HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Euro işareti nasıl yapılır? Klavyede Euro işareti yapma

Bilgisayar klavyelerinde yer alan tuşlar pek çok kişi tarafından çeşitli görevleri kısayoldan gerçekleştirmek için kullanılmaktadır. Euro işareti de günümüzde yaygın olarak kullanılan işaretler arasında yer almaktadır. Avrupa Birliği’nin resmî para birimi olarak karşımıza çıkan euro para biriminin sembolünü bilgisayar klavyesi üzerinden birkaç tuşa basarak yapmak mümkündür. Peki, euro işareti nasıl yazılır ve klavyede Euro işareti yapma işlemi için hangi tuşlar kullanılır?

Euro işareti nasıl yapılır? Klavyede Euro işareti yapma

Amerikan dolarından sonra dünya genelinde en sık kullanılan para birimi euro olarak bilinmektedir. Almanya, Finlandiya, Fransa, Kıbrıs, Belçika, Malta, İspanya gibi birçok Avrupa Birliği’ne bağlı ülke tarafından kullanılan bu para biriminin işareti doğru yapmak ve kullanmak son derece önemlidir. Bilgisayar kullanıcıları kimi zaman çeşitli para birimlerini yazarken işaretlerini de kullanma ihtiyacı duyarlar. Euro işareti de günümüzde sıklıkla kullanılan işaretlerden biridir.

Euro işareti nasıl yapılır?

Dünya genelinde kullanılan pek çok farklı para cinsi ve bu para cinslerini simgeleyen çeşitli işaretler bulunmaktadır. Euro para birimi de bu para birimleri arasındadır. Euro para biriminin işareti “€” sembolü ile gösterilmektedir. Bu sembol yaygın olarak finansal sektörde ve finans ile alakalı çeşitli konularda kullanılmaktadır. Bu para birimi gerek gündelik yaşamda gerekse yazılı metinlerde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Yazılı metinlerde bazı durumlarda kullanıcılar euro para biriminin simgesini yapma gereksinimi duyabilmektedir. Euro işareti klavye tuşları ile kolay bir şekilde yapılabilen işaretlerden biridir. Ancak bu işareti yaparken kullanılan cihazın işletim sisteminin ne olduğunun da dikkate alınması gerekebilir. Bu işaret işletim sistemlerine göre farklı tuşlarla yapılabilmektedir.

Klavyede Euro işareti yapma

Bilgisayar klavyeleri üzerinde birçok farklı tuş mevcuttur. Bu tuşlar çeşitli görevleri yerine getirmek için kullanılmakla birlikte birbirinden farklı işaretleri yapmak için de kısayol olarak kullanılmaktadır. Bu işaretlerden biri de Avrupa Birliği’nin resmî para birimini temsil eden euro işaretidir.

Klavyede euro işareti yapmak için birçok farklı tuştan yararlanılmaktadır. Windows işletim sistemiyle çalışan bilgisayarlarda bu para biriminin işaretini yapmak için genellikle “AltGr” tuşu ile “E” harfi tuşuna basılmaktadır. Bu iki tuşa eş zamanlı basıldığında euro para biriminin simgesi oluşmaktadır. Mac bilgisayarların klavyesinde ise farklı tuşlara basılarak bu işarete ulaşılabilmektedir. Mac bilgisayar klavyelerinde “Option” tuşu ile “E” harfine basılarak bu para biriminin sembolü elde edilebilmektedir.

Express

En Çok Aranan Haberler