HABER

Gmail hesap silme: Gmail hesap silme (kalıcı hesap kapatma) adımları

Google tarafından üretilmiş olan mail uygulaması Gmail, dünya genelinde pek çok kullanıcıya sahip iletişim araçlarından biridir. Bilhassa iş dünyasında verimli ve efektif bir kullanım için pek çok eklentiye sahip olan Gmail, iletişim alanındaki popülerliğini korumaya devam ediyor. Ancak yine de Gmail hesabınızı silmek istemeniz mümkün olabilir. Gmail hesap silme nasıl yapılır? Gmail kalıcı hesap kapatma adımları nelerdir?

Gmail hesap silme: Gmail hesap silme (kalıcı hesap kapatma) adımları

İçindekiler

 • Gmail Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?
 • Gmail Hesap Silme Telefon Üzerinden Mümkün Mü? Nasıl Yapılır?
 • Gmail Hesap Silme Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Google Gmail hesabı silme, özellikle hesabınızı artık kullanmıyorsanız kişisel verilerinizin gizliliği ve güvenliği için de son derece önemlidir. Özellikle bu tür uygulamaların güvenlik açıklarını kullanarak veri elde etmeyen çalışan korsan yazılımcılar için kullanılmayan hesaplar önemli bir kaynaktır. Bu doğrultuda kullanılmayan Gmail hesabını kalıcı olarak silme büyük önem arz eder. Yazımızda Gmail hesabı silme resimli anlatım ile sizlere aktarılmıştır. Verilen adımları uygulayarak kolayca mail hesap silme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Gmail Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Gmail hesabı kapatma ve silme işlemi oldukça kolay ve hızlı bir biçimde yapılabilecek bir işlemdir. Ancak hesabınızı aktif bir biçimde kullanıyorsanız Gmail hesabını kalıcı olarak silme, internet üzerinde yapacağınız işlemlerde çeşitli sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Bu nedenle hesabınızı silmeden önce iyi düşünmeniz faydalı olacaktır. Gmail hesap silme işlemi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Google hesabınıza gidin ve oturum açın.
 • Google hesabınıza erişim sağlamak için TIKLAYINIZ.

Görsel 2

 • Hesabınıza erişim sağladıktan sonra "Gizlilik ve kişiselleştirme" bölümünün hemen altında bulunan "Verilerinizi ve kişiselleştirmeyi yönetin" ibaresine tıklayın.

Görsel 3

 • Burada hemen yan tarafta bulunan menüde "Veri ve kişiselleştirme" seçeneğine gelin. Açılan ekranda yer alan "Bir hizmeti veya hesabınızı silin" ibaresine tıklayın.

Görsel 4

 • Bu işlemleri gerçekleştirdikten ardından Google, silme işleminizi onaylamanız için karşınıza bir ekran çıkaracak. Bu ekranda "Google Hesabınızı Silme" başlığı altındaki "Hesabınızı silin" ibaresine tıklayın. Bundan sonra güvenlik için Google sizden şifrenizi tekrar girmenizi isteyecek ve şifrenizi tuşladıktan sonra Gmail hesabınız silinmiş olacaktır.

Gmail Hesap Silme Telefon Üzerinden Mümkün Mü? Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonlar, hayatımızda tuttukları yer itibarı ile daha çok bilgisayardan hallettiğimiz pek çok işlemi mobil bir biçimde gerçekleştirmemize imkan vermiştir. Bu doğrultuda, özellikle Gmail gibi iletişime dayalı uygulamaların bilgisayarlardan çok telefonlarda kullanılır hale geldiğini söylemek mümkündür. Nitekim akıllı telefonlarda bulunan uygulamaların büyük çoğunluğu da uygulamaya tam anlamıyla erişim sağlayabilmek için Gmail hesabıyla oturum açmanızı ister. Öyle ki cihaz dahi ilk açılışında kullanıcıdan Gmail hesabı oluşturmasını ya da var olan hesabıyla giriş yapmasını talep eder.

Peki Gmail hesap kaldırma telefon üzerinden yapılabilecek bir işlem mi? Bu soruya olumlu cevap vermek mümkün. Android tablet ya da telefonlarınızdan Gmail hesabınızı kaldırmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Telefon ya da tabletinizde bulunan Gmail uygulamasına dokunarak uygulamayı açın.
 • Sağ üst köşede bulunan profil resmine dokunarak menüye erişim sağlayın.

Görsel 5

 • Karşınıza gelecek olan bu menüden, "Bu cihazdaki hesapları yönet" ayarına dokunun ve açılan ekranda hesabınızı seçin.
 • Hemen alt tarafta bulunan "Hesabı kaldır" seçeneğine tıklayarak hesabınızı telefonunuzdan silin.
 • Ancak Gmail uygulamasında var olan hesabınızı kaldırmak, hesabınız aracılığıyla veri sağlayan ya da çalışan pek çok başka uygulama ve işlemin doğru bir biçimde çalışmamasına sebep olabilir.
 • Apple üretimi olan iPhone ya da iPad cihazlarınızda da aynı yolu takip ederek hesabınızı silebilmeniz mümkündür.
 • Bu işlemler Gmail hesabınız telefondan kaldırılır, bir üst başlıktaki adımları takip ederek de Gmail hesabınızı tamamen silebilirsiniz.

Gmail Hesap Silme Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gmail hesabınızı gerek bilgisayar gerekse de tablet ya da cep telefonu gibi mobil cihazlarınızdan kolayca kaldırılabilir ya da silebilirsiniz. Ancak bu işlemi gerçekleştirmeden önce bazı noktaları göz önünde bulundurmak son derece faydalı olacaktır.

 • Öncelikle hesabınızı silseniz bile o hesaptaki kullanıcı adınızı tekrar kullanmayacağınızı belirtmek gerekir. Dolayısıyla aynı e-mail adresini gelecekte tekrar almayı düşünüyorsanız bu mümkün olmayacaktır.
 • Hesabınızı sildikten sonra hesabınız içerisinde bulunan maillere erişim sağlayamazsınız. Bu nedenle silme işlemini gerçekleştirmeden önce, bilhassa önemli ve kaybedilmemesi gereken verilerinizin olduğu maillerinizi yedeklemelisiniz.
 • Bilhassa telefon ya da tabletlerinizde Gmail hesabınızı kaldırmanız ya da silmeniz, hesabınıza bağlı bazı uygulamaların doğru çalışmamasına neden olabilir.
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler