CHP'de kurultay günü: Çekişmeli Genel Başkanlık ve PM yarışı

CHP, 36. Olağan Kurultayı genel başkanlık ve Parti Meclis'i (PM) çekişmesine sahne olacak. Genel başkanlık yarışının Kemal Kılıçdaroğlu ile Muharrem İnce arasında geçmesi bekleniyor, parti içinde 'sol gövde' hareketi ise Parti Meclisi için mücadele edecek.

CHP'de kurultay günü: Çekişmeli Genel Başkanlık ve PM yarışı

CHP'nin 2 gün sürecek 36. Olağan Kurultayı'nda partiyi 2019'da yapılacak yerel, genel ve cumhurbaşkanlığı seçimine taşıyacak yönetim belirlenecek.

'Adalet ve Cesaret' temalı kurultayda, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun delegelerin büyük çoğunluğunun oyuyla 5. kez genel başkan adayı gösterilmesi bekleniyor. Gerekli imzayı bulması halinde Yalova Milletvekili Muharrem İnce, ikinci kez Kılıçdaroğlu'nun karşısına aday olarak çıkacak.

Kurultay'da asıl büyük çekişmenin ise 60 üyeli Parti Meclis (PM) üyeliği seçiminde yaşanması bekleniyor. 'Sol manifesto' çıkışı yapan eski Parti sözcüsü Selin Sayek Böke ve İlhan Cihaner'in öncülüğünü yaptığı ve kendilerini 'sol gövde' diye tanımlayan ekip ise PM için mücadele verecek.

CHP'nin iki gün sürecek kurultayına yaklaşık 10 bin kişinin davet edildi. Davetliler arasında KHK ile mesleklerinden ihraç edilmelerini protesto için yaptıkları açlık grevine, geçtiğimiz günlerde son vearen eğitimci/akademisyen Semih Özakça ve Nuriye Gülmen'in aileleri, Balyoz, Ergenekon davası mağdurları, sanatçı Fazıl Say, eski basketbolcu Mehmet Okur da bulunuyor.

CHP kurultayının merak edilenleri, Kılıçdaroğlu ve muhaliflerinin stratejilerine ve hedeflerine ilişkin kulislerde yapılan değerlendirmeler şöyle:

KİMLER ADAY?

CHP'nin Cumartesi ve Pazar günü yapılacak 36. Kurultayı'nın ilk gününde genel başkanlık seçimi yapılacak.

CHP Genel Başkan adaylığı için şimdiye kadar Yalova Milletvekili Muharrem İnce, eski İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocakasal ve eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu aday adaylığını ilan etti.

Ancak parti tüzüğü gereği 10'unu oluşturan 126 delegenin imzasıyla aday olunabildiği için Kılıçdaroğlu'nun karşısına kimin çıkacağı kurultay günü kesinlik kazanmış olacak.

Pazar günü için partinin en yetkili organı olan ve cumhurbaşkanı adayından, belediye başkanı adayı ve milletvekili adayına kadar 2019'da yapılacak 3 seçim için adayları belirleme yetkisine sahip olan Parti Meclisi ile Yüksek Disiplin Kurulu üyelikleri için seçim yapılacak.

Tüzük gereği 60 üyeli PM'nin 12 üyesi, genel başkanın belirlediği Bilim Yönetim Kültür Platformu kontenjanından belirlendiği için aslında 52 isim için seçim yapılacak.

PM üyeliğine aday sayısı konusunda ise rekor başvuru bekleniyor. Kılıçdaroğlu'nun genel başkan seçildiği 2010'dan bu yana en hareketli ve çekişmeli kurultay olacağına da işaret ediliyor.

KEMAL KILIÇDAROĞLU NE YAPACAK?

2010 yılında genel başkanlık koltuğuna oturan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, 5. kez aynı koltuğa oturmak için mücadele verecek.

CHP kurultaylar tarihine bakıldığında, genel 1980 darbesi sonrasında sadece CHP değil, tüm siyasi partilerde "kongrelerde genel başkan değişimi"nin neredeyse hiç yaşanmadı, ya da çok nadir olduğuna dikkat çekiliyor.

Zira il ve ilçe kongreleri genellikle genel kontrolünde yapıldığı için delege ağırlığı da genel merkezden yana oluşuyor. Kılıçdaroğlu'nun da bu nedenle bir genel başkanlık sıkıntısı yaşayacağı belirtiliyor.

Genel başkan olduktan sonra parti üyesi herkesin aday olmasının yolunu açan "çarşaf liste" uygulamasını yaşama geçiren Kılıçdaroğlu, 2 yıl önce yapılan kurultayda bu istediği isimlerden oluşan anahtar listenin delinmesini ve isteği dışındaki isimlerin yönetime girmesini engelleyememişti.

Bu durum, "parti içi demokrasi adına olumlu" bulunsa da, partinin vitrini olarak nitelendirilen MYK üyelerini belirleme konusunda Kılıçdaroğlu'nun elini daraltmıştı.

Kimi partililerin, PM'yi belirlemede genel başkana bütün inisiyatifi veren "blok liste" önerisi getirmesine karşın, Kılıçdaroğlu'nunbuna karşı çıktığı ifade ediliyor. Ancak kurultayda blok liste önerisi verilmesi halinde de genel merkezin buna müdahale etmeyeceği de belirtiliyor.

"SÜRPRİZ YOK"

Kılıçdaroğlu'nun, partinin oy yelpazesini genişletmek için hem milletvekili adayı olarak hem de parti yönetimine CHP kökenli isimleri alması, muhaliflerinin en büyük eleştiri malzemesini oluşturuyor.

Kulislerde, muhaliflerin "ithal aday" diye eleştirdiği isimlere bu kez çok fazla yer verilmeyeceği konuşulurken, genel merkeze yakın isimler kurultay sonrasında PM içinden seçilecek olan yeni MYK'nin, yani partinin vitrini ile ilgili hedefi "genç, tanınan, mücadeleci bir ekip" olarak ifade ediyor.

PM listesinde parti dışından adaylara yer vermeyeceği belirtilen Kılıçdaroğlu'nun, üyelerin büyük bölümünü ise değiştireceği ifade ediliyor.

Kılıçdaroğlu dagazetecilere yaptığı açıklamada, "Sürpriz isimler beklemeyin" diyerek, yeni yönetimde parti kökenli isimlere ağırlık vereceğinin mesajını verdi.

Kurultayda, "adalet, özgürlük, demokrasi" temalı mesajlar vermesi beklenen Kılıçdaroğlu'nun partisinin 2019 seçimlerine ilişkin stratejisinin ipuçlarını da kurultay konuşmasında vermesi bekleniyor.

BERBEROĞLU'NA ONUR ÜYELİĞİ

Parti yönetimi Kurultay'da tutuklu milletvekili Enis Berberoğlu için de özel bir çalışma yaptı. Bu kapsamda kurultay salonunda "Enis Berberoğlu'na özgürlük" kampanyası başlatılması kararı alındı. Berberoğlu, kurultayda verilecek önergeyle Parti Meclisi'nin de "onur üyesi" olacak.

Kılıçdaroğlu'na karşı adaylık ya da liste mücadelesi vermeye hazırlanan muhalifler, hesaplarını, genel başkanlık seçiminde ilk turda Kılıçdaroğlu'nu seçtirmemek üzerine yapıyor. Genel başkanlık seçiminin sonraki turlara kalması durumunda PM için pazarlık kozunun yükseleceği yorumları yapılıyor.

MUHARREM İNCE'NİN HEDEFİ: GENEL BAŞKANLIK YA DA CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI

2014'deki olağanüstü kurultayda Kılıçdaroğlu'nun ilk ve tek rakibi olan Muharrem İnce, "kazanamayacağı seçime bir daha girmeme" kararı almıştı. 2014'de 177 imza ile aday gösterilip 415 oy alan İnce, 250-300 arasındaki imzayla aday gösterilmesi halinde genel başkan seçileceği hesabı yapıyordu.

Sakarya, Yalova ve Bartın'ın açıkça destek verdiği İnce'ye en az 7 il örgütünün bulunduğu konuşuluyor. İnce, ikinci kez aday adaylığını ilan ederken, aday gösterilmek için gerekli imzaya ulaştığını açıkladı.

"Kaybeden değişmezse, kazanan da değişmez" sloganı ile delegeden oy istemeye hazırlanan İnce, yeniden aday olması konusunda CHP'nin 1972 kurultayını örnek gösteriyor:

"1972'de herkes İsmet İnönü'nün kazanacağına inanıyordu ama Bülent Ecevit kazandı ve CHP'yi ilk seçimde birinci parti yaptı."

İnce'nin genel başkan seçilse de seçilmese de önümüzdeki süreçte partisinin cumhurbaşkanlı adaylığına da talip olduğunu açıkladı.

"SOL GÖVDE" PM'Yİ ZORLAYACAK

16 Nisan referandumundan sonra "mühürsüz oy" konusunda partinin yeterince sert tepki ve refleks göstermemesini eleştirerek parti sözcülüğü ve MYK'den istifa eden İstanbul Milletvekili Selin Sayek Böke ve Genel Merkez'e muhalif duruşuyla bilinen İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner'in başını çektiği ekip CHP'nin "sol ve cumhuriyet değerleri" etrafında yeni politikalarla yoluna devam etmesini savunuyor.

Kendilerine "sol gövde" adını veren ekip, 2019 seçimlerinde gösterilecek adayları belirleyecek olan PM'de mümkün olduğunca fazla söz sahibi olmak istiyor.

Başlangıçta anahtar liste çıkarmayı ve 20 kişiyi PM'ye sokmayı planlayan ekip, parti üyesi olmayan gazeteci, aydın, sanatçıların da aralarında bulunduğu isimleri aday göstermek için genel merkeze, tüzüğün 12. maddesi uyarınca "MYK kararıyla üye yapılmalarının yolunun açılması"nı talebinde bulundu.

Ancak genel merkezden, son yapılan MYK'de 12. madde gereği hiç kimsenin üye yapılmadığı yanıtının geldiği öğrenildi. Bunun üzerine "sol gövde" ekibinde, anahtar liste yerine "bireysel" olma formülü ön plana çıktı. Delegelerle ve partililerle ofislerinde görüşme trafiği yürüten "sol gövde" önce parti yönetimine egemen olmayı, bir sonraki kurultayda ise genel başkan adayı çıkarmayı hedefliyor.

HUKUKÇULARIN ŞANSI NE?

Aday adaylıklarını açıklayan eski İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ile eski ARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun adaylık için yeterli imzayı toplamasının zor olduğuna dikkat çekiliyor.

Delege üzerinde gücü bulunmayan iki ismin geleceğe dönük, parti tabanına "ben de varım" mesajı verdikleri değerlendirmesi yapılıyor. Kocasakal, Enis Berberoğlu'nun tutuklanması sonrası başlatılan "Adalet Yürüyüşü"ne destek vermemesi nedeniyle de parti içinde eleştirilmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
BENCE SELAHATTİN DEMİRTAŞ VEYA SEZGİN TANRIKULU BAŞKAN ADAYI OLMALIYDI ZİRA ONLAR YAKIŞIR YENİ CHP’YE... SALİH MÜSLÜM DE BİR DAHA Kİ SEÇİME MİLLETVEKİLİ ADAYI OLSUN
Bu CHP seçmeninde gram akıl yok bay Kemal yine seçilir Muharrem İnce gibi birisi dururken neden böyle bir saçmalık yapar ki bir parti.. ama seçin seçin nasılsa bay Kemal AKP'ye çalışıyor CHP'ye değil seçin de yine AKP iktidar olsun
chp delegeleri insanların yorumlarını dikkate alın, kılıctaroğlundan olsa olsa delege olur, akıllı olun ve kılıctaroğlunu düşürün,sadece ses var hareket yok .
AHAA BOKS MAÇI BAŞLAYOR :) :) :) :)
CHP YE YENİ KAN ŞART KILIÇTAR OGLU ÖRTAK CUMHUR BAŞKANI ADAYI OLABİLİR CHP GENEL BAŞKANI DEGİŞMELİ VATANIN MİLLETİN TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN HAYRI İÇİN İŞLLH
halkin sesine kulak verin muharrem ince deyin
Chp ne kadar kurultay yaparsa yapsın lideri belli kemal çünkü chp de Türk ve müslüman azınlığın lider değiştirme gücü, takatı, becerisi yok. Alevi delegeler %65 kemalin adamı. yani hemen kızmayın 2gün sonra görüşürüz. lider kemal iktidar Akp.
@empome aleviler müslüman degilmi nasil bir yorum bu. Aleviler olmasa bu ülkede atatürkün ismi coktan unutulmustu, araplar gibi yasardiniz.
KAN DEĞİŞİKLİĞİ ŞART LÜTFEN GİDİN KILIÇTAROĞLU MUHARREM İNCE YOLUN AÇIK OLSUN MİLLETİM İÇİN HAKKINIZDA EN HAYIRLISI OLSUN
ya arkadaş bunlardan bir halt olmaz konu tarışmaya bile kapalı nokta.
chpnin de kaderi ne kötüymüş gelmiş geçmiş başındakilere bakınca, diğerleri yıllardır okul, bu hep sezonluk dikiş nakış kursu gibi. :)
sonuç belli olan birşey için ne kurultayı chp kimin eline geçti belli son yapılan istanbul il seçimleri bunun bir numaralı göstergesiydi güya Atatürkün partisi Atatürke hakaret edeni il başkanı yaptı çelişkiye bak ee şimdi de terörist seviçisi başkan kalaçak apo veya demirtaş gelse onlar başkan olurdu ama elimizde sadece inçe var hiç sevmem ama en azından gerçek Atatürkçü
uzatmanın bir anlamı yok imralıyı getirin sizde rahatlayın yıllarca tiyatro yapıyorsunuz.
chp ye sol görüşlü militan ruhlu masaya vuracak eleman lazım gençliği alıp götürecek yaşlılarla bu iş yürümez.
ANCAK BU KADAR PARLATILIR SÖZÜM ONA BAĞIMSIZ YAYIN ORGANI GENEL BAŞKANIN BELLİ OLAN BİR PARTİDE ÇEKİŞME VARMIŞ MASALLAR MASALLAR TABİ ALICISI OLDUKÇA SENDE MASAL ANLATACAKSIN Kİ SAFLAR SIK OLSUN
Diğer Haberler