HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Depremde 50 saniye detayı! 'Eğer iyi bir erken uyarı sistemi olsaydı...' Beklenen Marmara depremine de işaret etti

Türkiye’yi kahreden depremlerin ardından uzmanlar incelemelerine devam ediyor. Depreme ilişkin yeni detaylar da ortaya çıkıyor. Doç. Dr. Serkan Irmak, Kahramanmaraş merkezli 7.7’lik ilk depremde kırılan fay çok uzun olduğu için yaklaşık 50 saniye sonra İskenderun ve Hatay civarında büyük enerji boşalımları olduğunu söyledi. Yıkıcı dalgaların oraya 50 saniye sonra ulaştığını belirten Irmak, “Bölgede iyi bir erken uyarı sistemi olsaydı 30-40 saniyelik bir zaman tanıma şansı verebilirdi” dedi.

Depremde 50 saniye detayı! 'Eğer iyi bir erken uyarı sistemi olsaydı...' Beklenen Marmara depremine de işaret etti

Kahramanmaraş merkezli depremler çok sayıda ilin yanı sıra özellikle Hatay'da büyük yıkımlara ve can kayıplarına yol açtı. Uzmanlar ise depremin ardından depreme, yıkıma, fay hatlarına ve kırıklara ilişkin araştırmalarına devam ediyor. Uzmanların araştırmaları sonrası her geçen gün depreme ilişkin yeni ayrıntılar da ortaya çıkıyor. Son olarak ortaya çıkan 50 saniye detayı dikkat çekti. Erken uyarı sistemine vurgu yapılan o detayda, beklenen Marmara depremine ilişkin de önemli ifadeler kullanıldı. İşte tüm detaylar...

YIKICI ETKİNİN 50 SANİYE SONRA İSKENDERUN VE HATAY CİVARINDA BÜYÜK ENERJİ BOŞALIMLARINA NEDEN OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Depremlerin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Tuncay Taymaz başkanlığında toplanan ve aralarında Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü'nde görevli Doç. Dr. Serkan Irmak’ın da bulunduğu ekip, depremin karakteristik özellikleri hakkında incelemelerde bulundu. Fay düzlemi üzerindeki 3 boyutlu yırtılma modellemesini de çıkaran ekip, 6 Şubat günü saat 04.17’de meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 7.7'lik depremin 3 fay segmenti üzerinde meydana geldiğini ve yıkıcı etkinin yaklaşık 50 saniye sonra İskenderun ve Hatay civarında büyük enerji boşalımlarına neden olduğunu belirledi.

3ec4f3a35805cb762e0845eb446890ef

Depremin yıkıcı etkisinin, depremin başlangıç etkisinden kısa bir süre sonra kuzeydoğu ve güneybatı yönüne doğru ilerlediğini ifade eden Doç. Dr. Serkan Irmak, “Yapmış olduğumuz çalışmada depremin yırtılma mekanizmasıyla ilgili ilginç sonuçlara ulaştık. Birinci depremde 3 farklı segmentin kırıldığını görmekteyiz. Deprem başladıktan sonra Pazarcık- Nur Dağı adını verdiğimiz küçük bir segmentte kırıldıktan 9 saniye sonra yırtılma kuzeydoğuya doğru ilerliyor ve daha sonra güneybatıya doğru ilerlemese devam ediyor. Üç farklı segmentin bu depremde kırıldığını görmekteyiz. Üç segment boyunca farklı enerji boşalımlar var” ifadelerini kullandı.

5f0685eb0b79db730c1663b7e7643e15

"BÖLGEDE İYİ BİR ERKEN UYARI SİSTEMİ OLSAYDI İNSANLARA 30-40 SANİYELİK BİR ZAMAN TANIMA ŞANSI VEREBİLİRDİ"

Depremin başladığı ilk andan yaklaşık 50 saniye sonra farklı illerde yıkıcı etki gösterdiğini anlatan Doç. Dr. Irmak, şöyle konuştu:

“İlginç özelliklerinden bir tanesi de kırılan fay çok uzun olduğu için kırılma başladıktan yaklaşık 50 saniye sonra İskenderun ve Hatay civarında büyük enerji boşalımları görmekteyiz. Yani depremin oluş anından itibaren yaklaşık 50 saniye sonra orada enerji boşalımlarının olması aslında yıkıcı dalgaların oraya 50 saniye sonra ulaştığını gösteriyor. Eğer bölgede iyi bir erken uyarı sistemi olsaydı belki bu deprem olduktan sonraki süreç içerisinde insanlara depreme olan konumlarına göre 30-40 saniyelik bir zaman tanıma şansı verebilirdi.”

13ee0a78c7e92dfc956aed9a7c0851f6

"BEKLENEN MARMARA DEPREMİNDE ÇOK DAHA KISA OLACAKTIR"

Bu durumun olası depremlerde erken uyarı sistemi olarak da kullanılabileceğini belirten Doç. Dr. Irmak, “Erken uyarı sinyali deprem olduktan sonra gelen bir sinyal. Önceden belirleyen bir sinyal değil. Deprem olur, yıkıcı dalgaların size kaç saniye sonra geleceğini ancak öğrenme şansınız olur. Dolayısıyla bu 50 saniye sonraki enerji boşalımı çok büyük bir alanın kırılmasıyla ilişkili olan bu depreme özel bir olay. Beklenen Marmara depreminde bu kadar büyük zaman veya bu kadar fazla bir erken bir uyarı sistemi sinyalinin 50 saniye civarında olacağını düşünmüyorum. Çok daha kısa olacaktır ama kısa olması da insanları karamsarlığa itmesin. Kısa zamanda bile önemli sanayi tesislerinin, metro hatlarının, hızlı tren gibi ulaşım araçlarının deprem sonrası oluşabilecek ikincil afetlerin önüne geçilebilmesi için kullanılabileceğini düşünüyorum” diye konuştu. (DHA)

6775020b4bbc4fd6cb849414a976896a

cc460cdd6069c2650e8245530313a8ef

e7942fda6616919c39c9297324eff51c

Youtube


En Çok Aranan Haberler