HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Bolivya’da darbe girişimi! Saray'a böyle girmeye çalıştılar

İçerik devam ediyor
İçerik devam ediyor

Latin Amerika ülkesi Bolivya’da ordu sokağa indi. O Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı kuşatan askerlerin daha sonra zırhlı araçlarla Saray'a girmeye çalıştığı görüldü. Bolivya Devlet Başkanı Luis Arce, ülkede bazı askeri birliklerin usulsüz şekilde harekete geçirildiğini belirterek, ordudan, demokrasiye saygı göstermesini istedi.

Bolivya'da askeri darbe girişimi yaşandı. Askerlerin Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı kuşattığı aktarıldı.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

Ekran görüntüsü 2024-06-26 230439

DEVLET BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA

Bolivya Devlet Başkanı Luis Arce, Bolivya ordusunun hükümet sarayını kuşatmasını kınadı ve demokrasiye saygı çağrısı yaptı. X sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Arce, "Bolivya ordusunun bazı birimleri tarafından bazı askeri birliklerin usulsüz şekilde harekete geçirilmesini kınıyoruz. Demokrasiye saygı gösterilmelidir." ifadesini kullandı.

BÖYLE GİRMEYE ÇALIŞTILAR

Bolivya'da askerlerin Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na girmeye çalıştığı anlar sosyal medyada paylaşıldı.
Yerel basında çıkan haberlerde, tank ve kapüşonlu askerlerin başkent Plaza Murillo Meydanı'ndaki sivilleri tahliye ettiği ve bölgeyi kordon altına aldığı kaydedildi.

Ekran görüntüsü 2024-06-26 230357

Haberlerde, Bolivya ordusunun üst düzey komutanlarının yürütmeye el koymakla tehdit ettiği öne sürüldü. Sosyal medyaya yansıyan haberlerde ise askeri birliklerin Genelkurmay Başkanlığı civarında konuşlandığı belirtildi.

Eski Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales ise sosyal meyda hesabıdan yaptığı açıklamada, silahlı kuvvetlerin "darbe" yapmaya çalıştığını duyurdu.

Morales, "Darbe yaklaşıyor. Genelkurmay Başkanlığındaki komutanlar, 15.00'te acil toplantı çağrısında bulundu. Kent ve kırsal kesimdeki tüm halkımıza demokrasiyi savunmaları için ulusal seferberlik çağrısında bulunuyoruz. Süresiz genel grev ilan ediyoruz. Silahlı kuvvetlerin, demokrasiyi ihlal etmesine ve halkı sindirmesine izin vermeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN KINAMA

Dışişleri Bakanlığı, Bolivya’da darbe girişimi haberleri sonrası meşru hükümetleri devirmeye dönük tüm eylemleri kınadıklarını açıkladı.
Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Seçimle işbaşına gelmiş olan Bolivya Hükümeti’ne yönelik bir darbe girişimi gerçekleşmekte olduğuna dair haberlerden derin endişe duyuyoruz. Bolivya’da demokratik düzenin ve istikrar ortamının süratle yeniden tesis edilmesini temenni ediyoruz. Bu vesileyle, her türlü darbe ve askeri müdahaleye karşı olduğumuzu ve meşru hükümetleri devirmeye dönük tüm eylemleri şiddetle kınadığımızı yineliyoruz” ifadelerine yer verildi.

En Çok Aranan Haberler