Bahçeli: Silivri zulümhaneye döndü

“Ergenekon” davası kararlarına tepki gösteren MHP lideri Devlet Bahçeli, masum ile suçluların birbirine karıştırıldığını savundu.

Bahçeli, “Silivri, TSK’nın yargılandığı bir zulümhaneye dönmüştür” dedi. Bahçeli, kararlarla ilgili bazı sorular da yöneltti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Ergenekon” davası kararlarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

İşte MHP liderinin konuşmasından satırbaşları:

Ergenekon davasında 275 kişi hakkında belirlenen kararlar açıklanmıştır. Mahkeme özellikle ağırlaştırılmış müebbet ceza konusunda çok bonkör davranmıştır.

Hukuk zihniyetinde olmaması gereken yorumlarda bulunmuştur. Üç kişiye iki kez ağırlaştırılmış müebbet, yedi kişiye ağırlaştırılmış müebbet, dokuzuna da müebbet ceza verilmiştir. 21 kişi suçsuz bulunmuş, 16 kişi de tahliye edilmiştir.

Hukukun kararlarına saygı duymak hepimizin uyması gereken başlıca kuraldır. Ancak hukuk saygıyı da hak etmelidir. Tarafsızlığı kalmamış, objektifliği tarumar olmuş bir hukuk anlayışına saygı duymak akla ve mantığa aykırıdır.

Ergenekon davasında dayanaksız şüphelerden hareket edilerek varılan sonuçlardan aşırı cezalardan malum bir azınlık dışında kimse memnun kalmamıştır.

AKP hükümetinin ise bir tek havalara uçmadığı şenlik düzenlemediği kalmıştır. Başbakan yardımcısı alay eder gibi ‘herkese geçmiş olsun’ diyerek yargının kararına saygı duyulmasından bahsetmiştir. Başbakanın danışmanı da, bu davanın bir hesaplaşma olduğunu belirtmiştir.

Evet doğrudur, Ergenekon davası cumhuriyet tarihinin en büyük hukuki hesaplaşmasıdır. Çünkü hesabı görülen Türk milletidir, hesabı kesilen TSK’dır. Hesaba çekilen vesayet darbe kılıfıyla Türkiye’nin temel ve milli kurumlarıdır.

Şimdi başbakan yada görevlendireceği bir kişi bize bu cevapları vermelidir.

Hükümetin atadığı, başbakan ile cumhurbaşkanıyla iki yıl boyunca aynı mesaiyi paylaşan emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un müebbet hapis cezasıyla cezalandırılması doğru ve yerinde midir?

Bu müebbet ceza verilmesi demek sayın başbuğ ve onun gibilerini ölüme mahkum etmek değli midir?

Örgüt yöneticiliği suçlamasından dolayı bu değerli komutanın yargılanması insanlığa sığacak mıdır?

13. Ağır ceza mahkemesi hangi delil ve tanıklara dayanarak, Türkiye cumhuriyetinin ortadan kaldırılacağı veya görevlerini yapmasının engelleneceği kanısına varmış mıdır?

Değil mi ki Türkiye Cumhuriyeti hükümetini devirme teşebbüsü sabit görülmüştür, o halde başbakan ve hükümeti hangi maksat ve gerekçeyle ilker başbuğ’u genelkurmay başkanlığı görevinde tutmuştur?

İlker Başbuğ, İmralı canisi gibi ağırlaştırılmış müebbet cezası almıştır. Şerefle şerefsizlik, şeytanla melek nasıl ayrıştırılacaktır? Bu olanların neresini doğru görelim, neresini kabullenelim?

Türkiye kötüye değil, çok kötüye doğru hızla gitmektedir. Bizi bir arada tutan hukuk ve adalet linç edilmektedir. Ülkemiz askeri darbe dönemlerinden sonra sivil nitelikli darbeyle karşı karşıyadır.

Mahkemeler AKP’nin arka bahçesi haline getirilmek istenmiştir. Başbakan çete mantığıyla devlet yönetmektedir.

Kafasının bozulduğu, eleştirilerinden bunaldığı tipini sevmediği, sesini beğenmediğini, siyasi tercihini benimsemediği kim varsa tuzaklar kurmakta ve darbeci olarak lanse etmektedir.

Balyoz kapsamında cezaevinde bulunan sayın Engin Alan’a Başbakan’ın kin ve garez dolu sözleri hala aklımızdadır:

“Bu ülkenin başbakanı, soruyorum sizlere bir anma törenine gider de, bir korgeneral ayağa kalkmaz mı? Kalkmadığı anda da bedelini öder. O ayrı mesele. Zaten de bedelini ödedi”

İşte bu ifade kişisel öfkeden dolayı, karanlık emellerin suçüstü halidir. Başbakan Erdoğan, sayın Alan’a bedel ödetmek, sayın Başbuğ’a haddini bildirmek için darbe davalarını paravan olarak kullanmış ve tüm atlarıyla saldırmıştır.

Böylesi intikamcı bir bakış, ilkel bir tavır demokrasiyle bağdaşmadığı gibi inançlarımızın hiçbir yerinde yoktur.

Herkese her hukuk öyle veya böyle gerekli olacaktır.

Bugünün azgınları, vicdansızları gün gelip kimsenin yüzüne bakamayacaklardır.

Darbeler karşı durmak ve karşı çıkmak demokrasinin zorunlu bir yönüdür.

Olaylardan husumet çıkararak bir yere varmamız beklenmemelidir.

Üç ihtilal 2 muhtıra yaşayan bir nesil olarak adaletin sağlanmasını çok önemsiyorum.

Demokrasiyi savunmak konusunda hiç kimse yalpalanmamalıdır.

Öncelikle Türkiye'nin ara rejim dönemlerinden ders alınmalıdır.

En ufak bir gecikme hali ve taviz gösterilmemelidir.

Darbeci bile olsa insanların insan olma hakkı vardır.

Kimseye işlemediği bir suç layık görülmemelidir.

TSK'da darbeci varsa ayıklanmalıdır.

Ama suçsuz insanları zan altına almaya kimsenin hakkı yoktur.

Türk ordusunun şahsiyetiyle oynamak maskaralık dışında hiç birşey kazandırmayacaktır.

Ergenekon'un temyiz aşamasında suçsuzların aklanması konusunda üzerine düşeni yerine getireceklerini ümit ediyorum.

Bilinsin ki askeri darbeci, suçlu, örgüt üyesi gibi göstermeye çalışanların kaybedecekleri gün uzak değildir.

Bu kutlu aydaki gelişmeler aziz milletimizi endişeye sevk etmiştir.

Olaylar, Mısır, Türkmen yurtlarından işlenen cinayetler, karışıklıklar, iç meselelerimiz arasında taki ettiğimiz gelişmelerdir.

Gözünü kan boyayan kaçakçılar, PKK'lılar yurdumuzu sarmıştır.

AKP'nin teröristlerle düşen kalkan utanmazlığı uğursuzluğu üzerimize çekmektedir.

İtibarımız 2 paralık olmuştur.

Sünepe bir iktidar bizi çıkmaza sürüklemektedir.

Ceylanpınar'da yaşananlar ve vefat eden kardeşlerimiz hepimizi kedere boğmuştur.

Bu kadar olay, üzüntü varken Başbakan Erdoğan tencere tava derdine, gençlerimizin peşine düşmüştür.

Başbakan Erdoğan iftarlarda davetlerde üfürmekle vakit geçirmektedir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 141 yorum
CHP BİTTİ AKP YE KESİNLİKLE TÜRK MİLLETİ OY VERMEYECEK KALA KALA MHP KALIYOR BDPLİ PEKAKACI TERÖRİSTLERE OY VERİLMEZSE
Kamuoyu araştırması mı yaptınız?
BAHÇELİ..MEHTAR.İ HUMAYUN.GİBİ BİR İLERİ İKİ GERİ..BİR YERDE DURDA..SENİ ANLAYALIM...KARMA KARIŞIK..SİYASET YAPIYORSUN..
chp"li bahçeli tencere tava hep ayni hava
3 ihtilal 2 muhtura .. bunları kim verdi. bugün yargılananlar ve bunların ataları değilmi.. boş boş konuşuyorsun...yada ne konuştuğunu ve ne istediğini bilmiyorsun.
abdullah öcalanla ortak hareket etseler veya biz PKK'lıyız onun adına çalıştık deseler bu kadar ceza almazlardı, birde bu yönden yorum yapın. KALDI Kİ Terörist başına bu kadar ceza verilmedi zannediyorum.
Sn. Bahçeli her zaman ki gibi dört dörtlük konuşmuşsun ama hem geç kaldın hemde radyo gibi sadece ses, görüntü yok , koskoca Bozkurt itlerin maskarası oluyor zaman, hariçten gazel değil kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda zamanıdır.
GERÇEKLER ORTAYA ÇIKTI MİLLET İZLE KARAR VER GAVURUN OYUNUNA GELME. http://www.youtube.com/watch?v=LQ3BcZLPys4
cıacı cemaatin,bobcuların ve bölücü hainlerin yorumlarına itibar etmeyiniz,,,
Arkadaşın dediği gibi hep gürlüyorsun icraat yok hep uzak duruyorsunuz hiç bir direnişte yoksunuz lafla olmuyor sizde elinizi taşın altına sokun 61 yaşındayım bunalıma gireceğim 12 eylül öncesi ve sonrası bu kadar mutsuz değildik,
yanlış yoldasın bahçelı nıye oyların artmıyor hal anlaymyon
sadece konuşmakla olmuyor, harekete geçmelisiniz. harekete geçenlere de terörist diyorsunuz bu ne çelişki böyle?
mhp'li değilim ama burda çok güzel konuşmuşsunuz Sayın Devlet Bahçeli.
sendemi salaksın
Peygamberimizin övgüsüne mazhar olmuş asil Türk Milletine şerefsizce saldıran, hırlayan, sırıtan alçaklara lütfen dikkat. Ellerine hiç bir dönemde bu kadar fırsat geçmedi. Eli kanlı bebek katili başta olmak üzere, yalakalar, diyalokçular, siyasi islamcılar, Allahla insanları kandıranlar, sahte müslümanlar, ABD/AB uşakları, Özetle Müslüman Türk Milletiyle hesabı olanlar, fırsat yakaladığını zanneden tüm köpekler uşaklarının emrinde ürüyorlar. Caminin duvarına değil mihraba yanaştılar.Anlaşılan ecelleri çok yakın. inşallah. Allah büyüktür.
Sayın Bahçeli sizde tayyip bey gibi alternatif partilere kucak açın gerekirse ayağına gidin mesela OSMAN PAMUKOĞLU VE SAADETTİN TANTAN ile partiniz bünyesinde birleşin millet artık YENİLİK VE HEYECAN bekliyor
Ecevit iktidarında bu millet iradesiyle seni meclise soktugunda , hükümette başbakan yardımcısı görevi ile iktidarı kurmuştunuz. o kadar erkektiniz ki Ecevit , Merve Kavakçı başörtüsüyle yemin etmek için meclise girdiginde Bu kadına haddini bildirin diye bagırmış sizin sıralarınızdan en ufak bi tepki veren olmamış ruhsuz cesetler haline gelmiştiniz. Apo elinize teslim edildiginde bile 7.5 saat toplantı yapmış ama idam alması için meclise dosyasını göndermeye cesaret bile edememiştiniz. Biz sizin ne oldugunuzu gördük , bu saatten sonra sizden cacık olmaz. Yani gölge etmeyin başka ihsan istemez.
SAYIN BAHÇELİNİN YORUMU GÜZEL BENCE
Bu herif oturduğu yerden kimin suçlu olup olmadığını biliyor, ama ne acayiptir ki bütün delilleri inceleyen savcılar, hakimler hepsi salak bilmiyor. YAHU BIRAK DEVLET EFENDİ BU İŞLERİ,KENDİNİ REZİL ETTİĞİN YETER.
HELAL SANA BAHÇELİ İŞTE BU BUNDAN SONRA AKPARTİYE OY YOK ELLERİM KIRILSAYDIDA VERMESEYDİM BUNLAR MÜSLÜMAN GÖZÜKEN MÜNAFIKMIŞ.MİLLİ DEDİLER HAİN ÇIKTILAR YAZIKLAR OLSUN BANADA BUNDAN SONRA BUNLARA OY VERENEDE
sız müzdarıp ınsanlar...bahcelıyı sıkayet edecegınıze neden secımlerde oy olarak demokrasının en guzel hakkını kullanmıosunuz.kımın neye oy verdıgını yuzde ellıyle gorduk.kım verdı bu hakkı mıllet verdı.versınler mhp ye yuzde 50 ne oluyo gorelım.sayın rahmetlı türkes vardı oy oranı kactı.neden vermedıler.cunku tırsıyodunuz.1980 olaylarını hatırlayın.ulkuculer sokakta namlunun ucundayken,zindanlarda ıskence cekerken zamanın refahının burokratları sımdının akp burokratları neredeydıler.muslumanız dıyen kul hakkına gırmez.siz doğuda pkk gıırerken alkıslarla nerdeydınız.apoya sayın dıyen basbakan!
Yedekler; makarnacılar,kömürcüler ,bölücüler ve yabancı hayranları zaten bahçeliyi sevmezler,sevmeleri de beklenmez.
10 YIL ÖNCE BU ÜLKEDE YOLLAR YOKTU , ÜLKEYE SON MODEL YOL YAPACAK ARAÇLAR YOKTU. 4 ÇEKİRDEKLİ BİLGİSAYARLAR , CEP TELEFONLARI , CLD TV.LER , SON TEKNOLOJİ ELEKTRONİK EV ALETLERİ BİLEN YOKTU. HEPSİNİ BU 10 YILDA KAZANDIK. DÜŞÜNSENİZE DOLAR BİR GECEDE 1.80 TL OLMUŞTU. ŞİMDİ NASIL EKONİMİ? BANKALAR ZENGİN TÜRK HALKINA KREDİ VERMEK İÇİN MİLLETİN PEŞİNDEN KOŞUYOR. BİNDİĞİMİZ SON MODEL ARABALAR YOKTU. TEKNOLOJİ VE ZENGİNLİK BOLLUK GELDİ ÜLKEYE. DOSTA GÜVEN DÜŞMANA KORKU SALIYORUZ ŞİMDİ HAMDOLSUN.
Ülkücüleri tenzih ederek yazıyorum ; Bahçeli denen şahsiyet, tayyibe her desteği verdin,şimdi hırsız kaçmış sen kafanı çıkartıp asarım keserim diyorsun utan bence utan,rahmetli başbuğ sağ olsa diline biber sürerdi emin ol, sen akp nin gizli eş başkanısın.
Sayın bahçeli koltuk uğruna,anap-dsp-mhp koalisyonu zamanında milliyetçiliği yok sayıp rahmeti bülent ecevit,in kuklası olmuştun.şimdi ise chp,ile seçim ittifakı yapıp acaba bir koltuk kapabilirmiyim düşüncesiyle kılıçtaroğlunun ağzıyla konuşmaya başladın.
sende bilgisayarda yorum yapmayı öğrenmişsin ya :-)) allahın koyunları. türkiye tamamen paramparça olduğunda, siz de bugünleri ararsınız. ne arayacaksınız ki, siz eşşeksinz, sırtınıza biri daha semer vurur
darbecide olsa insandir diyor.Ne zaman anlamislar insanin insan oldugunu.77-78-79 larda oldurulen insanlar neydi insan degiller miydi.insanlar evlerinden sokaga islerine gitmeye korkuyorlardi. zavalli insanlari oldurdunuz.simdi insan olduklarini anladiniz.generaller yakalandiklari zaman neredeydiniz tepki gostermediniz sesiniz cikmadi.Sayin gulmez sultan.
generaller eğer darbeci olsaydı onları asla tutuklayamazdınız günah keçisinden başka bir şey değiller. TÜRK MİLLETİ asla asla askerini yarı yolda bırakmayacaktır.
BUNDAN SONRA AKPYE OY VEREN BİLİNÇLİ OLARAK VATANA İHANET ETMİŞ OLUR, SAYIN BAHÇELİYİ TEBRİK EDERİM
helal sayın bahçeli...burda olumsuz yorum yapan arkadaşlar vahim gerçeği göremeyecek kadar kördür..sıranın kimde olduğu apaçık ortadadır...ADALET BİRGÜN HERKESE LAZIM OLACAKTIR...teröristler elini kolunu sallayarak TC yi tehtid ederek gezerken...ülkemin yegane savunucusu askerlerimiz yok Ergenekon yok balyoz yok 28 şubat adı altında hapiste..vizcdanım sızlıyor...biliyorumki bu müebbetlerin altında apoyu serbest bırakma planlarının bir parçasıdır...Tc GENEL KURMAY BAŞKANI TERÖRİST DEĞİLDİR...
bu millet koyun gelmiş koyun gidecek bilader.ülke paramparça olduğunda, biz naptık derler ama, nafile. onu da demezler aslında. bunlar eşek olmaya alışmış, sırtlarına biri daha semer vurur
Yahu senin konuşmaya hakkın varmı. Ne yolun belli ne siyasetin .sen değilmiydin Parti'ni meclise sokamadığın yıl başkan.şimdi ne oluyor 70'li yıllarda siz değilmiydiniz talebeleri hunharca öldüren ilk önce su iç sonra başını kaldır Alllaha bak
Ağzınıza sağlık
kimse ısrarla ülkücüleri sokaga dökmeye çalışmasın.birileri karılarının koynunda yatarken 5.000 şehid veren bir harekete kimse ne yapması gerektiğini ögretmeye kalkmasın.akp ve yandaşları özelliklede pkk ve uzantıları şunu çok iyi bilmelidirki...sabrında bir sonu vardır.er veya geç bir şekilde bu hesap sizlerden sorulacaktır.
apoyu affetmenin yollarını arıyolar kimlere ceza veriyolar
Gizli taniklarin ki dahil, cezalar verilirken göz önüne alinan delilleri yayinlayin, erkekliginizi o zaman görelim!
türkiyeyi yöneticek kapasitede insan bu ülkede ilçe başkanı olamaz çünkü siyasete girmez.meydan sizin atın tutun...
bu ülkede yıllardır dönen oyunları bilenlerden biride sayın Bahçelidir ama nedense kavga siyasetiyle yıllardır 3. parti olma yı seçmiştir bilerek
BOP UN TEK KORKUSU TÜRK MİLLİYETÇİLERİDİR.ASKERİ SİNDİRMEK İÇİN TÜRK ORDUSUNUN EN BAŞINDAKİ KOMUTANA MÜEBBET VERDİLER.TÜRK MİLLETİDE ONLARA MÜEBBET VERECEKTİR
BAHÇELİ TÜRK MİLLİYETÇİLERİNİ TEK PARTİ ALTINDA TOPLAMALISINIZ
yalçın küçük ve doğu perinçek'in cezasınıda fazla buluyormusun avukat bey
valla sen geldin geleli ne oy kaldı nede mhp gitte millet kurtulsun artık birde sen okumaktan baska ne biliyorsun hata yapacagındanmı korkuyorsun kötü kemal kılıştaroğlu bile doğal konusuyor artık senın ezbercı oldugun apacaık bellı GİT aRtık
Çok güzelde Sayın Bahçeli hep gürlüyorsun ama hiç yağmıyorsun...
bu ulke sizide gordu iyi olsaydiniz kalirdiniz basta demekki degilsiniz..
Diğer Haberler