HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Cesedi günlerce aranmıştı... Murat Kartal cinayetinde kan donduran itiraf! 'Elleri kelepçeli halde çukura attık'

Büyükçekmece'de 4 günlük kazı çalışmaları neticesinde Murat Kartal'a ait ceset bir kolunda kelepçe ve başına poşet geçirilmiş olarak bulunmuştu. Murat Kartal cinayetiyle ilgili davada, 2 polisin da aralarında olduğu 11 sanık ilk kez hakim karşısına çıktı. Mahkemede cinayetle ilgili kan donduran bir itiraf geldi. Sanık Faysal Gezen savunmasında, "Mehmet Selim Baybaşin, Metin Atalan, ben ve diğer kişi, boş arazideki çukura Murat'ı bıraktık. Murat'ın elleri hala kelepçeliydi" dedi. İşte detaylar...

Cesedi günlerce aranmıştı... Murat Kartal cinayetinde kan donduran itiraf! 'Elleri kelepçeli halde çukura attık'

Büyükçekmece'de boş bir arazide günlerce süren kazı çalışmalarında cesedi bulunan Murat Kartal cinayetiyle ilgili davada, 2 polisin da aralarında olduğu 11 sanık hakim karşısına çıktı. Davanın Bakırköy 23. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki ilk duruşmasına, 8 tutuklu sanık ile bir tutuksuz sanık katılırken, 2 tutuklu sanık SEGBİS ile duruşmaya bağlandı. Taraf avukatları da duruşma salonunda hazır bulundu. Savunma yapan tutuklu sanık Abdulsamet Turgut, ölen kişi bir tanışıklığı olmadığını, milletvekilliği yapmış bir insan olarak, böyle bir işe karışacak kadar gözünün kararmadığını, suçsuz olduğunu söyledi.

3346098

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Duruşmaya tekerlekli sandalye ile katılan sanık Mehmet Emin Baybaşin, "Olayla ilgili hiçbir bilgim yoktur. Üç sanık dışında diğer sanıkları tanımam. Ben olayı emniyette duydum. Oğlumun öldürülmesi olayı nedeniyle, Murat Kartal ve ailesine husumetim yoktu. Oğlumun öldürülmesi davasına hiç katılmamıştım. Maktulü tanımam. Olaydan 1-2 ay önce felç geçirdim. Evde tedavim devam ediyordu. Desteksiz yürüyemiyorum. Yavuz Yavuztürk ile aile sorunları nedeniyle 4 yıldır görüşmüyorduk. Evimde bulunan peruk oğlumundu, annesi saklıyordu. Beraatimi istiyorum" dedi.

1644251763160

"ÇUKUR OLAN KISMA ELLERİ KELEPÇELİ OLAN MURAT'I BIRAKTIK"

Sanık Faysal Gezen, savunmasını diğer sanıklar ve izleyiciler olmadan yapmak istedi. Bu nedenle sanık ve izleyiciler duruşma salonundan çıkarıldı. Gezen, Mehmet Selim Baybaşin'in talimatıyla Metin'le birlikte araca bindiklerinde, Murat Kartal'ın başının öne düşük vaziyette olduğunu ve kendisine ses vermediğini, hep birlikte onu arabadan taşıyıp boş arazide bir çukura bıraktıklarını anlattı.

33460988

ÖLEN BAYBAŞİN'İ SUÇLADILAR

Sanık Metin Atalan da savunmasında şunları söyledi:

"Yavuz Yavuztürk dayıma o gün telefon geldi, sinirlendi. Birlikte yola çıktık. Bilmediğim bir yerde beklerken polis olduğunu anladığım iki kişi Murat Kartal'ı getirdi. Arabaya soktular. Dayım, 'Bizden habersiz polislerle iş çevirmişler' dedi. Sonra şatoya geçtik. Daha sonra şatoya Mehmet Selim Baybaşin geldi. Gelir gelmez şahsın nerede olduğunu sordu. Sonra bize kızarak, 'Siz buradan uzak durun' dedi. Mehmet Selim Murat'a, 'Sen benim yeğenimi nasıl öldürürsün' diye hakaret etti. Sonrasında aracın içerisinde de Mehmet Selim Murat'a kızıyordu. Aracı Faysal sürüyordu, yanına ben oturdum, arkada da Murat Kartal ile Mehmet Selim vardı. Murat hayattaydı, oturuyordu, darp edilmemişti. Şatonun dışına çıktık yanımızdan ekip arabası geçince, Faysal üzerindeki silahı dışarı attı. Biraz daha ilerleyince Mehmet Selim burada durun dedi. Murat'la Mehmet Selim aşağı indi, bizi de şatoya gönderdi. 15-20 dakika sonra Yavuz şatoya döndüğünde, şahsı metrobüse bıraktığımızı söyledik. Sonra Faysal'ın attığı silahı aramaya gittik. Murat arabaya ilk bindirildiğinde elleri kelepçeliydi, daha sonra kelepçesini kim açtı bilmiyorum"

O sırada sanık avukatı söz alarak "Google'a Mehmet Selim Baybaşin yazdığımda, atlı fotoğrafı çıkıyor. Bu kişi geçen yıl ölmüş. Sanığa bu fotoğraf gösterilebilir mi?" diye sordu. Sanık Atalan da fotoğraftaki kişinin şatoya gelen Mehmet Selim Baybaşin olduğunu söyledi. Mehmet Emin Baybaşin ise fotoğraftaki kişinin Ali Rıza ağabeyinin oğlu olduğunu söyledi.

1644251762500

"ADAM GEBERMİŞ GİTMİŞ BU KONUYU KAPATALIM"

Murat Kartal'ı gözaltına alan polislerden sanık Erdem Öntürk yaptığı savunmada, sanıklardan Yavuz Yavuztürk'ün Murat Kartal'a ulaşmak için kendisinden yardım istediğini anlatarak, "Bana Murat Kartal'ın telefon numarasını verdi. Ben de meslektaşım Fatih'ten yardım istedim. O da Murat Kartal'ın fotoğrafını ve evraklarını buldu. Olay günü Murat Kartal'a bir kafenin dışında ulaştık. Kendisine ifade vermesi gerektiğini söyledik. O da 'Tamam' deyip, araca bindi. Sonra Yavuz'u aradık ve buluştuk. Murat Yavuz'u görünce, 'Beni polise mi aldırtıyorsunuz?' dedi. Birbirlerinin üstüne yürüdüler" dedi.

Sanık Öntürk, "Biz de gidecektik fakat Fatih'in omzu kötü olunca gitmemeye karar verdik. Biz Silivri'ye dönünce Yavuz Yavuztürk'ün yeğeni Hasan beni aradı. Bana, 'Adam gebermiş gitmiş bu konuyu kapatalım' dedi. Benim dünyam başıma yıkıldı. Fatih'le birlikte kurban mı olduk diye düşündüm. Ne olduğunu netleştirelim diye kolluk birimlerine gittik. İyi niyetimizin kurbanı olduk" dedi.

Mahkeme duruşmaya yarın devam edileceğini belirterek, ara verildiğini açıkladı.

1644251773205

İDDİANAMEDEN

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 4 Şubat 2022'de cesedi Büyükçekmece'de bulunan Murat Kartal'ın, şüpheliler tarafından tasarlanarak öldürüldüğü belirtildi. Şüpheliler eski milletvekili Abdulsamet Turgut, Mehmet Emin Baybaşin ve Yavuz Yavuztürk'ün aralarında bulunduğu 11 şüpheli hakkında, 'Tasarlayarak kasten öldürme' suçundan, ağırlaştırılmış müebbet hapis, 'Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçundan da 4 yıldan 14 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Şüpheli iki polis memuru Erdem Öntürk ve Fatih Erkuş hakkında ise ayrıca 'Verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme' suçundan 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istendi.

DHA

En Çok Aranan Haberler