HABER

Görev başında katledilen doktor Ekrem Karakaya son yolculuğuna uğurlandı! Kahreden sözler: Siz herhalde Ekrem’e benzettiniz

Konya'da kardiyoloji uzmanı Dr. Ekrem Karakaya görevi başında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Ekrem Karakaya'nın hayatını kaybetmesi sonrasında olayın yaşandığı klinik, kapısına 'Cenazemiz var. Hasta bakılmayacaktır' yazısı asılarak, kapalı tutuldu. Karakaya, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın da katıldığı cenaze töreniyle son yolculuğunda uğurlandı. Karakaya'nın abisinin ise cenazede kardeşiyle anlattığı anısı yürekleri yaktı.

Görev başında katledilen doktor Ekrem Karakaya son yolculuğuna uğurlandı! Kahreden sözler: Siz herhalde Ekrem’e benzettiniz

Konya'da dün sinir krizi geçiren ve başka bir hastanede güvenlik görevlisi olduğu öğrenilen Hacı Mehmet Akçay'ın silahlı saldırısı sonucunda kardiyoloji uzmanı Dr. Ekrem Karakaya hayatını kaybetti. Türkiye'yi şoke eden olayın yaşandığı klinik, kapısına 'Cenazemiz var. Hasta bakılmayacaktır' yazısı asılarak, kapalı tutuldu. Karakaya, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın da katıldığı cenaze töreniyle son yolculuğunda uğurlandı. Tören sırasında zaman zaman alkışlı protesto yapıldı, tekbir getirildi. Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan acılı aileyi arayarak taziyelerini iletti.

doktorun-olduruldugu-klinigin-kapisina-cenazemiz-var-yazisi-asildi-_9696_dhaphoto1 (1)

KARAKAYA'YI ÖLDÜRDÜ SONRA DA İNTİHAR ETTİ

Yunak Devlet Hastanesi'nde güvenlik görevlisi olarak çalışan Hacı Mehmet Akçay (39), iddiaya göre, 7 Haziran günü kalp krizi geçiren ve kaldırıldığı Konya Şehir Hastanesi'nde anjiyo ameliyatı sonrası yaşamını yitiren annesi Kezban Akçay'ın (58) ölümünden sorumlu tuttuğu kardiyoloji uzmanı Dr. Ekrem Karakaya'yı tabancayla vurarak öldürdü. Akçay ardından, silahın namlusunu başına dayayıp tetiği çekerek intihar etti.

doktorun-olduruldugu-klinigin-kapisina-cenazemiz-var-yazisi-asildi-_9696_dhaphoto3 (1)

ACİL SERVİSLER DIŞINDA HİZMET VERİLMİYOR

Saldırının ardından sağlık çalışanları 7-8 Temmuz tarihleri arasında iş bırakma eylemi kararı aldı. Bu nedenle bugün başta saldırının yaşandığı Konya Şehir Hastanesi olmak üzere hastanelerde acil servisler dışında hizmet verilmiyor.

KAPIYA BU YAZI ASILDI

Konya Şehir Hastanesi'nde saldırının gerçekleştiği kardiyoloji kliniğini kapısına, 'Cenazemiz var. Hasta bakılmayacaktır' yazısı asıldı. Kliniğin kapısı da kapalı tutuldu.

KARAKAYA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Karakaya'nın cenazesi Develi Devlet Hastanesi morgundan alınarak Yeni Mahalle'deki baba evine getirildi. İlçeye gelen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, evin önündeki taziye çadırını ziyaret etti. Koca, Karakaya'nın ailesine, ağabeyi Mehmet Murat Karakaya'ya sarılarak başsağlığı diledi.

"SANA DAHA DOYAMADIK"

8 çocuklu ailenin üçüncü çocuğu olan Karakaya'nın kız kardeşleri, eşi ve yeğenleri, "Şehit Uzm. Dr. Ekrem Karakaya" yazan tabutun başında gözyaşı döktü. Kız kardeşleri, "Sen bizim hem babamız hem ağabeyimizdin, sana daha doyamadık." diyerek ağladı.

AA-20220707-28357594-28357593-KONYADA_OLDURULEN_DR_EKREM_KARAKAYA_KAYSERIDE_TOPRAGA_VERILDI (1)

BAKAN KOCA DA KATILDI

Karakaya'nın naaşı, cenaze aracıyla Cumhuriyet Meydanı'na getirildi. Buradaki törene Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, doktorlar ve vatandaşlar katıldı.

"TERÖRLE VERDİĞİMİZ SINAVI SAĞLIKTA ŞİDDET İÇİN DE VERECEĞİZ"

Cenaze töreninin ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, teröre verilen sınav gibi sağlıkta şiddet için de vereceklerini kaydederek, "Bugün tarifsiz bir acı yaşıyoruz. Başkasını yaşamını korumak için yemin eden bir hekimimizin canına kıyıldı. Bir baba, bir evlat, bir eş, bir hekim kardeşimizi hayattan kopardılar. Canice katledildi. Şehidimiz Dr. Ekrem Karakaya’ya Allah’tan rahmet diliyor, ailesine, yakınlarına, sağlık camiasına başsağlığı diliyoruz. Terörle verdiğimiz sınavı hep birlikte sağlıkta şiddet için de vereceğiz. Hiçbir hekim arkadaşım, hiçbir çalışan arkadaşım asla yalnız olduğunu hissetmemeli. Devlet iradesinin, bütün gücüyle yanımızda olduğunu bilelim. Vatandaşlarımıza, halkımıza, özellikle hekim arkadaşlarımıza, sağlık çalışanlarımıza daha çok saygı ve özellikle önemli bir tutum bekliyorum. Sağlık çalışanlarımıza, hekim arkadaşlarımıza kalkan her el toplumumuzun, halkımızın canına kast etmiş anlamına geliyor. Milletimizin başı sağ olsun" dedi.

PROTESTO YAPILDI

Tören sırasında zaman zaman alkışlı protesto yapıldı, tekbir getirildi.

İKİ ÇOCUĞU VARDI

Konuşmanın ardından cenaze namazı kılındı. Sağlık Bakanı Koca'nın da omuz verdiği tabut, askeri törenle cenaze aracına konuldu. Karakaya'nın naaşı Şehir Mezarlığına defnedildi. Karakaya'nın Elif ve Sena adında 4 ve 5 yaşlarında iki kız çocuğu olduğu öğrenildi.

DOKTORUN ABİSİNDEN AÇIKLAMA: 7/24 ÇALIŞMIŞTIR, ŞAHİDİM

Görevi başında öldürülen doktorun ağabeyi Ahmet Karakaya yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

"Bir şey hatırlatmak istiyorum; tedavi etmekle şifa vermek farklı şeyler. Doktor tedavi eder, şifa veren Allah’tır. Ekrem kardeşim kendisine saldıran saldırganın annesini tedavi etmiş anjiyoda olabilir tehlikeli işler, riskli hastalıklar annesi vefat etmiş ama kardeşi annesi vefat ettikten sonra şifayı Ekrem’de bulmuş ‘senin yüzünden vefat etti, seni öldüreceğim’ demiş. Biz bunu lanetliyoruz. Ekrem kardeşim burada bulunan her doktor kardeşim gibi hastasını muayene etmiş onunla en güzel şekilde ilgilenmiş ve doktorluk şahsiyetini en yükseklere taşımıştır.

Ben şuna şahidim, değerli doktor arkadaşlar tıp camiası; Ekrem kardeşim 23 yıldan beri doktorluk vazifesi görüyor. İnanın bir hafta 10 gün tatil yapmadık birlikte 7/24 çalışmıştır şahidim. Bir tane resmi hastası varsa bin tane de gayri resmi hastası olmuştur. Kalp hastası değildi sadece bunun yanında mide rahatsızlığı olan karın rahatsızlığı olan iş rahatsızlığı olan herkes ona başvuruyordu, hepsi ile ilgileniyordu.

"SİZ HERHALDE EKREM'E BENZETTİNİZ"

Bunun dışında ben Develi’de gezerken simam biraz kardeşime benziyordu. Ayağa kalkıyordu insanlar ben gelirken ben tahmin ediyordum. Bunlar Ekrem için kalkıyor. Diyordum ki; Ekrem için ayağa kalkıyorlar yaklaştığımda lütfen diyordum oturun ben Ekrem değilim ben onun abisiyim. Siz herhalde Ekrem’e benzettiniz. Daha dün evden ayrılırken belki de Ekrem’in saldırıya uğradığı saatlerdi. Bir abi balkondan 'hocam' dedi, ben dedi anjiyo oldum bilgin var mı? Yaklaştım yanına dedim ki abi anlatıyorsun ama ben dedim ‘Ekrem değilim’ anlatıyorsun ama allah şifa versin. Yani Ekrem böyle tanınıyordu. Kayseri’de Karabük’te Konya’da böyle tanınıyordu."

KARAKAYA İÇİN GIYABİ CENAZE NAMAZI

Karakaya için görev yaptığı hastane önünde gıyabi cenaze namazı kılındı. Hastane bahçesinde toplanan bine yakın doktor ve sağlık çalışanı arkadaşları Dr. Karakaya için bir araya geldi. Hekimler, alana gelen sağlık sendikalarının pankart ve sendika yeleklerini kullanmalarına tepki gösterdi. Sendikalar da pankartlarını toplayıp, yeleklerini çıkartarak törene katıldı. Bazı sağlık çalışanlarının da siyah giyindikleri gözlendi.

oldurulen-doktor-icin-hastane-onunde-giyabi-cenaze-namazi-kilindi_5479_dhaphoto1

'ACİLEN GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINMALI'

Konya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Bahadır Öztürk, hastanelerde güvenlik önlemlerinin alınmasını isteyerek, şunları söyledi:

''Bu olayla sağlıkta şiddet, artık sağlıkta katliama dönüşmüş durumdadır. Hekime saldırı adeta toplumsal histeriye dönüşmüştür. Bu durumdan, uygulanan popülist sağlık politikaları sebebi ile ülkeyi yönetenlerden hastane idarecilerine kadar herkes sorumludur. Mevcut durum kabul edilemez. Hekimlere ve sağlık çalışanlarına saldırıların son bulması, bir daha yaşanmaması için en sert önlemler acilen alınmalıdır. Sağlık tesislerindeki emniyet tedbirleri hasta ve çalışanların kendini tam güvende hissedeceği şekilde sağlanmalıdır.''

oldurulen-doktor-icin-hastane-onunde-giyabi-cenaze-namazi-kilindi_5479_dhaphoto4

'VAHŞİCE SALDIRILARDA ÖLDÜRÜLMEYE HAYIR DİYORUZ'

Can güvenliklerinin olmadığını ifade eden Öztürk, ''Can güvenliğimizin olmadığı açıkça görülmektedir, daha kaç can kaybedeceğiz, mevcut durumda sağlık hizmeti verilebilmesi neredeyse imkânsız hale gelmiştir. Biz Çanakkale’ye tüm sınıf öğrencilerini gönderen ve orada tamamı şehit olan tıbbiyelilerin devamı ve takipçileriyiz, vatanımız için şehit olma tecrübesine elbette sahibiz. Fakat herkesin gözleri önünde vahşice saldırılarda öldürülmeye hayır diyoruz. Bundan dolayı tüm sağlık STK’ları şimdilik 7-8 Temmuz tarihlerinde Tabip odalarının da desteği ile acil hastalara verilen hizmetler hariç iş bırakma kararı aldık. Gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmaya başlandığını görene kadar eylemlerle taleplerimizin arkasında olacağız” dedi.

oldurulen-doktor-icin-hastane-onunde-giyabi-cenaze-namazi-kilindi_5479_dhaphoto6

SALDIRGAN DEFNEDİLDİ

Öte yandan saldırıyı gerçekleştiren Hacı Mehmet Akçay'ın cenazesi bugün sabah saatlerinde Yunak ilçesi Koçyazı Mahallesi'nde mahalle mezarlığına defnedildi.

ERDOĞAN'DAN KARAKAYA'NIN AİLESİNE TAZİYE TELEFONU

Ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın öldürülen doktor Ekrem Karakaya’nın evini ziyaret ettiği esnada, merhum doktorun annesi Zekiye Karakaya ve ağabeyi Mehmet Murat Karakaya ile telefonda görüştü.

Görüşmede Erdoğan, doktor Ekrem Karakaya’nın menfur bir saldırı sonucu vefat etmesinden büyük üzüntü duyduğunu ifade ederek, merhuma Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, doktorlara ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi ve en üst düzeyde cezalandırılması için gereken adımları en güçlü şekilde atmaya devam edeceklerini belirtti.

Kaynak: DHA-İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler