HABER

Babası canlı olarak gömülmüştü! Dedektif gibi iz sürerek yeni deliller buldu

Aydın, Nazilli'de çiftçi Rifat Özcan'ın canlı gömülerek öldürüldüğü cinayette tek sanık olan Kazım Tekeli 'müebbet' hapis cezası aldı. Karardan memnun olmayan Özcan'ın ailesi, davayı önce İstinaf Mahkemesi'ne, reddedilmesi üzerine de Yargıtay'a taşıdı. Cinayette birden fazla kişinin bulunduğunu düşündüklerini belirten Özcan'ın doktor kızı Hatice Özkayran, cinayet mahallindeki kanlı peçetede 1'i kadın 2 kişiye ait kan izleriyle ilgili DNA örneğinin hastanede değiştirildiği yönünde delile ulaştı.

Bereketli Mahallesi'nde oturan evli, 2 çocuk babası çiftçi Rifat Özcan (70), geçen 20 Ekim'de evine dönmedi. Bunun üzerine oğlu Aydın Özcan (48), yakınları ve mahalleli ile çevreyi aradı ancak babasını bulamadı. Rifat Özcan'ın motosikleti, asker arkadaşı olan ve arazi sınırı nedeniyle husumetli olduğu Kazım Tekeli'ye (70) ait Çubuklu mevkiinde mısır tarlasında bulundu.

Ayrıca tarlada normalin dışında bir tümsek fark edildi. Şüphelenen Aydın Özcan, durumu jandarmaya bildirdi. Jandarma tümsek olan bölgeyi kazdığında, başında darbe izi bulunan Rifat Özcan'ın cansız bedenini buldu. Olay yerinde yapılan incelemede bir küreğe el konuldu. Özcan'ın cansız bedeni, otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Cesedin bulunduğu tarlanın sahibi Kazım Tekeli ile Rifat Özcan'ın tarla anlaşmazlığı nedeniyle 3 yıldan bu yana husumetli oldukları belirtildi. Bunun üzerine gözaltına alınan Tekeli, tutuklandı.

OTOPSİDE CANLI OLARAK GÖMÜLDÜĞÜ ORTAYA ÇIKTI

Yapılan otopside Rifat Özcan'ın canlı olarak gömüldüğü ve saatlerce toprak altında kaldığı, ciğerlerinde biriken topraktan anlaşıldı. Tutuklanan Kazım Tekeli hakkında 'canavarca hisle öldürme' suçundan 'ağırlaştırılmış müebbet' istemiyle dava açıldı. Yargılama sonucunda Tekeli, 'müebbet' hapis cezası aldı.

Ancak Rifat Özcan'ın 2 çocuk annesi olan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. kızı Hatice Özkayran ile evli ve 2 çocuk babası oğlu veteriner Aydın Özcan, karardan memnun kalmayıp, avukatları Cem Demirtaş aracılığıyla üst mahkemeye itiraz etti. Avukat Demirtaş, cinayette birden fazla kişinin yer aldığını, dava sürecinde güvenlik kamerası görüntüleri ile HTS kayıtlarının yeterince incelenmediğini belirterek davanın tekrar görülmesini istedi. Ancak İstinaf Mahkemesi, bu talebi reddetti. Bunun üzerine Avukat Demirtaş, kararı Yargıtay'a götürdü. Dosya Yargıtay 1. Dairesi tarafından incelemeye alındı.

"DNA ÖRNEKLERİ DEĞİŞTİRİLDİ"

Cinayet mahallinde, babasına ait motosikletin yanında bulunan kanlı peçetelerin incelenmesinin ardından kan lekesinin biri kadın iki kişiye ait olduğu ortaya çıktı. Bu gelişmenin ardından Kazım Tekeli'nin aile bireylerinin de cinayete yardım ettiği şüphesiyle 10 yakınından kan örneği alındı.

"KAN ÖRNEKLERİ DEĞİŞTİRİLDİ"

Hastane kamera kayıtlarına ulaşan Özkayran, iddiaya göre, DNA eşleşmesi için alınan kan örneklerinin, Kazım Tekeli'nin akrabası olan ve hastanede sekreter olarak çalışan A.K. tarafından değiştirildiğine dair delile ulaştı.

Özkayran'ın bulduğu görüntülerden, Tekeli'nin akrabası olan ve hastanede sekreter olarak çalışan A.K.'nin temizlikçi kıyafetiyle kan alınan alana girdiği ileri sürüldü.

Diğer bir görüntüde ise alınan kan örnekleri sonuçlarının yer aldığı zarfı bir kişinin aldığı öğrenildi. Özkayran, daha sonra zarfı alan bu kişinin içindeki sonuçları değiştirdiği iddiasıyla, avukatı ile itirazda bulunup, kan örneklerinin İzmir Tıp Kurumu'nda yeniden alınıp, incelenmesini talep etti. Özkayran, elde ettiği delilleri de dosyaya konulmak üzere Yargıtay'a gönderdi.

"AĞABEYİM KANSER HASTASI OLDU"

Olayın üzüntüsü ile kardeşi Aydın Özcan'ın kansere yakalandığını belirten Hatice Özkayran, "Bu olay ailemizi mahvetti. Kardeşim 3 yıldır adaletsizliğin yaşattığı stres ve üzüntüden kolon kanseri tanısı aldı. Adaletin yerine gelmesini istiyoruz. Sosyal medyada '#RifatÖzcancinayetindeDNAfailleribulunsun' hashtagi ile destek kampanyası başlatacağız" dedi.

"FAİLLER BULUNUP CEZALANDIRILSIN"

Babasının öldürülmesine yardım edenlerin bulunmasını istediğini dile getiren Özkayran, şöyle devam etti:

"Deliller ışığında suçun birden fazla kişi tarafından işlendiği ortaya çıkıyor. Kamera görüntüleri, ses kaydı, zarflardaki değişiklik kadın ve erkek DNA'sında faillerini gizlemek için usulsüzlük yapıldığını gösteriyor." (DHA)

224a43fa362c1f16e15d2927d60f95fd

f6a905ef3cf755438bcbf77dcfc4d98b

f55939772623e062d9479c39c530d59d

6ae5a814f90aee877d6a3417d6d70d75

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
olayı ilk öğrendiğim zamanlar da çok üzülmüştüm ne hale geldi insanlik dedim evet klişe bir söz belki ama berbat bir duruma geldik insanlar tarih öncesi çağlardaki gibi barbarliklara geri dönüş yaptı nasıl hesap verilecek ahirette kimse düşünmüyor mu uzerindeki bir paçavranin hesabini veremeyen kisi kissasi hic mi ibret olmaz bizlere..
Öteki dünya yok kardeş, bu dünyada hesabını verdin verdin, yoksa geçmiş olsun
devlet artik hükumet oldu eskiden ikisi farkli kavramlardı artik birleşti. Ulkede akpye oy verenler bile hicbir devlet kurumuna güvenmiyor maalesef
Ne günlere kaldık Allah ım . Herkes kendi sorununu kendisi çözmeye çalısıyor . Yoksa takipsizlik ver geç . kapat dosyayı gitsin . Yazılacak çok şey var söylenecek tek kelime yok . Hepimiz aynı gemideyiz , çok bişey söylemeye lüzum yok . Herşey ortada . Tırnağın varsa başını kaşı .
eeer herzaman diyoruz geç gelen adalet adelet değil zulüm dür ve hastane çalışanı sekreterde katildir
Geri Dön