HABER

Bakanlık'tan "kızamık" açıklaması

Sağlık Bakanlığı Bilimsel Bağışıklama Danışma Kurulu, son günlerde bazı gazetelerde kızamık hastalığıyla ilgili ölüm olaylarına ilişkin iddialar üzerine toplandı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın çağrısı üzerine toplanan kurul, kızamıkla ilgili şu açıklamayı yaptı:

Bakanlık'tan "kızamık" açıklaması

"Kızamık çocukluk çağında görülen hastalıklardan biridir ve bundan korunmanın tek yolu aşıdır. Kızamık aşısı kızamığa karşı son derece etkin ve güvenli bir aşıdır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre gelişmekte olan ülkelerde, aşılanmayan ve kızamık hastalığına yakalanan her 100 kızamık vakasından 1 ile 3'ünün öldüğü, hastalanan her 100 kişiden 6-20'sinde orta kulak iltihabı, ishal ve hatta zaturree gibi komplikasyonların ortaya çıktığı, bin kızamık hastasından berinde beyin iltihabı geliştiği, hastalık geçirildikten sonraki 2-10 yıl içinde ise 10 bin vakadan birinde kısaca Subakut Sklerozan Panensefalit (SSPE) denilen beyin iltihabı geliştiği bilinmektedir.

Kızamık aşısı uygulanmasının dünyada yaygınlaşmasından sonra kızamığın tüm komplikasyonları ve SSPE hastalığı görülme sıklığı hızla azalmaktadır. Kızamık aşısı ülkemizde 1970'lerden bu yana kullanılmaktadır. Ancak istenilen düzeyde aşılama oranlarına ulaşmadığı için kızamık hastalığı her 3-4 yılda bir salgınlara yol açmakta ve bu salgınlarda çocuklarımız hastalığa ve komplikasyonlarına bağlı olarak yitirilmektedir. Bunun önlenebilmesiçin sağlık görevlilerin ve anne-babaların aşılamalı yaygınlaştırmak için her çabayı göstermeleri gerekmektedirler. Kızamık aşısı en yüksek etkinin /koruyuculuğun elde edebileceği en erken dönemde çocuklar hastalıkla karşılaşmadan yapılmalıdır".

ANKARA (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler