HABER

Fransa'da polise saldıran IŞİD'li teröristin kimliği belli oldu

Paris'in merkezinde cumhurbaşkanlığı seçimlerinden birkaç gün önce dün meydana gelen silahlı bir saldırı sonucu bir Fransız polisi hayatını kaybetti ve iki polis de yaralandı; IŞİD saldırıyı üstlendi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Champs Elysee bulvarında meydana gelen saldırının bir terör saldırısı olduğu konusundan emin olduğunu belirtti. Saldırgan, daha sonra polis tarafından öldürüldü. Saldırganın ismi belli oldu.

Fransa'nın başkenti Paris'in ünlü Champs-Elysées Bulvarı'nda polisleri hedef alan silahlı saldırıda bir polis hayatını kaybetti, ikisi ağır yaralandı. Saldırıyı IŞİD üstlendi. Olayla ilgili terör soruşturması açıldı. Saldırıyı terör örgütü IŞİD (DEAŞ) mensubu saldırganın isminin Yusuf El Balciki olduğunu açıkladı Fransız BFM kanalı ise polis tarafından ölü ele geçirilen saldırganın 39 yaşında ve Fransa vatandaşı olduğunu, başkent yakınındaki Seine-Saint-Denis kasabasında doğduğu bilgisini verdi. BFM'ye göre, sabıkalı olduğu belirlenen saldırgan, istihbarat servisinin de takibindeydi.

Fransa İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, saldırganın otomobilini park ettikten sonra polis aracını silahla taradığı belirtildi. Açılan ilk ateşte bir polis hayatını kaybetti. Saldırgan, olay yerinden kaçarken de ateş açmayı sürdürdü, bu sırada da iki polis yaralandı. Saldırgan kaçmaya çalışırken vurularak öldürüldü. Yaralı polislerin durumunun ağır olduğu açıklandı. IŞİD, örgütün haber ajansı Amaq üzerinden yaptığı açıklamada saldırıyı üstlendi. Reuters haber ajansı, polisin Belçika'dan trenle gelen ikinci bir şüpheliyi aradığını duyurdu.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da yaptığı ilk açıklamada, "Olayla ilgili ilk bilgiler, olayın bir terörist eylem olduğuna işaret ediyor" dedi.

Olayın hemen ardından, Champs-Elysées Bulvarı polis tarafından boşaltıldı.

SEÇİM KAMPANYALARI İPTAL

Saldırı, ülkedeki cumhurbaşkanlığı seçiminin üç gün öncesinde yaşandı. Fransızlar bu pazar, cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu için sandık başına gidiyor.

Yarışın iki önemli adayı Marine Le Pen ve François Fillon, saldırının ardından, son kampanya günü olan cuma günü bütün programlarını iptal etti.

TUTUKLAMA EMRİ

Polis tarafından dün Reuters tarafından da görülen bir tutuklama emri çıkarılırken, Belçika'dan dün trenle Fransa'ya geçen tehlikeli bir şahıs hakkında uyarılar yapıldı.

Polis kaynaklarından bir tanesi, polislerin saldırganın doğu Paris'teki evinde aramalarda bulunduğunu belirtti.


Geri Dön