HABER

Ay, milyarlarca yıl önce Dünya'nın atmosferini Güneş'ten korumuş olabilir

Ay'ın 4 milyar yıl önce Dünya'nın atmosferini, daha aktif olan Güneş'ten korumuş olabileceği bildirildi.

Ay, milyarlarca yıl önce Dünya'nın atmosferini Güneş'ten korumuş olabilir

"New Scientist" sitesinin haberine göre, Apollo misyonları sırasında Ay'dan toplanarak Dünya'ya getirilen taş örnekleri, 4,2 ila 3,4 milyar yıl önce Dünya'nın uydusunun manyetik alana sahip olduğuna dair kanıt sundu.

Ay'ın, Dünya'ya bugünkünden 2 kat daha yakın olduğu bu dönemde sahip olduğu manyetik alanın, Dünya'nın bugünkü manyetik alanı kadar güçlü olduğu hesap edildi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansında (NASA) görevli bilim insanı James Green ve meslektaşları, bu bilgi doğrultusunda Ay'ın manyetik alanının Dünya ile etkileşimini ortaya koyan bir modelleme çalışması yürüttü.

AY VE DÜNYA MANYETOSFER YARATMIŞ OLABİLİR

Bilim insanları, o dönemde Ay ve Dünya'nın manyetik alanlarının bir araya gelerek, yüz milyonlarca yıl aktif kalan koruyucu bir manyetosfer yaratmış olması gerektiği sonucuna vardı.

Bu manyetosferin, Dünya'nın erken dönemine ait kilit soru işaretlerinden birini çözdüğüne, o zamanlar bugünkünden çok daha aktif Güneş'in yerkürenin atmosferini yok etmesinin önüne geçtiğine inanıldığı belirtildi.

Green, "Ay, Dünya için Güneş rüzgarına karşı önemli bir koruyucu bariyer sağlamış görünüyor. Bu dönemde Dünya'nın, atmosferinin devamlılığını sağlama kabiliyeti açısından kritik bir bariyer." değerlendirmesini yaptı.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
ALLAH CC HER ZAMAN BİZİ BİZDEN ÖNCE DÜŞÜNMÜŞTÜR.BUNCA GÜZELLİĞİ SUNAN ALLAH İÇİN BİZLER NE YAPITIK ACABA SORGULAMAK LAZIM...NANKÖRÜZ NANKÖR NANKÖR.
güzel bi tablo görsek sanatkarını merak ederizkainatta o kadar hassas bi düzen var ki tamamen sanat eseri her sanat bi sanatkâr gerektirir kainatın sanatkarı olan Allah swt yi ne kadar merak edip sıfatlarını ve fiillerini arastıriyoruz
Geri Dön