HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Gençler için ölümcül tehlike: Su gibi tüketiyorlar! Bir korkunç zararı daha ortaya çıktı

Özellikle gençler arasında çok tüketilen enerji içeceklerinin zararları saymakla bitmezken, en büyük zararlarından biri de kalp krizine açık bir davetiye çıkarması. Ancak son yapılan araştırmaların sonucu ise daha da endişe yarattı. Uzmanlar, söz konusu içeceklerin tüketiciyi intihara kadar sürükleyebileceğini söylüyor.

Gençler için ölümcül tehlike: Su gibi tüketiyorlar! Bir korkunç zararı daha ortaya çıktı

Onlar enerji verdiğini düşünüyorlar ama hayatlarından çalıyor. Atv Ana Haber'de yer alan habere göre, kalp krizini tetiklemesi bir yana bağımlılık yapan bu içecekler intihara bile sürüklüyor. Enerji içecekleri yoğun olarak şeker ve kafein içeriyor. Bu iki maddenin yan yana gelmesiyle tehlikenin boyutu artıyor. Reaksiyonun vücuttaki etkileri ise korkutucu. Özellikle gençler arasında çok tüketilen enerji içeceklerinin psikolojik sonuçları da var.

ENERJİ İÇECEĞİ2

İNTİHAR DÜŞÜNCESİNİ TETİKLİYOR

Gençler arasında sınavdan ya da spordan önce enerji içeceği içmek adeta alışkanlık haline gelmiş. Oysa tehlikeleri saymakla bitmiyor. Enerji içecekleri sadece fiziklsel sağlığımızı değil ruhsal sağlığımızı da tehdit ediyor. Son araştırmalar bu tür içeceklerin intihar düşüncesini tetiklediği ortaya çıkardı.

Ekran görüntüsü 2024-07-06 073630

Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Esin Korkut, "Yüksek oranda şeker bar bunlarda tabi ki obezite olarak, bölgesel yağlanmalara, karaciğer yağlanmalarına, insülin direncine ve şeker hastalığına davet edecektir. " ifadelerine yer verdi.

Ekran görüntüsü 2024-07-06 073646

"ÖLÜM RİSKİNİ ARTIRABİLİR"

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Fethi Kılıçaslan, "Özellikle çok tüketildiği zaman kalpte spazm yapabilirler, ritim bozukluğu yapabilirler bunun sonucunda kalp krizi riskini ve ani ölüm riskini arttırabilirler." diyerek uyardı.

Ekran görüntüsü 2024-07-06 073709

Psikiyatrist Doç. Dr. Taha Can Tuman ise , "Çevreye zarar verme gibi davranışlara, intihar düşüncelerine de neden olabilir." dedi.

En Çok Aranan Haberler