Banka, bir eliyle verdiğini diğer eliyle aldı

Diyarbakır'da görev yapan bir memur, Adana'daki bir banka şubesinden aldığı kredi için kesilen 325 liralık dosya masrafını tüketici hakem heyeti kararıyla geri aldı.

Banka, bir eliyle verdiğini diğer eliyle aldı

Ancak diğer hesabını kontrol eden tüketici, bankanın kendisine ödediği paranın bu hesaptan kesildiğini fark etti.

Edinilen bilgiye göre, Yargıtay'ın bankaların kredi verirken dosya masrafı adı altında vatandaştan aldığı parayı iadesi yönünde içtihat oluşturması üzerine Diyarbakır'ın Hani ilçesinde görev yapan memur Türehan Serkan Kocaçiftçi de 2010 yılında Adana'daki bir banka şubesinden aldığı 40 bin lira tüketici kredisi için kesilen 325 lira dosya masrafını geri almak amacıyla Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurdu.

Hani Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyeti, Kocaçiftçi'yi haklı bularak bankadan paranın iadesini istedi. Ancak banka, karara itiraz ederek dosyayı Hani Asliye Hukuk Mahkemesi'ne taşıdı.

Mahkemenin icra kararı üzerine parayı ödemek zorunda kalan banka, Kocaçiftçi'ye 325 lirayı ödedi. Kocaçiftçi parayı aldığı için sevinirken, hesaplarını kontrol için bankanın ATM'sine gittiğinde ise şoke oldu. Çünkü kredi kullandığı hesabına 325 lira yatırılmış ancak başka bir kredili mevduat hesabından 380 lira kesilmişti. Bankanın Diyarbakır'daki şubesinden hesabındaki hareketlilik ile ilgili bilgi isteyen vatandaşa icra masrafları için başka bir bankaya yapılan 35 lirası EFT olmak üzere 380 lira çekildiği söylendi.

Paranın bilgisi dışında harcandığını belirterek dekont isteyen Kocaçiftçi'den banka personeli 12 lira ekstre ücreti istedi. Paranın iadesi için yeniden Hani Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyetine başvuran Türehan Serkan Kocaçiftçi, Hani Cumhuriyet Başsavcılığı'na usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle banka hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç yerinin Adana olduğu gerekçesiyle yetkisizlik kararı veren Hani Cumhuriyet Başsavcılığı, dosyayı Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 25 yorum
kredi yada kredi kartı almazsınız sorun kalmaz. aldıktan sonrada imzaladığınız sözleşmede dosya masrafındanda kart ücretlerindende bahsediyor. kabul etmiş sayılırsınız. kabul edip krediyi çekiyorsun sonra mahkemeye gidip ağlıyorsun. işmi bu.
ak parti dönemine kadar kim bu parayı geri almaya yeltendi de bu hükümet bankaya mecbur edecek sen harcamanı bilme sonra hükümete top at hayır kardeşim bankaların gasp olaylarına dur demeye çalışıyor peki sen ne yapıyorsun bankaya dur demek için kart eylemine katıldımı koca ülke hayır o zaman kimse konuşmasın hak eden millet 1 hafta benzin alma 1 hafta kart kullanma madem kim uyuyor buna beni bağlamaz ben binerim arabaya deyip millet birbirine kazık atıyor boş boş konuşmayın
HÜKÜMET HALKI BANKALARA MAHKUM ETTİ VATANDAŞINI BANKARA SOYDURAN BAŞKA ÜKE VARMI HAK ETTİHİNİZ GİBİ YAŞARSINIZ
oloooooooooooooooooooooooooooooooooo. devlet nerdesin. yaaa bir kErede şu bankalara bir ceza yazın be dolandırdığı vatandaşa 2 3 tirilyon verdir bankaya bak bir daha yapmazlar.ama ben gidip banka soysam hayatımı kaydırırsınız. BU DEVLETİ YÖNETENLER ALLAH(C.C) SİZLERİ BİLDİĞİ GİBİ YAPSIN.
hangi banka yazın da bilelim.
Bu dosya parası ne para arkadaş.Telli dosya mı bu teli altından kağıdı ipektenmi ne bu.
ey insanlar eeyyy TÜRK MİLLETİ artık aklınızı başınıza alın şu bankalarla ilişkilerinizi kesin sıkın dişinizi ve 1 2 ay kredi kartı kullanmayın bakın o zaman her şey düzelecek alışverişlerinizde kredi kartı kullanmayın 1 ay yyaa 1ay fazla değil bakın nasıl moraracaklar gelin başlatalım şu işi Diyeceksinizki nasıl geçiniriz kaptırdık kolumuzu... tamam ... Hiç değilse yıl sonuna kadar kredi katı ile taksitli alış veriş yapmayın sadece zaruri ihtiyaçlarınızı giderin HADİ YARIN BAŞLAYALIM KREDİ KARTI İLE TAKSİTLİ VE MECBUR KALMADIKCA HİÇ BİR ALIŞVERİŞ YAPMAYALIM
bankanın musteri bilgisi onayı olmadan para kesmesi gasptır,dava acması şart müşterinin
Bankacılık kanunları , daha ciddi şekilde gözden geçirilmeli.Aksi durumda her zaman kaybeden , tüketici oluyor.
Yok arkadaş ben kanun tanımayanlara karşı kanunla mücadeleye karşıyım. onların anladığı dilden konuşacaksın bedeli ne olursa olsun. çünkü bunlar artık çizgiyi aşalı çok oldu.
aynı şey benim de başıma geldi...ziraat bankası insanı çileden çıkarıyor maalesef pes ettiriyorlar....
arkadaşlar hic sızlanmayın acilen bütün bankalardan hesaplarınızı sıfıra indirin valla ben hepsini aldım banka bok gibi yakamdan inmiyor tekrar yatır diye ama boşuna onlara boyle cevap vermek lazım
bankalara bu hallerinden ciddi yaptırımlar lazım onlar soycak devlet bakacakmı başlarım öyle devlete herkezin sorunu var yinde bankalara yaptırım yaptıramıyorsunuz böle devletmi olur b ben kart aidatı istemiyorum illa alcaz diyorlar hala
üzülerek söylüyorum ne tarafa dönersen dön kıçın arkada kalır illaki bir boşluk bulmuştur banka :((
bankalar biz tuketicileri eviripte opuyo ceviripte bunlara devletin el atmasi lazim yoksa her zaman opulmeye mahkumuz
en nankör kedi bile, en güvenilir bankadan daha güvenilirdir..
hırsızlıktan başka bir şey değil verilebilecek en ağır ceza verilmeli. Paranı emanet ediyorsun babasının malı gibi kullanıyor. Ülke sanki bunların bunlar yönetiyor. Bu gibi hareketlerin en ağır şekilde maddi ve manevi tazminata tabi tutularak cezalandırılması gerekiyor. Ayrıca müşteri bu hakkını aramak için bir sürü işkence çekmek zorunda bırakılmasa ne olur sanki şimdi bu parayı geri almak için adam luğraşacak da uğraşacak adanaya gitsin memleketinde mi yapsın. Hırsızlık ortada zaten ne diye ordan oraya gönderiyorsunuz her şey gayet açık suç olduğu belli olan bir eylem için adalet ne bekliyor
HİÇ PES ETME KARDEŞ BEN DE SENİN GİBİ 4 BANKADAN DOSYA MASREFLARIMI TAS TAMAM ALDIM GIKLARI BİLE ÇIKMADI AYRICA ŞİMDİDE BANKASYA A DA KART ÜCRETİ ALIYOR BİLGİNİZ OLDUN SAĞLAMA ALIN
Bu ülkede KANUN var diyenin alnını karışlarım. kimse bu SOYGUNCULARA dur demeyecekmi bu ülkede. İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ'ne mi gidelim.
Birisi masraf keserim diyor kabul edene parayı veriyor.Diğeri ise kabul ediyor parayı alınca mahkemeye koşup altında imzası olan parayı geri istiyor.Sizce bunun hangisi dürüst?
Bankalar cami duvarına işemeye devam ediyor, çok sürmez yakında eline silahını alan bankaya girer ve önüne geleni delik deşik etmeye başlar. o zaman hükümet ve banka bu işin içinden çıksın bakalım nasıl çıkabilirse. Bir ülkenin hükümeti bankaların uygulamalarından şikayetçi olma lüksüne sahip değildir, gerekli yasal düzenlemeyi yapar ve uyulup uyulmadığını denetler. bu kadar basittir. halkı soyanlara göz yumanlar o zaman olacakları göze alıyor demektir. Başıma geldiği için biliyorum, tırsak biri olsaydım bana gömeceklerdi, ama banka müdürü dahil mum gibi oldular. Asla kanunları tanımazlar.
yani bankalar ne yapıp ne edip yine milleti soymaya devam edecekler ve hak aramakta zorlaşacak..
BANKALAR FAİZLE TOPLADIĞI PARAY, BELLİ BİR KAR KOYARAK İSTEYENE KIREDİ VEREREK PARA KAZANIR.TABİİ BU YAPILIRKEN ÜRÜN ÇEŞİTLEMESİ KAPSAMINDA .BAZEN FAİZ DÜŞÜK TUTULUR, MASRAF ADI ALTINDA BİR MİKTAR PARA ALINIR,YADA FAİZ YÜKSEK SÖYLENİR MASRAF ALINMAZ.TERCİH MÜŞTERİYE BIRAKILIR,MESELA AYLIK FAİZ ORANI 0.75 İSE MASRAF ALINMAZKEN 0.70 ORAN İÇİN 200 TL MASRAF ALINIR.ASLINDA 2 SİNDE DE BANKANIN ALDIĞI PARA AYNIDIR.VE TERCİHİ SİZ YAPARSINI.MASRAF KESİLEREK DÜŞÜK FAİZLE PARA ALIP SONRA MASRAF ALDILAR DİYİP MASRAFI GERİ İSTEME NE KADAR DÜRÜSTLÜKTÜR SİZ KARAR VERİN.ÇÜNKÜ MASRAF ÖDEYEN DAHA AZ FAİZ ÖDER
nihayet geldi teşekkürler
Hani bankacılıkla ilgili hükümet bir toplantı yapıp , bir takım şeyler kullanıcı adına iyileştirilmişti. Bu haberi çok iyi takip ettim. Hani nerde? Kimse tüketiciyi korumuyor? Dünyadaki diğer ülkelerde de bu şekilde mi işliyor bu kanunlar? Hiç sanmıyorum.2 ülke var.Venezuella ve Arjantin.O da devletlerinin diktatörlük politikalarından...ithlatı bile durduran ülkeler!
Diğer Haberler