HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Darboğaz nedir, neden olur? Bilgisayarda darboğaz nasıl çözülür? Ekran kartı darboğaz çözümü

Bilgisayarlardan beklenen verimin ve performansın alınabilmesi için donanım parçalarının uyumlu bir şekilde çalışması gerekmektedir. Bilgisayarlar gerek çalışma hayatı gerekse oyun dünyası için son derece önemli teknolojik cihazlar arasında yer almaktadır. Bu cihazları oluşturan donanım parçaları arasında herhangi bir uyumsuzluk, darboğaz denilen problemin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Peki, darboğaz nedir, neden olur ve bilgisayarda darboğaz nasıl çözülür?

Darboğaz nedir, neden olur? Bilgisayarda darboğaz nasıl çözülür? Ekran kartı darboğaz çözümü

Bilgisayarların çalışmasında büyük bir rol oynayan pek çok farklı elektronik parça vardır. Bu elektronik parçaların birbirleriyle uyumlu olarak çalışması son derece önemlidir. Bu bileşenlerde sorun olduğunda bilgisayarlar doğru çalışmayabilir. Bilgisayarlardan beklenen verim alınamadığında darboğaz denilen problemle de karşı karşıya kalınabilir. Bu durumda darboğaz testi işleminden faydalanılabilmektedir.

Darboğaz nedir?

Bilgisayarları meydana getiren pek çok önemli elektronik donanım parçası vardır. Bu donanım parçalarından birinde sıkıntı yaşandığında cihazın performansı da etkilenmektedir. Bilgisayardan beklenen verimin alınamaması kullanıcılar için ciddi bir sorun teşkil etmektedir.

Bilgisayar verimliliğinin herhangi bir donanım parçasından dolayı kısıtlanması, darboğaz olarak isimlendirilmektedir. Bu sorun yaygın olarak masaüstü bilgisayarlarda görülmektedir. Bilgisayar için yeni bir sistem toplarken ya da var olan sistemleri güçlendirmeye çalışırken bu problem ortaya çıkabilmektedir.

Bilgisayarların düzgün çalışabilmesi için seçilen donanım parçalarının güçlü ve uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Bilgisayarın doğru çalışmasında önemli bir etkene sahip olan işlemci, bellek, ekran kartı, monitör gibi donanım parçalarının birbirleriyle uyum içerisinde olması önemlidir. Bu donanım parçalarının birbirlerini besleyip beslemediğini öğrenmek için PC darboğaz testi yapılabilmektedir.

Darboğaz neden olur?

Bazı durumlarda bilgisayarlarda darboğaz denilen sorun görülebilir ve bu sorun çözülmediğinde cihaz doğru bir şekilde çalışmayabilir. Darboğaz probleminin ortaya çıkmasında birçok farklı faktör rol oynamaktadır. Bu faktörlerin biri işlemci bileşeni bir diğeri ise çoğunlukla ekran kartıdır. Ekran kartı ile işlemcinin birbirleriyle uyumlu olması, cihazın performansını olumlu yönde etkilemektedir. Bu bileşenler arasında herhangi bir uyumsuzluk meydana geldiğinde darboğaz problemi ortaya çıkabilmektedir.

Satın alınan ekran kartı çok güçlü olduğunda işlemcinin de güçlü olması gerekmektedir. Kart güçlü olup işlemci bileşeni güçsüz olduğunda uyumsuzluk görülür ve bu durum da darboğaz sorununa neden olur. Bilgisayarlarda bu sorunun olup olmadığını analiz etmenin yollarından biri darboğaz hesaplama araçlarını kullanmaktır.

Bilgisayarda darboğaz nasıl çözülür?

Darboğaz hesaplayıcı ile cihazı çalıştırılan donanım parçaları arasında uyum olup olmadığı hızlı bir biçimde kontrol edilebilmektedir. Bilgisayarlarda yaygın olarak görülen darboğaz sorununu çözmek için öncelikli olarak problemin hangi bileşenden olduğunu tespit etmek gerekir. Sorun hafızadan kaynaklı ise ekleme yapılarak kolayca çözülebilir. Ekran kartından şüphe ediliyorsa öncesinde ekran kartı darboğaz testi yapılabilir.

Darboğaz problemi bazı durumlarda yalnızca ekran kartından kaynaklı olabilir. Ekran kartı darboğaz çözümü ise eski ekran kartını değiştirmek ve yerine diğer donanım parçalarına uyumlu bir ekran kartı satın almaktır.

Express

En Çok Aranan Haberler