlarımıza tüm ihtiyaçlarını ulaştırmak için koordinasyon merkezi kurduk. Yangın söndürme kadar sonrasında atılacak adımlar da önemli. Sahada tespit çalışmaları sürüyor. Tüm ihtiyaçları karşılayacağız, yaraları saracağız. Ağaçlarımızın yerine ağaçları dikeriz. Vatandaşlarımızın da tüm zararlarını gidereceğiz. Hasar tespiti yapılan vatandaşlarımıza kısmi ödemeleri yarından itibaren Ziraat Bankası ile başlatıyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığımız 8.5 milyon TL aktardı, Aile Bakanlığımız 5 milyon TL, AFAD'ımız 5 milyon TL, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız da 5 milyon TL aktardı.

"18 BİN ABONEYE ELEKTRİK VERİLEMİYOR"

18 bin aboneye elektrik verilemiyor şu anda. Bu mahallelerimize ve abonelerimize en hızlı şekilde elektrik verilmesi için çalışmaları sürdürüyoruz.

Valiliğimiz bir hesap açacak. Milletimiz cömerttir, gerekli desteği her zaman yapar. Nakdi yardım yapmak isteyenler valiliğimiz ile temasa geçebilirler. "

"PATLAMA NOKTASINDA GERGİNLİK VARDI"

Kundaklama şüphesiyle ilgili olarak soruya Bakan Çavuşoğlu yanıt verdi. Çavuşoğlu, "Farklı yerlerde aynı anda, aynı bölgede 4-5 ayrı yerde yangın başladı. Bazı şüpheliler de gözaltına alındı. Dün akşam bahsedilen olayda ise, Manavgat'taki bir mahallede, arkadaşlarımızın tespitine göre, Antalya merkezden gelen 3 kişi, burada kimlik sorma tartışmasından sonra kundaklama suçlamasıyla bir gözaltı olayı oldu. Vatandaşlarımızla polisimiz ve jandarma arasında bir gerginlik oldu. Vatandaşlar şüphelilerin oradan bırakılmasına değil, kendilerine teslim edilmesi talebinde bulunmuşlar. Bize haber verdiler. Ben de hemşehrileri olarak gittim, patlama noktasında gerginlik vardı. Kanunlar çerçevesinde muamele göreceklerini, soruşturma gerektiğini anlatmaya çalıştım. Her vatandaşın birisini şüpheli gördüğü zaman linç etmeye kalkarsa olmaz. Yangının verdiği etki ile insanların mal kaybı var, can kaybı var, bunların etkisiyle dün akşam biraz gergindi. Bizim tüm hemşehrilerimiz jandarmasını, polisini sever. Daha sonra sakinleştik, kucaklaştık. Doğru, bize de tepkiler oldu. Onlara da sonra teşekkür ettik" dedi.

BAKAN KURUM: EN GEÇ BİR AYDA BAŞLAYACAĞIZ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "Taşınma yardımlarını, eşya yardımlarını veriyor olacağız. Konutların inşasına en geç bir ayda başlayacağız" açıklamasını yaptı.

Bakan Kurum'un açıklamasından satır başları:

Çok büyük bir travma var. Vatandaşlarımız yangından ciddi anlamda etkilendiler. Biz de devletin tüm kurumları ile birlikte seferberlik ruhu ile, Bakanlarımızla, vekillerimizle, belediyelerimizle, vatandaşlarımızın yarasını sarmak üzere, AFAD, OGM, Kızılay, Jandarma, EGM, tüm kurumlarımız seferberlik ruhu ile mahalle mahalle yangın alanlarını geziyoruz. Söndürme işlemleri devam ederken, diğer taraftan defterdarlık, bakanlık ekiplerince tüm hasar tespitleri, zarar ziyan tespitlerini yapıyoruz.

"EN GEÇ BİR AYDA BAŞLAYACAĞIZ"

Dün Manavgat'ta 4 farklı noktada yangın başlamış 27 mahallemizi yoğun şekilde etkilemişti. 27 mahalle boşaltıldı. Manavgat doğu kısmında 300 yapı tespit ettik. Tamamı değil, kısmi etkilenme söz konusu. Manavgat'ın batı kısmında da yaklaşık 2000 yapı var. Toplamda 2300 yapının etkilendiğini düşünüyoruz. Çalışmalar yürütülüyor. 252 bina incelendi. Bu binalar teknik ekiplerimizce inceleniyor. Yıkık ve acilen yıkılacak toplamda 126 bağımsız bölüm tespit ettik. Taşınma yardımlarını, eşya yardımlarını veriyor olacağız. Hızlı bir şekilde konut inşası gerçekleştirmiş olacağız. Evrenseki'de bir okulumuz ağır hasarlı olarak tespit edildi. Bir camimiz az hasarlı tespit edildi. Konutların inşasına en geç bir ayda başlayacağız.

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU: BÖLGELERDE TOPYEKÜN SEFERBERLİK VAR

Bakan Karaismailoğlu, "Bölgelerde topyekün seferberlik var. Ekiplerimiz mücadele içerisindeler. Sıkıntılı bir süreç yaşıyoruz. Ulaştırma ve haberleşme açısından herhangi bir sıkıntımız yok. Mobil baz istasyonları bölgede aktif haldeler." diye konuştu.

"71 YANGINDAN 57'Sİ KONTROL ALTINA ALINDI"

Öte yandan yangınlarla ilgili açıklama Orman Genel Müdürlüğü, 71 yangından 57'sinin kontrol altına alındığını belirtti.

Müdürlüğün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Kahramanlarımız 28-30 Temmuz arasında çıkan 71 orman yangınından 57'sini kontrol altına aldı. Devam eden 14 orman yangınına durmadan, duraksamadan müdahalemizi sürdürüyoruz.

BAKAN PAKDEMİRLİ: KAYSERİ VE KAHRAMANMARAŞ'TAKİ YANGINLAR KONTROL ALTINA ALINDI

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, son 3 günde meydana gelen yangınlarla ilgili tabloyu paylaşarak bilgi verdi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Pakdemirli, Kahramanmaraş ve Kayseri'deki yangınların kontrol altına alındığını belirtti.

MİLAS VE BODRUM'DAN SEVİNDİREN HABER

Muğla Milas ve Bodrum Güvercinlik yangını kontrol altına alındı. Her iki bölgede soğutma çalışmaları devam ediyor.

EDİRNE'DE YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, "Edirne Keşan yangını kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları devam ediyor. " açıklamasını yaptı.

ADANA YÜREĞİR'DEKİ YANGINA MÜDAHALE

Adana'nın Yüreğir ilçesinde dün akşam saatlerinde Belören Mahallesi'ndeki makilik ve ormanlık alanda, henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

İhbar üzerine, bölgeye 15 arazöz, 5 su tankı, çok sayıda iş makinesi ve 100 personel sevk edildi.

Kontrol altına alınmaya çalışılan yangın bölgesinde, Yüreğir Belediyesi itfaiye ekipleri de görev yapıyor.

KOZAN'DA YANGIN 2 GÜNDÜR DEVAM EDİYOR

Kozan'ın Kızlarsekisi mevkisindeki ormanlık alanda 2 gün önce çıkan yangını söndürmek için bölgeye gönderilen ekipler, alevlere karadan müdahaleye devam ediyor.

kozan1

KOZAN'DAKİ İKİNCİ YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Öte yandan dün gece saatlerinde ilçeye bağlı Turgutlu Mahallesi'nde çıkan yangın sabah saatlerine kontrol altına alındı.

FEKE'DE DE YANGIN

Adana'nın Feke ilçesi Karacauşağı Mahallesi'ndeki ormanlık alanda gece saatlerinde henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. İhbar üzerine bölgeye çok sayıda arazöz ve söndürme ekibi sevk edildi. Ekiplerin yangını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor.

ALADAĞ'DAKİ YANGINA ÇOK SAYIDA EKİP MÜDAHALE EDİYOR

Aladağ'ın Boztahta Mahallesi'ndeki ormanlık alanda gece saatlerinde henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. İhbar üzerine bölgeye çok sayıda arazöz, iş makinesi ve yer ekibi sevk edildi. Rüzgarın da etkisiyle şiddetini arttıran yangın nedeniyle bazı evler tedbir amaçlı boşaltıldı. Ekiplerin müdahale ettiği yangını kontrol altına alma çalışması sürüyor.

aladağ1

Adana Valisi Süleyman Elban, Kozan ilçesindeki yangın bölgesinde incelemesinin ardından Aladağ ilçesi Boztahta Mahallesi'ndeki söndürme çalışmalarını takip etti.

ADANA VALİSİ: HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALIYORUZ

Boztahta Mahallesi'nde yangında mahsur kalan 10 kişinin kurtarılma çalışmalarını da takip eden Elban, burada yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

"Adana'mızın birçok yerinde maalesef yangın var. Allah’a şükür herhangi bir can kaybı ya da yaralanma hadisesi söz konusu değil. Ekiplerimiz yangın bölgelerinde canhıraş bir çaba içerisindeler. Temennimiz en kısa sürede yangının kontrol altına alınması. Hemşerilerimizin güvenlik, barınma, iaşe gibi konularda hiçbir sıkıntısı olmayacak, vatandaşlarımızın zarar görmemesi ve yangının bir an evvel kontrol altına alınabilmesi için her türlü tedbiri alıyoruz."

"ŞU AN İÇİN GÖZALTI DURUMU SÖZ KONUSU DEĞİL"

Vali Elban, yeniden Aladağ'daki yangın bölgesine giderek, söndürme çalışmalarını inceledi.

Yangının saat 03.00 civarında başladığını hatırlatan Elban, gece bölgeye gittiğinde rüzgarın da hızıyla alevlerin yayıldığını gördüğünü söyledi. Tedbiren boşaltılan mahallelerle ilgili de bilgi veren Elban, şöyle devam etti:

"Yangın bölgesinde 3 tane mahalleyi boşalttık. Burada da evlerimizde hasar var, hayvanlarımızda zarar olan, telef olan hayvanlarımız var, ahırlarımızda yananlarımız var. Allah'a şükür tek tesellimiz burada da bir can kaybı ya da yaralanma söz konusu değil. Burada da müdahalemiz çok yoğun şekilde devam ediyor. Zaten hemen barajın dibindeyiz hem havadan yangın söndürme helikopteri, uçakları hem de karada arkadaşlarımız yoğun şekilde çalışıyorlar. Kamu kurum ve kuruluşlarımızın hepsinden arazözler, iş makineleri de getirdik. Dolayısıyla burada yangın henüz kontrol altına alınmış diyemeyeceğiz ancak endişe edeceğimiz boyutlarda da değil, çok şükür."

Elban, gazetecilerin yangınlarla ilgili gözaltı olup olmadığı yönündeki sorusuna, "Şu an için gözaltı durumu söz konusu değil. Çok yönlü konuyu araştırıyoruz. Değişik ihtimaller var, en yüksek ihtimal elektrik kontağından. Elektrik tellerinin kopma ihtimali daha kuvvetli gözüküyor ancak şu an için kesin bir bulgu ya da değerlendirme yok. Şu an tek odaklandığımız şey yangının söndürülmesi. O söndürüldükten sonra muhtemelen yapılan çalışmalarda rapora bağlanıp kesin sonuç ortaya çıkar." şeklinde yanıt verdi.

MERSİN

Mersin'in Aydıncık ile Gülnar ilçesi arasında yer alan Pembecik Mahallesi'ndeki kızılçam ormanında 2 gün önce çıkan yangını söndürmek için bölgeye gönderilen ekipler, alevlere karadan müdahaleye devam ediyor. Sabah saatleri itibarıyla havadan müdahale yeniden başladı.

Rüzgarın şiddetini arttırmasıyla ilçe merkezi sınırlarına kadar yayılan ve Merkez Mahalle'de Taşmasa Seyir Terası çevresine yaklaşan yangın nedeniyle güvenlik güçleri tedbirlerini sürdürüyor. İlçe merkezine kadar yayılan yangın, daha önceden tedbir amaçlı boşaltılan bazı evlere kadar sıçradı. Elektrik sorunu da yaşanan bölgede yangın kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

aydıncık1

YANGIN İLÇE MERKEZİNE İNDİ: EVLER YANIYOR

Aydıncık Belediye Başkanı Ferhat Aktan, yangının ilçe merkezine indiğini söyledi. Yangında şu ana kadar can kaybının olmadığını bildiren Aktan, şöyle konuştu:

"Evler yanıyor. Sağdan soldan hep ateş düştü. 2 arazöz yandı, kaptanlarını kurtardık. Can kaybı yok. Çok şükür. Evler boşaltıldı. Müdahale devam ediyor. Rüzgar hızı çok fazla. Yurt ve üniversite binasını harekete geçirdik. Birçoğunu akrabalarının yanına taşıdık. Taşımaya devam ediliyor. Hepimiz çok kötü durumdayız. Tehlike geçmiş değil. Diğer mahallelere sıçrıyor. Allah yardımcımız olsun."

aydıncık2

SİLİFKE'DE YANGIN RÜZGAR NEDENİYLE ETKİSİNİ ARTIRDI

Silifke'de dün sabah saatlerinde ilk olarak Boğsak mevkisinde başlayan ardından Işıklı, Hırmanlı ve Yeşilovacık mahallelerine sıçrayan orman yangını şiddetli rüzgar nedeniyle etkisini artırdı.

mersin1

Yangını kontrol altına alma çalışmaları, Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, Büyükşehir Belediyesi itfaiyesi ve İlçe Emniyet Müdürlüğünün toplumsal olaylara müdahale araçlarınca (TOMA) sürdürülüyor. Sabah saatleri itibarıyla havadan müdahale yeniden başladı.

silifke

Yangın nedeniyle çift yönlü ulaşıma kapatılan Mersin-Antalya kara yolunda polis ve jandarma ekipleri önlem aldı.
Ekipler, sürücüleri güvenli yollara yönlendirdi.

Yangının etkili olduğu mahallelerde elektrik kesintisi de yaşandı.

silifke2

"MAHALLELERİMİZİ VE OTELLERİMİZİ TAHLİYE ETTİK"

Silifke Belediye Başkanı Sadık Altunok, alevlerin, birçok noktada etkisini sürdürdüğünü belirterek, şöyle konuştu:

"Gece saatlerinde rüzgarın artmasıyla yangınlar kontrolden çıktı. Mahallelerimizi boşalttık, boşaltmaya da devam ediyoruz. Otellerimizi de tahliye ettik. İnsanlarımızın can güvenliğini emniyete alıyoruz. Silifke'deki tesislerimizi hazırladık. Vatandaşları misafir olarak buralara yönlendiriyoruz. Rüzgarın durmasıyla biraz daha normale döneriz diye bekliyoruz ama gerçekten çok kötü bir durum."

ANTALYA

Gazipaşa’ya bağlı Küçüklü ve İnceğiz mahallelerindeki kızılçamla kaplı ormanlık alanda dün gece henüz bilinmeyen bir nedenle 4 farklı noktada yangın çıktı. Poyrazın da etkisiyle büyüyen alevler kontrolden çıkarak geniş bir alana dağıldı. Yerleşim yerlerini tehdit eden yangın nedeniyle bazı evlerdeki kişiler tahliye edildi. Gazipaşa Orman işletme Müdürlüğü, Antalya Büyükşehir Belediyesi Gazipaşa İtfaiye Birimi, sivil iş makineleri ve çok sayıda vatandaş yangını söndürmek için seferber oldu.

antalya1

Antalya Vali Yardımcısı Gazipaşa Kaymakam vekili Aydın Abak, yangın çıkan yerde incelemelerde bulunarak yangının durumu hakkında bilgi aldı. Kaymakam Abak, 4 farklı noktada yangının başladığını ve risk taşıyan meskenlerden tahliyelerin yapıldığını aktardı.

Gazipaşa’da 4 farklı noktada yangın çıktığını duyan vatandaşlar mahalle giriş ve çıkışlarında yabancı giriş çıkışını kontrol etmek amaçlı nöbet tutmaya başladı. Yangına müdahalenin sürdüğü belirtildi.

ANTALYA2

Ekipler, yangını kontrol altına almak için karadan müdahale ediyor.

OSMANİYE

Kadirli'nin Kazmacalı, Karatepe ve Bozkuyu köyleri arasındaki ormanlık alanda, önceki gün saat 13.00 sıralarında çıkan yangın devam ediyor. Rüzgarın da etkisiyle binlerce dönüm alanın kül olduğu yangın, dün akşam saatlerinde Karatepe Aslantaş Milli Parkı’na sıçradı. 6 köyün tahliye edildiği, 20 evin de hasar gördüğü yangın, Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi sınırlarına ulaştı.

OSMANİYE1

TARİHİ ESERLER TAŞINDI

Bir taraftan alevlere müdahale edilirken diğer taraftan da müzedeki tarihi eserler, Osmaniye Müze Müdürlüğü'ne tedbir amaçlı nakledildi. Ekiplerin, havadan ve karadan müdahalesiyle de alevlerin müzeye ulaşması engellendi.

YANGININ HIZI KESİLDİ

Yangının hızı ise 3'üncü günde etkin mücadele sonucu kesildi. Karatepe Aslantaş Milli Parkı’na bir noktada çevrilen yangının söndürülmesi için çalışmalara devam ediliyor.

Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, yangının söndürülmesinde önemli aşama kaydettiklerini, yanan alanı çevrelediklerini ancak rüzgarın hala 'risk' olarak değerlendirildiğini söyledi.

Kaynak: AA-DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 137 yorum
Kuzey yarım kürede başta İtalya olmak üzere tam 1000 tane orman yangını çıkmış.Sabotaj da olsa ihmal de olsa kuru sıcak ve rüzgar ile büyümüş. Yapanlar vatan hainidir, dünyanın en aşağılık yaratıklarıdır. Peki vazifesi söndürmek olanlar ne yapmış. Makam aracı, şatafat, yandaş zengin etme peşinde koşup tek bir yangın söndürme uçağı almamış. Elalem çıkanı kısa sürede söndürürken biz neredeyse tamamı yanmadan durduramamışız. Rusyadan kiralık yavaş helipkoterler ile rezalete çanak tutmuşuz. Yazık oldu güzelim vatanımıza....
Her şeyi siyasete yandaşa bağlamayın bir kere de... Amerika Avusturalya gibi ülkeler günlerce hatta aylarca söndüremedi yangını.
@hatem_aksu_1984 siyasei bakma cumhurbaşkanının 13 tane uçagı var ,heryıl yangından geçilmeyen ülkemizin ise kiralık 3 tane yangın söndürme uçağı var. şimdi kimi suclamak gerekiyor insnca düşünüp cevap ver . canlı canlı yanan hayvanlarımı canlılarımı suclayalım ne işiniz vardı ormanda diye .
İşten anlasın anlamasın her tarafa yandaş yerleştirilmiş hep bunların sonuçları
hırsızın hic mi suçu yok. kaç ülkede aynı anda 10 şehirde 57 farklı bölgede yangın başlıyor. evet hırsız ortağınızsa suçu yok.
Australia yangına müdahale bile etmiyor Aylardır yanıyor
@hatem_aksu_1984 Arkadaşım senin thk ambarında duran Türkiye'nin tek havadan yangın söndürme uçak filosuna sahip olduğunu belirten Gökçen Havacılık envanterinde, 2009 yılında alınmış 9 adet CL-215 Bombardier yangın söndürme uçağı olduğu belirtiliyor. Bu uçaklar nerede şimdi bunu sorgulayınca siyaset mi oluyor. Evet o dediğin ülkelerde de yangın oldu bu bir doğal felakettir ama o ülkeler ellerinde ki tüm imkanları sonuna kadar kullandı....
@01kalender o uçaklar cumhur başkanın degil devletin eger dedigin kadar varsa da tabi isterse 300 tane olsun kimi suçlayacaksın biliyormusun bunu yapan ateşin çocukları diye sitelerde yazılar yazan pkklı hdpli ona dolaylı olarak destek veren chp den soracaksın
@dogrucu35 aynı istanbul ankara adana mersin izmir antakya antalya belediyelerinde yandaşlar işe alındığı gibi dimi. sanki kendileri ayrımcılık partizanlık yapmıyor tamamemen tarafsız parti gözetmeksizin işe alıyorlar gibi ak sütten çıkmış kaşıksınız ya
@dogrucu35 siyasete bağlamama eleştirisini “ kendimi zorlayarak “ BİR NOKTAYA kadar anlamladırabilirim ama YANDAŞA bağlama konusunda ki düşünceyi anlayamadım !!!!
siz olsaydınız hemen sondururdunuz. memleket hepimizin sok elini taşın altına? yangınlar orda. klavyede yorum yazacağını sen git söndür. madem devlet yapamıyor sen yap...
şu begenmedigimiz Yunanistan'da bile 38 tane yangın söndürme uçağı varmış.hemen hemen aynı iklim koşullarına sahibiz.bizde uçan saraylar var.yazik geldiğimiz hale.goz göre göre yanıyor heryer.
ucak degil helikopter daha onemli sen ucakla kac sefer yapabilcen bos konusmayin ya 65 yerde ayni anda yangin baslamis
@emre_kizil_1930 ispat et bakalım. Yalan abad olmuşsunuz abad. Allah sizi ıslah etsin. Sana tek diyorum. Recep İvedik dedi Ya say balıkları bende aynısını diyorum
@erhan_celik_2021 Ormanları sizin dostlarınız yakıyor ondan sonra da yunanistanı övüyorsunuz.; utanmazlar; Allahtan korkmazlar.
@emre_kizil_1930 orman yangınlarında helikopte zararlı ‘pervaneler yangını büyütür .
Yaktında eline ne geçti tüm ormanı felç ettin içindeki tüm hayvanları katlettin eline ne geçti aşşalık insan :(
Geri Dön