FETÖ Deniz Baykal'a neden kumpas kurdu? Sırrı çözüldü

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a FETÖ neden kaset kumpası kurdu? Bu soruya Sedat Ergin köşesinden çarpıcı bir yanıt verdi. Sedat Ergin, FETÖ'nün 2010 yılında yargıyı ele geçirmesini sağlayan referandumda Deniz Baykal'ı en önemli engel olarak gördüğünü belirterek, FETÖ bu çerçevede kaset operasyonunu düzenleyip Baykal’ı saf dışı bırakarak ve CHP’yi bir karışıklığın içine iterek anayasa değişikliğine kuvvetli bir muhalefetin yapılmasını önlemek istemiştir" dedi."

Hürriyet gazetesi yazarı Sedat Ergin'in 'Fetullahçılar Baykal’ı neden devirdi' başlıklı bugünkü yazısı şöyle:

Geçen hafta 3 Ekim tarihinde bu köşede çıkan “Baykal ve Bahçeli’ye kaset operasyonlarından kim çıktı” başlıklı yazı, hazırlanan yeni bir iddianameden yola çıkarak bu operasyonların birer FETÖ/PDY projesi olduğuna dikkat çekiyor ve 2010-2011 dönemindeki bu olaylara yeniden bakabileceğimiz değerlendirmesiyle son buluyordu.

Gerçekten de bu dönemde siyasetçi, yargı mensubu, asker ve bankacı gibi pek çok şahsı hedef alan telefon dinleme ve görüntü alma operasyonlarına ilişkin 4 Eylül 2017 tarihli bu iddianamede gün ışığına çıkan gerçekler, Türkiye’nin yakın tarihini yeni bir bakışla ele almamızı gerekli kılıyor.

Bu çerçevede “CHP Lideri Baykal neden hedef alındı” sorusunun yanıtını bulabilmemize ışık tutan pek çok somut bilgi var bu iddianamede.

*

Bu yanıtı ararken önce o dönemdeki ülke gündeminin seyrini kısaca hatırlamamız gerekiyor. AK Parti hükümeti, 2009 yılından itibaren bir yargı reformu ihtiyacını dile getirmeye başladı. Arşivler, hükümetin bu amaçla referanduma gitme niyetinin 2010 yılı mart ayında kuvveden fiile çıktığını gösteriyor. AK Parti anayasa değişikliği taslağını 22 Mart’ta açıklamış, tartışmaların ardından resmi kanun teklifi 30 Mart tarihinde TBMM Başkanlığı’na sunulmuş ve süreç fiilen işlemeye başlamıştır.

Anayasa paketinin TBMM Anayasa Komisyonu’nda görüşülmesine vakit geçirilmeksizin başlanmış, paket 13 Nisan tarihinde komisyondan geçmiş, yaklaşık üç hafta sonra 6 Mayıs’ta TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmiştir. Teklif, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayından geçtikten sonra 13 Mayıs 2010 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Ardından tam 120 gün sonra 12 Eylül 2010 tarihinde referanduma gidilmiş, Türkiye, 2010 yazını HSYK başta olmak üzere yargıya yeni baştan çekidüzen verecek olan köklü anayasa değişikliklerini tartışarak geçirmiştir.

*

Savcı Alpaslan Karabay tarafından hazırlanan 923 sayfalık iddianame, dönemin CHP Lideri Deniz Baykal’ın istifasına yol açan kaset hadisesinin perde arkasıyla ilgili bir dizi teknik detayı kamuoyunun bilgisine açık hale getiriyor. Bu bilgiler, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı bünyesindeki çetenin Baykal’ı hedef alan operasyonda mekâna dönük teknik çalışmaya 27 Mart 2010 tarihinde başladığını, bu çalışmanın tam dört aşamadan geçtiğini ve yaklaşık bir ay sonra 30 Nisan 2010 tarihinde hedeflenen görüntünün elde edildiğini gösteriyor.

Bu görüntülerin internete sızdırılmasının tarihi ise 7 Mayıs’tır. Baykal, üç gün sonra 10 Mayıs tarihinde genel başkanlıktan istifa etmiştir.

Olayların sıralaması şöyledir: Anayasa teklifi TBMM Genel Kurulu’ndan 6 Mayıs’ta geçmiş, kaset 7 Mayıs tarihinde dolaşıma sokulmuş, Baykal 10 Mayıs’ta istifa etmiş, teklif Resmi Gazete’de 13 Mayıs’ta yayımlanmıştır.

İddianamenin ilk kez açığa çıkardığı bir olgu, cemaatin Deniz Baykaloperasyonu için düğmeye bastığı tarihin 27 Mart olmasıdır. Yani anayasa değişikliği teklifinin TBMM Başkanlığı’na sunulmasından tam üç gün önce...

Bu tarihler yan yana getirilip bakıldığında, FETÖ/PDY’nin Baykal’ın CHP liderliğini bitirmeye dönük operasyonu ile AK Parti’nin anayasa paketinin TBMM’ye gelişi ve Genel Kurul’dan geçişinin zamanlama olarak “mükemmel” bir şekilde iç içe geçtiğini görüyoruz.

*

Bu verilerden yola çıkarsak varacağımız mantıki sonuç şu olacaktır: Anayasa değişikliğini yargıyı ele geçirebilmek için kendisi açısından hayati bir hedef olarak gören ve o noktada AK Parti iktidarı ile tam bir fikir birliği içinde hareket eden Fetullahçı organizasyon, bütün bir 2010 yazına yayılacak olan referandum tartışmasında kendisine en önemli engellerden biri olarak -belki de en önemlisi- Deniz Baykal’ı görmüştür.

FETÖ/PDY, bu çerçevede kaset operasyonunu düzenleyip Baykal’ı saf dışı bırakarak ve CHP’yi bir karışıklığın içine iterek anayasa değişikliğine kuvvetli bir muhalefetin yapılmasını önlemek istemiştir.

Gülen organizasyonu Baykal’ı hedef alan birinci amacına ulaşmıştır. Ancak CHP’nin kısa zamanda geniş bir mutabakatla kendisine yeni bir genel başkan seçmesi, muhtemelen örgütün oyun planı açısından bir sürpriz olmuştur.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 73 yorum
O zaman CHP muhalefeti de fetöyle kim destek oluyordu. Neden CHP ye kumpas yapıldı da AKP ye yapılmadı. Çünki kucak kucağaydılar
@mavi_turkum fetö ile kimin hangi partinin kycak kucağa olduğunu hala göremiyorsanız ne dyelim size,bir göz doktoruna görünseniz iyi olur.15 temmuza fetö darbesi diyemeyenler biz değiliz.
Hocaefendi diyen akp lilere bakınca gerçek belli zaten.Olsun Fetö den kurtulmuş oldu Türkiye.
neden hedef alındı önemli değil kızın dan küçük biriyle zina yapan Deniz Baykal'ın milletvekili olması Hangi adalete sığıyor onu yazsaydın ya
he yawrum senin parti 12 yaşındaki kıza evlenebilir diyor tecavuzcuden çocuk yap diyor calmadigi cirpmadigi yok ülkeyi sattı neymiş baykal kızına küçük kızla birlikte olmuş zorlama olmuş tecavüz mu etmis
@ikanat_1969 BAŞKALARINI MAHREMİNİ GÖZETLEYİP ONU ÇIKARLARI İÇİN KULLANMAK NE KADAR KORKUNÇ BUNU NASIL HAZMEDEBİLİYORSUNUZ İNSAN BUNU YAPMAZ HELE MÜSLÜMANIM DİYES ASLA YAPMAZ PEKİ SEN NESİN O ZAMAN
@ikanat_1969 zaten baykal i sorarsiniz ensarda duzinelerce erkek cocuguna tecavuzude baykal yapmistu degilmi ona niye ses cikartmiyorsun ? Ensarda cocugunuza tecavuz etseler alkis tutacak tiplersiniz byrda kalkmis baykal i konusuyorsun? Fetoye terorist diyorsun feto malum kisinin onunu acmak icin baykal a kumpas kurmus.hepiniz teroristsiniz.
devleti milleti soyan paralari sifirlayanlarin cumhurbaskanligi bakanlik yapmalari hangi adalete sigiyor bunu da soylesene
Pekiii.. Feto kumpası ile hazırlanan kaset komplosunu eline alıp.. Ne özelii yaaa.. geneldir ..genelll.. diye miting meydanlarında bu iğrenç olayı kullanan siyasi parti ve lideri kimdi ? bunların hiç suçu günahı yok mu ?
@r.etkar olay yalan mı
AKAPA da bilmeyen yoktu kimin yaptırdığını.. O zamanki pişmiş kelleler aklıma geldi..
Ne özelii yaaaa... geneldirrrr... genelll...
kimle beraber hareket etmişler ak parti!, pekiiiiiiiii ak partiden niye kimse tutuklanmıyor?
yine bir akp fetö ortaklığı
iktidara pasif bir ana muhalefet gerekiyordu. feto da sağolsun o zaman ricayı kırmadı. hepsi bu.
sormazlarmı adama 2010-2011 yılında fetoyla kol kola olan kimlerdi diye ? fetocuların ayrısım tarıhi kac yıl sonra ayrısımına gidildi.
duyanda zorla fuhuş yaptırıldı sanacak
fetonun kuruluşu olan akp partisinin iktidarda kalması için dönemin chp başkanına yapılan kumpastır AKKOYUNLARA DUYURULUR.
@kemler yaş kaç 5 mi 10 mu sende
@tahsin.ozkara 5 yok gibi duruyo
fetö==akp
adam erkek kardeşim tabıki kadınla ilişki kuracak erkekle olsa ilginç olurdu istifa ettirilirdi sapına kadar erkek alan veren razı
talimat fetodansa uygulama rteden onun emeğini yabana atmayın aynı zarrab neyse akape gibi
BİR GÜN ÖNCE ADAY OLMAM DİYEN ERTESİ GÜN ADAY OLANI AKLAMAK İÇİN GÜZEL BİR SENARYO ACA ŞU AN KUMPAS KURANLARLA YAKIN İLİŞKİDE OLAN KİM
iyi guzel de o donem feto ile akp isbirligi vardi bu ne piskin ciktiniz be
Fetonun Chp de ne işi var.. O operasyonu Kemalistleri saf dışı bırakmak isteyen bir yapı yaptı... Adamlar CHP yi ele geçirdi... Kemalizm Atatürkçülük Milliyetçilik hep ikinci planda Mezhepsel sol oldu çıktı Chp
YANİ AKP İLE BERABER YAPMIŞLAR..
haber başlığında "" chp nin karışıklığa itilmesinin hedeflendiği "" nden söz ediliyor.. chp yi karıştırmak içi de seçilen isim kürt--alevi Kılıçdaroğlu... tam isabet...
yok canım kemal bey yapmıştır mutlaka!! recep bey'inde onayından sonra tabi. Akmallar! iftiralarında zamanla çürüme gibi bir özelliği var, ha alacağınızı alıyorsunuz bu süreçte MAŞALLAH; bütün yalanlarınız tek tek ortaya dökülecek sözde müslümanlar sizi
Bu tür kazanma hırsı iktidar ve fetö ortaklığı hiç acımadan neler yaptığını geçmiş yıllarda yaşayarak gördük; MHP Üst düzey yöneticilerine kaset kumpası ile hasiyet ve şerefleri ile oynanmıştır CHP Başkanını ahlaksız bir şekilde marhemine girerek yönetimden uzaklaştırdı Ergenokon ve Balyoz ile orduyu Atatürkçü-Türk Milliyetçsi ahlaklı onurlu subayları ordudan uzaklaştırdı Soruları çalarak yönetime basiretsiz-kişiliksiz hain dahi olacak insanları yerleştirdi PKK-PYD-DAİŞ-DHKCP terörleri ile ortaklaşa eylemler yapıldı ülke kaosa sürüklendi Tüm bunlar yapılırken iktidar neden müsade etti neden
FETÖ'nün 2010 yılında yargıyı ele geçirmesini sağlayan referandumda ortakları kimdi demekki 2010 yılınsa EVET verenlerin alayı fetocu
FETOCULAR BAYKALI KULLANAMIYORDU. 1 MART TESKERESİNİ BAYKAL SAYESİNDE GEÇMEMESİ ASIL SUÇUYDU. DİKKAT EDİN 1 MART TESKERESİ SONU CEZALANLAR ASKERLER VE BAYKAL.KILIÇDAROĞLUNUDA GETİRİRLERKEN VARDIR ELLERİNDE BİLGİ DÖKÜMAN..
AKP nin kesin parmağı vardır bu olayda...
BU KONUNUN ANAHTARI BANA GÖRE ERTUĞRUL GÜNAY.CHP'Yİ VE CHP'LİLERİ ZERRE KADAR SEVMEYEN RTE ERTUĞRUL GÜNAY'I NEDEN 3 DÖNEM MİLLETVEKİLİ VE BAKAN YAPTI.ŞİMDİ GÖRÜŞME İSTEKLERİNE RANDEVU DAHİ VERMEDİĞİ SÖYLENİYOR.
Arkadaş bu köşe yazarları mesleği bıraksında polis olsun savcı olsun.Nasıl oluyorsa herşeyden haberleri var..
baykal ahlaksız davranışını ne zaman konuşacağız.kendisine devlet teslim edilecek o zaman bu davranışın toplum tarafında bir karşılığı olmalı herkes kasedin kim tarafından yapıldığı nın peşinde siyaset ahlaklı olmayı gerektirmiyormu?
Madem ak parti yaptı kumpası sizde bozun indirin abd-feto projesi keMAL i getirin gerçek vatansever milli ulusalcı birini
abd nin operasyonu ile kemal getirildi
tabi erdoğanın: ne özeli genel genel diye referandum mitinglerinde bağırdığını unutmayalım...ama o masum değil mi ah canım benim kandırılmış işte
bu kumpas sadece fetönün değil aynı zamanda iş ortağı akpnin de ekmeğine yağ sürmüştür. neden kimse bunu dile getirmiyor?
Her zaman söylüyorum CHP Baykal döneminde daha iyi bir muhalefet partisiydi. Siyaseti politikası şimdiye nazaran çok daha ilerideydi. Öyle ki hükümet taraftarları Baykal'ı desteklemeseler bile en azından saygı duyarlardı. Yani günümüz muhalefet partisi ile arasında dağlar kadar fark var. Bir başka hususta elinde gücü olan ve böyle bir kumpas hazırlayan hiç kimse yoktur ki sonra ki yerine gelecek parti liderini ayarlayıp kendi koymasın. Aksi taktirde kumpas sonuca ulaşmaz, bir manası kalmaz. Bir lideri ya yerine kendin geçmek için devirirsin ya da senin lehine olan birini geçirirsin.
SEN DÜNYA ALEMİ DİNLET SONRADA İŞİN İÇİNDEN HİÇ SUÇLARI YOK GİBİ ÇIK KİM DİNLETTİ İNSANLARI KİMDEN DESTEK ALINDI BUNU YAPARKEN KİM KİMİ KORUDU HEPSİ GÜN IŞIGINA ÇIKACAK BÜTÜ YAPILANLARIN TAMAMI BUNLARIN İÇİNDE DİN TACİRLİGİDE OLMASAYDI KİMSE BİR ŞEY YAPAMAZDI HEPSİ BİR OLDULAR TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ HEDEF ALDILAR AMA NAFİLE YALANCININ MUMU YATSIYA KADAR MUMDA BİTTİ YALANDA BİTTİ SÖKMÜYOR ARTIK HİÇ BİRİ.
deniz baykala kumpas kurulması ve yerinede kılıçtaroglu getirtilmesi hangi partiye yaramış ve hizmet etmiştir. bu kumpas hangi partının oylarını artırmıştır.
Allah Allah diyen bir cemaate sormak lazım: Allah size rakiplerinizin evlerine gizlice kamera koyup işledikleri haramları ifşa edin mi diyor ? yoksa birbirinizin günahlarını araştırmayın mı diyor ?
chp'de baykalın üstü 2003 abd 'nin ırakı işgaline hayır demesi ile başlamıştır,abd kendisini dinlemeyen baykalı gönderme derdine düşmüştür bu o dönem dış işleri bakanı olan hilary clintonun ortaya çıkan konuşmaları ile ispatlanmıştır,mademki fetö kumpasını fetö ve ak parti birlikte düzenledi,o zaman chp bugün neden ısrarla fetö iel mücadeleye karşı çıkıyor,her defasında fetönün avukatlığını yapıyor,yazar bunada bir izah getirseymiş yii olurdu,bu kumpasla chp fetö ve pkk'nın emrine girmiştir.
peki kimse bunu da düşünmezmi türkiyenin hukuku chp elindemi di yargı chp mi baglıdı ki fetö bunu yaptın da ha öyledi yani peki bunlar yargı bagımsız olsun diye şimdi bagırdıklarında yargı yine bizemi baglı kalsın diyorlar bunu da sorgulayan yok yani yargı chp ye baglısa adalet oluyor mynet yayınla bunu tarf olmayı bırak
boğazlarına kadar çamurun içindeler ve halen AK ız diye seslerini çıkarıyorlar..hayret
doğrudur doğru Baykalda, Nesrinle haşna fişne olarak mükemmel koz vermiştir.
kimin iktidarını güçlendirmişse oda ortaktır...
Diğer Haberler