HABER

Dolar ne kadar oldu? Vize kararı sonrası Dolar alış ve satış rakamları ne olacak?

Dolar kuru ve altın fiyatları ABD ve Türkiye arasındaki vize krizi sonrası ani bir yükselişe geçti. Piyasaların gözü kulağı dolar hareketlerinde ve vatandaşlar sık sık dolar ne kadar oldu sorusunu aratıyor ki dolar kurundaki son gelişmeleri takip edebilsin.

Dolar ne kadar oldu? Vize kararı sonrası Dolar alış ve satış rakamları ne olacak?

Pazar günü önce ABD'nin vize başvurularını askıya alması, Türkiye'nin de aynı şekilde karşılık vermesi sonrasında gözler Dolar kuru ve altın fiyatlarına çevrildi. Piyasaların açılması ile de hemen dolar ne kadar sorusunun cevabını arayanların doların yükselişi ile karşılaştı. Peki an itibariyle dolar ne kadar, dolar alış ve satış ne durumda?

Dolar güne 3,70 TL'nin üzerinde başladı ve borsada da sert kayıplar yaşandı. Dolar/TL dün gece Asya piyasalarında bir ara 3,9223 seviyesine kadar yükselerek 11 ocaktan bu yana yüksek seviyesini gördü.

Kur, sabah 8.30 itibarıyla yüzde 2,60 yukarıda 3.7087 seviyesinde seyrediyordu. Saat 14.00 itibariyle ise 3,7062 seviyesinde. Analistler, söz konusu gelişmelerin ardından taraflardan gelecek haber ve açıklamaların yatırımcıların odak noktasına yerleştiğini belirterek, dolar/TL'de 3,7500 ve 3,7870 seviyelerinin direnç konumunda olduğunu kaydetti.

DOLAR KURU SON DAKİKA ALIŞ SATIŞ RAKAMLARI İÇİN TIKLAYINIZ

MERKEZ BANKASINDAN DOLAR VE DÖVİZ AÇIKLAMASI

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Murat Uysal, TL'deki sert değer kaybı ardından sistemde döviz likiditesi anlamında bir sıkıntı olmadığını, piyasaları yakından takip ettiklerini söyledi.

Dolar/TL, ABD ve Türkiye'nin vize vermeyi karşılıklı askıya alması ardından ABD ile ilişkilerin gerilmesiyle dün gece illikit işlemlerde 1 Ocak 2017'den beri en yüksek olan 3.9223'e kadar geldikten sonra 3.70 civarında bulunuyor.

Uysal Reuters'a yaptığı açıklamada, "Swap piyasasında TL pozisyon alan bazı yatırımcıların bir miktar pozisyon ayarlama eğiliminde oldukları görülüyor, jeopolitik endişelerden kaynaklı geçici bir etki olabilir, yakından takip ediyoruz" dedi.

"Sistemde döviz likiditesi ile ilgili herhangi bir sıkıntı bulunmuyor" diyen Uysal, bankalardaki döviz tevdiat hesaplarının son dönemdeki en yüksek seviyelerinde olduğuna da dikkat çekti.

Geri Dön