HABER

Ağar'dan Demirel'e ziyaret

ANKARA (İHA) - 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar'a başarılı olması için tavsiyelerde bulunarak, "İlk seçimlerde DYP yüzde 45 oy almalıdır. DYP, derlenip ve toparlanıp eski gücüne kavuşmalıdır" dedi.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar ve beraberindeki Genel İdare Kurulu üyelerini kabul etti. Kuleli Sokak'ta bulunan Çalışma Ofisi'nde gerçekleşen kabulde konuşan Demirel, Ağar'ı Genel Başkanlığa seçilmesinden dolayı tebrik etti. DYP misyonunun çok önemli, tarihi olduğunu ve bunun bugün itibariyle devam ettirilmesi gerektiğini ifade eden Demirel, DYP misyonunun Türkiye devleti ve demokrasisi için lazım olduğunu kaydetti.

3 Kasım seçimlerini bir fırtına gibi estiğine ve bir takım şeyleri alıp götürdüğüne dikkat çeken Demirel, "Siyasetin merhameti yoktur. Olup bitenleri olduğu gibi göğüsleyenler yol alır, diğerleri geride kalır. Türk siyasetine müdahaleler olmasaydı, DYP olmazdı, AP olurdu. Yine müdahaleler olmasaydı, AP değil, DP olurdu. Misyonun kökü bellidir. Türkiye 50 senede çok şey öğrenmiştir ve daha da öğreneceği var" dedi.

"HALK SİYASETİN TÜM KURUMLARINA KARŞI GÜVENİNİ KAYBETTİ" 2000 yılında bölünmüşlük ve Türkiye'nin iyi yönetilmemesinin halk ile siyaset arasında kopukluğa sebep olduğunu ve halkın siyasete karşı olan itibarı ve itimadının kaybolduğunu ifade eden Demirel, "Halk siyasetin tüm kurumlarına karşı güvenini kaybetti. TBMM'deki tüm partileri dışarıda bıraktı. Bunun kusurunu halka aramamak lazım. Bu bir öfkenin eseridir. Halka küsülmez, kusur aranmaz. Siyasi parti halk için vardır, halk siyasi parti için değil. Türkiye'de siyasi partiler devlet ile millet arasında bir köprüdür. Bu köprü yıkıldığı zaman meydana gelen sonuç, 2002 seçimleri gibi olur. Alınan bu sonuçlara çok dikkat etmek gerekir. Halk sandığa küsmedi. Çünkü, çözümün siyasette meydana gelen dalgalanmayı yine siyasetle olduğunu biliyordu" şeklinde konuştu.
DYP'nin yeniden derlenip, toparlanarak eski gücüne kavuşacağını belirten ve DYP'nin oy oranının yüzde 9.5 olmaması gerektiğine işaret eden Demirel, bugün bir seçim gidilmesi halinde DYP'nin en az yüzde 20 oy alacağına inandığını söyledi.

Bu arada, Ağar'a yapılacak ilk seçimde yüzde 45 oy hedefi gösteren Demirel, şöyle konuştu:

"Gayretlerinizle parti derlenip toparlanacak ve hedefiniz yüzde 45 oy almak olacaktır. Seçimin iki hedefinden biri olan istikrar çıkmıştır. Ama temsilde adalet yoktur. Bundan sonra yapılacak bir seçimde hem temsilde adalet olacak hem de istikrar olacaktır. Şimdi hedef o. Ona göre çalışacağız. Bu çok rahatlıkla alınabilir."

Konuşmasında, Ağar ve GİK üyelerine başarılı olmaları için çeşitli tavsiyelerde bulunan Demirel, Türkiye'de seçmen profillerinin değiştiğini ve yeni seçmenlerle büyükşehirlere kulak verilmesi gerektiğini vurguladı. Ağar'a hiç yılmadan ve bezmeden yeni toplumun bünyesine göre siyaset yapmalarını öneren Demirel, şunları söyledi:

"Toplum ne istiyor ne bekliyor? Siyasi parti, partiye hangi yönü vermek istiyor. Burada bir partinin kimliği ve kişiliği önemlidir. Siyasi partinin kişiliği ve kimliğini koruyacaksınız. Yeteri kadar her şeyiniz var. Misyon çok iyi belirlenmiştir. Bizim misyonumuz, Türkiye'nin çimentosudur. Türkiye'nin her kişisini ve köşesini kucaklamak bizim misyonumuzun temelidir. Biz Türkiye'de değişim ve dönüşümü başlatıcısıyız. Bu misyonun devam etmesinde size büyük iş düşüyor. İlk işiniz kendi içinizi toparlamak. İkinci işiniz perdedekileri toparlamak. Sonra da Türkiye'de orta sahası önemlidir. Türkiye'de orta saha bugünkü hükümetin alternatifidir. Hiç bir sorununuz yok, önünüzde her şey açık. Size başarılar diliyorum."

Kabulde, Demirel'in devletin temel görevlerine uzun yıllar şekil ve yön verdiğini, bundan sonra yapacakları çalışmalarda değerli fikirlerini almaktan büyük onur duyacaklarını kaydeden Ağar, "Sizin engin devlet ve dış politika tecrübenizden istifade edeceğiz. DYP olarak kendi üzerimize düşen görevleri üstlenmek arzusundayız" dedi.

Bu arada, Demirel'in Çalışma Ofisi'nde bulunan masasının üzerinde duran Irak, Ortadoğu ve diğer ilgili konular hakkındaki kabarık dosyalar dikkat çekti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön