HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

“Ethernet geçerli bir IP yapılandırmasına sahip değil” sorunu ve çözümü: “Ethernet geçerli bir IP yapılandırmasına sahip değil” sorunu nasıl çözülür?

Gerek konutlarda gerek iş yerlerinde gerekse dışarıda internet kullanımı oldukça yaygındır. Kimi yerlerde kablosuz bağlantı tercih edilirken kimi yerlerde ise kablolu bağlantı kullanılır. Modemlerde tercih edilen kablolu bağlantı, Ethernet olarak tanımlanmaktadır. Windows işletim sistemine sahip cihazları kullanan kişiler bazı durumlarda "Ethernet geçerli bir IP yapılandırmasına sahip değil" hatası alabilmektedir. Peki, “Ethernet geçerli bir IP yapılandırmasına sahip değil” sorunu nasıl çözülür?

“Ethernet geçerli bir IP yapılandırmasına sahip değil” sorunu ve çözümü: “Ethernet geçerli bir IP yapılandırmasına sahip değil” sorunu nasıl çözülür?

Teknolojik cihazlar arasında yer alan bilgisayarlarla modem arasında internet paylaşımının yapılmasına izin veren kablo çeşidi, ethernet kablosu olarak tabir edilmektedir. Bu kablo ile insanlar internete kolay bir şekilde bağlanabilmektedir. Ancak bazı zamanlarda bilgisayar kullanıcıları ethernet geçerli bir IP yapılandırmasına sahip değil Windows 11 problemiyle karşı karşıya kalabilmektedir. Bu sorunun giderilmesine etkili olan birçok yöntem mevcuttur.

“Ethernet geçerli bir IP yapılandırmasına sahip değil” sorunu

Ethernet bağlantısı geçerli bir IP adresi alamadığında ortaya yapılandırma sorunları çıkabilmektedir. Bu noktada bilgisayar kullanıcıları “Ethernet geçerli bir IP yapılandırmasına sahip değil” hatası ile karşılaşabilmektedir. Bu hata yaygın olarak Windows işletim sistemine sahip cihazlarda meydana gelmektedir. Ethernet ile alakalı bu tür hatalar yüzünden cihazlar internete bağlanamamaktadır. Bu yüzden Ethernet geçerli bir IP yapılandırmasına sahip değil ne demek konusu Windows kullanan kişilerin aklına gelebilmektedir.

Hem konutlarda hem de iş yerlerinde yaygın olarak kullanılan internet araçlarından biri Ethernet bağlantısıdır. Bu bağlantı sağlıklı bir şekilde çalışmadığında insanlar internete erişim sağlayamamaktadır. Bu sorun ethernet bağlantısının geçerli sayılabilecek bir IP adresine ulaşamamasından kaynaklıdır. Ethernet geçerli bir IP yapılandırmasına sahip değil problemlerine neden olan faktörler başlıca şunlardır:

 • Yanlış IP adresi yapılandırması
 • Ağ sürücüsü ile alakalı problemler
 • Bağlantıdan kaynaklı sorunlar
 • DHCP sorunu

“Ethernet geçerli bir IP yapılandırmasına sahip değil” sorunu nasıl çözülür?

Ethernet geçerli bir IP yapılandırmasına sahip değil problemi yaygın olarak Windows işletim sistemine sahip bilgisayarları kullanan kişilerin karşılaştığı bir sorun olmaktadır. Çoğunlukla ağ bağlantısından kaynaklı olsa da başka faktörler de bu sorunun ortaya çıkmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu problemlerin giderilmesinde uygulanabilecek bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler Ethernet geçerli bir IP yapılandırmasına sahip değil çözüm win 10 için de geçerlidir. Bu çözümler ile birlikte bu sorun da ortadan kalkabilir ve kullanıcılar hızlı bir şekilde internete ulaşım sağlayabilir. Bu bağlamda Ethernet geçerli bir IP yapılandırmasına sahip çözümü için uygulanabilecek yöntemler genel olarak şöyledir:

 • İlk adımda hem bilgisayarın hem de modemin yeniden başlatılması gerekir.
 • İkinci adımda ise antivirüs programı kullanılıyorsa bu programın pasif hâle getirilmesi önemlidir.
 • Bir sonraki adımda bilgisayarın komut istemi ekranı aracılığıyla TCP/IP ayarları sıfırlanmalıdır.
 • Sonraki aşamada sıfırlanan TCP/IP ayarları yeniden yapılandırılmalıdır.
 • Yapılandırma işlemi de gerçekleştirildikten sonra ağ ön belleğinin temizlenmesi gerekmektedir.
 • Son adımda ise aygıt yöneticisi kısmından ağ bağdaştırıcıları sürücüsünün güncellenmesi gerekir. Güncelleme yok ise silerek tekrardan yüklenebilir.
 • Tüm bu adımlar tamamlandıktan sonra ise en son bilgisayar yeniden başlatılmalıdır.

  Express

En Çok Aranan Haberler