HABER

Blair iddiaları reddetti

İngiltere Başbakanı Tony Blair, Avrupa Birliği'ndeki büyük ülkelerin, birliği kendi görüşleri istikametinde yönlendirmeye çalıştığına dair iddiaları reddetti.

Blair iddiaları reddetti

Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ile görüşmesinin ardından açıklamalar yapan Blair, büyük ülkeler arasındaki işbirliğinin, Avrupa'nın idare edilmesine yönelik bir amaç taşımadığını vurguladı. Bu ülkelerin ortak çalışmasının kesinlikle diğer ülkelerin dışlanması anlamına gelmediğini de vurgulayan Blair, bu çerçevede Avrupa savunması ve İran konusunda Avrupa'nın büyük ülkeleri arasında sergilenen işbirliğinin olumlu sonuçlarına işaret etti.

İngiltere, Almanya ve Fransa'nın gelecek hafta gerçekleştireceği üçlü zirve, aralarında İtalya ve Portekiz'in de bulunduğu çeşitli Avrupa ülkeleri tarafından eleştirilmişti.

İtalya, zirvenin Avrupa Birliği'nde yeni bir liderliğin dayatılması olduğunu öne sürerek davet edilmiş olması halinde toplantıyı boykot edeceğini açıklamıştı.

İran'ın nükleer silah geliştirmeye çalıştığı yönündeki iddialara da değinen Blair, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) Mart ayında yayınlayacağı rapora kadar bu konuda hüküm verilmemesi gerektiğini söyledi. İngiltere, Fransa ve Almanya dışişleri bakanlarının girişimleri sonucu İran'ın UAEA'ya bazı taahhütlerde bulunduğunu belirten Blair, "Raporlarını hazırlayana kadar beklememiz gerekir. UAEA, uluslararası bir komisyon olması bakımından bunu yapabilecek en uygun yerdir" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler